آمار کرونا در ایران خیز برداشت؛ افزایش ابتلای شدید!

به گزارش یادداشت سریع، آمار ها نشان می دهد درحالی که به دلیل تعطیلات عید فرایند مبتلایان راستا نزولی را در هفته های اخیر سپری می کرد، اما کاهش محدودیت های اجتماعی باعث شده که در سه روز متوالی میزان مبتلایان افزایشی گزارش شود.

آمار کرونا در ایران خیز برداشت؛ افزایش ابتلای شدید!

روز گذشته با شناسایی 1323 نفر مبتلا به بیماری کرونا، فرایند صعودی مبتلایان برای سومین روز متوالی ثبت شد، تا مجموع کل مبتلایان در یک قدمی صدهزار نفر قرار گیرد. روز گذشته، بیشترین مقدار مبتلایان روزانه در اردیبهشت ماه ثبت شد. همچنین روز گذشته، به میزان افرادی که در شرایط اورژانسی قرار دارند 9 نفر اضافه شد.

بررسی ها نشان می دهد که این فرایند صعودی به دلیل افزایش قدرت تست گیری نبوده است. روز گذشته میزان آزمایش های روزانه رقمی معادل با 11 هزار و 255 نفر گزارش شده که اتفاقا نسبت به روز قبل از آن کاهش 760 عددی را ثبت کرده است. نکته هشداردهنده دیگر این است که نسبت افراد مبتلا به تست شده در روز گذشته به رقم 75/ 11 درصد رسیده است. این رقم بیشترین سطح در 17 روز اخیر است.

درحالی که در 14 اردیبهشت ماه این نسبت حتی به 32/ 8 درصد نیز رسیده بود. حال با توجه به آمار ها که نشان از افزایش محسوس مبتلایان دارد، آیا امکان کاهش محدودیت های اجتماعی در روز های آینده وجود دارد؟ به نظر می رسد که سیاست گذار در نظر دارد در روز های آینده محدودیت های اجتماعی برخی شهر ها را کاهش دهد، این تصمیمات با توجه به بالا بودن سطح شیوع بیماری در کشور، می تواند اثرات منفی بر کنترل بیماری ایجاد کند.

افزایش 8 درصدی مبتلایان

میزان مبتلایان روزانه در روز 16 اردیبهشت ماه معادل با 1323 نفر بوده است. این رقم در سه روز اخیر صعودی بوده است. 13 اردیبهشت ماه میزان مبتلایان روزانه 802 نفر گزارش شده و پیش بینی می شد که این فرایند نزولی در روز های آینده نیز تداوم یابد، اما طی روز های اخیر فرایند مبتلایان روزانه صعودی شد، تا در روز گذشته به بیشترین میزان در اردیبهشت ماه برسد.

آمار ها نشان می دهد که نسبت به هفته قبل نیز مبتلایان روزانه افزایش 19 درصدی را ثبت کرده اند. این دومین روزی است که تغییرات هفتگی مبتلایان مثبت گزارش شده است. این موارد نشان می دهد که احتمالا در برخی از نقاط کشور شیوع بیماری کرونا گسترش یافته است.

البته مسوولان وزارت بهداشت، روز گذشته تنها آمار ها را ارائه کردند و تحلیلی درباره فرایند صعودی بیماران کرونا در سه روز اخیر ارائه ندادند؛ بنابراین لازم است توضیح داده شود، که چرا در روز های اخیر میزان مبتلایان فرایند صعودی داشته است. آیا کاهش محدودیت ها در فاصله گذاری اجتماعی در افزایش میزان مبتلایان موثر بوده است؟ در این صورت آینده میزان مبتلایان در کشور چه خواهد شد؟ در روز های اخیر، زمزمه هایی مبنی بر بازگشایی مدارس، دانشگاه ها، بوستان ها و مساجد به گوش می رسد.

حال با توجه به اینکه میزان مبتلایان فرایند صعودی به خود گرفته است، آیا ضرورتی بر اجرای این سیاست ها وجود دارد؟ در هر حال، باید یک سیاست مشخصی برای مهار و کنترل این بیماری در نظر گرفته شود. کشور های پیروز در زمینه کنترل بیماری مانند چین، سنگاپور و اخیرا نیوزلند، با به صفر رساندن میزان مبتلایان روزانه در داخل مرزها، شرایط را برای فعالیت کامل شهفرایندان خود ایجاد کردند، این درحالی است که برخی از کشور ها با این بیماری رویکرد کج دار و مریز در پیش گرفته اند؛ در نتیجه این سیاست ها باعث می شود که همچنان خطر افزایش شیوع بیماری وجود داشته باشد. با آمار روز گذشته، میزان کل مبتلایان ایران تا تاریخ 16 اردیبهشت ماه به رقم 99 هزار و 970 نفر خواهد رسید و در روز 17 فروردین وارد محدوده 100 هزار نفر خواهد شد.

آیا میزان تست ها افزایش یافته است؟

یکی از دلایل افزایش میزان مبتلایان می تواند بالا رفتن قدرت آزمایش در کشور باشد، اما بررسی ها نشان می دهد که سطح آزمایش روز گذشته مانند روز های قبل بوده است. به طور مثال در دو هفته نخست سال جدید، قدرت آزمایش دو یا سه برابر شد و این موضوع باعث شد که میزان مبتلایان فرایند افزایشی داشته باشد، در این خصوص برخی تحلیلگران این موضوع را به افزایش میزان شیوع نسبت دادند، این درحالی بود که قدرت آزمایش کرونا افزایش یافته بود و به همین دلیل میزان بیشتری از بیماران شناخته شدند.

اما افزایش مبتلایان در سه روز اخیر ربطی به افزایش قدرت تست در ایران نداشته است. روز گذشته 11 هزار و 255 تست کرونا در ایران گرفته شد، این رقم نسبت به آمار روز قبل کاهش 760 نفری را ثبت کرده است، یعنی افزایش میزان شیوع با کاهش تست نیز همراه بوده است.

در روز گذشته نسبت مبتلایان روزانه به تست های انجام شده به رقم 75/ 11 درصد رسید، این درحالی است که در روز 14 اردیبهشت ماه این رقم به 32/ 8 درصد رسیده بود. البته یک امکان دیگر نیز وجود دارد که در برخی مناطق میزان شیوع بیماری افزایش یافته، اما در مجموع فرایند کلی نزولی خواهد بود و در روز های آینده این موضوع محقق خواهد شد. در نتیجه شیوع بیماری در برخی مناطق در فرایند افزایشی سه روز اخیر اثر گذاشته است.

در یک ماه گذشته ظرفیت تست روزانه در سطح 9 تا 12 هزار عدد تغییر داشته است. اما این ظرفیت تغییر معناداری نداشته است. ایران یکی از پایین ترین سطح های سرانه تست را در میان کشور های با میزان بالای ابتلا انجام داده است. این رقم به ازای هریک میلیون نفر 6 هزار و 186 نفر گزارش شده است. در اسپانیا این رقم 41 هزار و در ایتالیا 36 هزار نفر بوده است.

در ترکیه نیز این رقم 8/ 13 هزار نفر عنوان شده است. روسیه یکی از کشور هایی است که در روز های اخیر، بالاترین سطح شناسایی را انجام داده است، روز گذشته نیز در این کشور با شناسایی 10 هزار بیمار، میزان کل مبتلایان به رقم 155 هزار نفر رسیده است. این درحالی است که میزان فوتی های این کشور هزار و451 نفر ثبت شده است. کارشناسان یکی از راه های تشخیص و کنترل بیماری کرونا را انجام تست در مقیاس بالا عنوان کرده اند. این فرایند می تواند مبتلایان بدون علامت را نیز شناسایی کند.

روز گذشته اعلام شد که ایران کیت کرونا را به کشور آلمان صادر کرده است، این درحالی است که ظرفیت تست در آلمان به ازای هریک میلیون نفر، 30 هزار عدد بوده، به این معنی که این کشور درحال حاضر به صورت سرانه 6 برابر نسبت به ایران آزمایش انجام داده است.

افزایش ابتلای شدید

روز گذشته آمار تعداد فوتی های ایران به 63 نفر رسید، این رقم نسبت به روز قبل از آن 15 درصد کاهش را ثبت کرد. نسبت به هفته قبل نیز میزان فوتی های ایران کاهش 11 درصدی را پشت سر گذاشته است. با این آمار ها میزان کل فوتی ها به مبتلایان در ایران به رقم 34/ 6 درصد رسیده است.

از میزان کل مبتلایان در ایران 80 هزار و 475 نفر بهبود یافته و ترخیص شده اند. درحال حاضر نیز 2685 نفر از بیماران مبتلا به کووید-19 در شرایط شدید این بیماری تحت مراقبت قرار گرفته اند. تعداد افرادی که در شرایط شدید بیماری قرار گرفته اند نسبت به روز قبل افزایش 9 نفری را ثبت کرده است، این درحالی است که طی روز های اخیر همواره این فرایند کاهشی بوده است.

منبع: فرارو
انتشار: 13 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1015

به "آمار کرونا در ایران خیز برداشت؛ افزایش ابتلای شدید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار کرونا در ایران خیز برداشت؛ افزایش ابتلای شدید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید