گله و شکایت پس از 13 ماه بیکاری و تعطیلی

به گزارش یادداشت سریع، نایب رییس جامعه بومگردی کشور در واکنش به هشدارهای پی در پی درباره ممنوعیت سفر گله و شکایت هایی را درباره 13 ماه بیکاری و تعطیلی صنعت گردشگری بیان کرد.

گله و شکایت پس از 13 ماه بیکاری و تعطیلی

ایسنا: اکبر رضوانیان در واکنش به اظهارات روز گذشته وزیر بهداشت در ارتباط با مخالفت صریح با هر نوع سفر به ویژه در تعطیلات نوروز و بلاتکلیفیِ تاسیسات گردشگری که تا دو هفته پیش از شروع این تعطیلات ادامه داشت، بگفت: بیش از یک سال است که درگیر ویروس کرونا هستیم، نه فقط بومگردی ها، بلکه تمام تاسیسات گردشگری و البته همه کشور. به فرض این که واکسن وارد گردد، اما آیا این به منزله نابودی این بیماری است؟ در تمام جهان گفته می گردد این ویروس به زندگی روزمره وارد شده است و باید متناسب با آن چاره اندیشی کنیم. اما آیا با نشستن در خانه مشکل حل می گردد؟ تا کی می توان فقط به این شیوه متکی بود؟ مثال می آورند مشکل جهانی است اما آیا در سایر کشورها با مشاغلی مانند گردشگری این گونه برخورد می نمایند؟ شیوه برخورد این گونه نبوده است؛ یا تامین می نمایند یا تدبیر. نمی گردد که نه تدبیر باشد نه تامین. آیا تدبیر یعنی تعطیل کردن!؟

او اضافه نمود: چرا این تعطیلی فقط مختص صنعت گردشگری است؟ همه مشاغل از حمل و نقل عمومی گرفته تا سوپرمارکت ها باز هستند. آیا خطر سفر بیشتر از شلوغی های مترو تهران است؟

نایب رییس جامعه بوگردی کشور گفت: برداشت اصناف و فعالان گردشگری این است که در یک سال گذشته شاهد تدبیر برای صنعت گردشگری نبوده ایم؛ منظور تدبیر از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیست، مساله کلی است.

او با اشاره به بیکاری و تعطیلی بیش از یک سال صنعت گردشگری در ایران، اظهار کرد: در کجای کشور خبری درباره اعتراض مشاغل گردشگری شنیدید؟ آیا در این یک سال که بلاتکلیف و بیکار بودیم، اعتراضی کردیم؟ در اسفندماه 98 بدون هیچ دستور مکتوبی همه تاسیسات گردشگری برای همکاری با ستاد کرونا تعطیل کردند، آن زمان باید همراهی می کردیم، اما الان 13 ماه از آن روزها گذشته است، نمی گردد همان هشدارها و پیغام ها و اقدامات را تکرار نمایند و تدبیری هم نداشته باشند. درحالی که در تمام تاسیاست گردشگری تا کنون یک گزارش از فوتی بر اثر ویروس کرونا نداشته ایم؛ اگر بوده اعلام نمایند. چرا تکلیف را یک بار برای مردم روشن نمی نمایند که شرایط بهداشت و رعایت پروتکل ها در این تاسیسات چگونه است؟

رضوانیان با اشاره به پروتکلی که چندی پیش معاونت گردشگری در ارتباط با شیوه سفر در نوروز خاطرنشان کرد و بعد صدای مخالفت و اعتراض به سفر نوروزی از هر گوشه بلند شد، گفت: براساس آن پروتکل قرار بود مسافران با رزرو محل اقامت و یا همراه با تور اجازه سفر داشته باشند، اقامت در مدارس و چادر مسافرتی هم ممنوع باشد. چنین پروتکلی وجود دارد، فقط باید استراتژی اجرا داشته باشند و ریتم آن را تندتر نمایند.

او افزود: وزارت بهداشت اگر نگران است، نظارت مستمر بر تاسیسات گردشگری داشته باشد، به همان یک بار که نظارت کرد و گواهی نامه داد اکتفا نکند. این بار حتی سختگیرتر باشد. مدام وبینار و کارگاه برای صاحبان کسب و کارهای گردشگری برگزار گردد تا مطلع تر و به روزتر شوند. در اصفهان و بعضی شهرهای دیگر این رخ داده است. اگر این اقدامات را انجام ندهیم، مردم حرکت می نمایند و به جای مکان و مقصد امن و مطمئن، خانه های شخصی بدون مجوز را اجاره می نمایند و ما دوباره فرصت را از دست می دهیم و سفر هم از کنترل خارج می گردد و اقتصاد گردشگری و کشور نیز بی تاثیر خواهد ماند. در این دو هفته باقی مانده تا نوروز می توان با استراتژی، سفرِ مطمئن و ایمن را برای مردم رقم زد تا هم بعد از یک سال مردم فرصت سفر پیدا نمایند و هم فعالان گردشگری یک نفسی بکشند.

رضوانیان گفت: باید واقع بین باشیم، مشاغلِ زیان دیده بعد از یک سال چگونه می توانند دوام بیاروند؟ به یاد هم داشته باشیم که تا یک ماه دیگر سررسید پرداخت وام کرونا است. فقط هشدار می دهند مردم اگر در خانه ننشینند شرایط شهرها قرمز می گردد. اگر قرار است سفر انجام نگردد براساس مِتُد جهانی باید عمل کرد؛ به دادمان برسند و حداقل تامین نمایند، دیگر جان و توانی از صنعت گردشگری باقی نمانده است.

بیشتر بخوانید:

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1732

به "گله و شکایت پس از 13 ماه بیکاری و تعطیلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گله و شکایت پس از 13 ماه بیکاری و تعطیلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید