قدرت سرایت اُمیکرون 3 تا 5 برابر بیشتر از دلتا، نگرانی از مهمانی های شب یلدا

به گزارش یادداشت سریع، معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه قدرت سرایت جهش اُمیکرون 3 تا 5 برابر بیش از جهش دلتا است، در عین حال نسبت به برگزاری تجمعات ابراز نگرانی کرد و گفت: اکیدا توصیه می کنم بیماران خاص و سالمندان به خوبی پروتکل ها را رعایت نمایند و در تجمعات و مهمانی ها حاضر نشوند.

قدرت سرایت اُمیکرون 3 تا 5 برابر بیشتر از دلتا، نگرانی از مهمانی های شب یلدا

دکتر کمال حیدری در کفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به شرایط رنگ بندی آبی و زرد استان های کشور، گفت: کشورهای اروپایی و غربی نیز چنین شرایطی داشتند اما به موج ششم کرونا رسیدند.

وی گفت: علی رغم اثرگذاری واکسن ها در کاهش بستری و فوتی ها، ولی واکسن به تنهایی مشکل کرونا را حل نمی کند و رعایت پروتکل های بهداشتی باید در کنار تزریق واکسن انجام گردد.

او با تاکید بر لزوم افزایش خود مراقبتی در افراد، توضیح داد: محدودیت ها کاسته شده است و اگر افراد در محیط جامعه و اماکن تجمعی بدون خود مراقبتی حضور یابند، ممکن است آسیب ببینند.

وی با اشاره به شیوع جهش اُمیکرون کرونا در دنیا، اظهار کرد: 85 کشور به جز ایران اعلام کردند که این سویه در آنجا شناسایی شده است. سرعت انتشار جهش امیکرون بسیار بالاتر از سویه دلتا است. موارد مشکوک تازه در حال رصد هستند، بویژه آنکه در ایام فاطمیه، شب یلدا و پس از آن عید نوروز قرار داریم و باید رصد و خود مراقبتی افزایش یابد.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: اکیدا توصیه می کنم بیماران خاص و سالمندان به خوبی پروتکل ها را رعایت نمایند و در تجمعات و مهمانی ها حاضر نشوند.

حیدری اعلام کرد: اطلاعات در خصوص امیکرون تازه است و قدرت سرایت آن به روایتی 3 و به روایتی دیگر 5 برابر سویه دلتا است؛ اما اینکه بیماری زایی و کشندگی آن چگونه است، باید گفت تا الان اطلاعات می گویند بیماری زایی و کشندگی این جهش کمتر از نوع قبلی است اما سرعت انتشار بیشتری دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 بهمن 1400 بروزرسانی: 9 بهمن 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2119

به "قدرت سرایت اُمیکرون 3 تا 5 برابر بیشتر از دلتا، نگرانی از مهمانی های شب یلدا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرت سرایت اُمیکرون 3 تا 5 برابر بیشتر از دلتا، نگرانی از مهمانی های شب یلدا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید