خطر بروز قله تازه اُمیکرون با گونه BA.2

به گزارش یادداشت سریع، تهران (پانا) - یک اپیدمیولوژیست با بیان اینکه کشور از قله پیک ششم با سویه اُمیکرون از نظر بستری و مرگ گذر کرده است اما از نظر مرگ ومیر تاخیر دارد و طی یکی - دو هفته دیگر از قله عبور می کند، گفت انتظار می رود که تعداد مرگ ها طی یک هفته دیگر کاهش یابد.

خطر بروز قله تازه اُمیکرون با گونه BA.2

به گزارش ایسنا، مسعود یونسیان درباره شرایط کرونا در کشور، گفت: علت اینکه تعداد زیادی از شهرهای قرمز از شرایط قرمز کرونایی سریعا خارج شدند، پدیده و ویژگی خود این ویروس است. به طوری که در سایر منطقه ها دنیا هم سرعت افزایش موارد با اُمیکرون و بعد هم پایین آمدن موارد بیش از دلتا بود. همواره هم اعلام کرده بودیم که امیدواریم سرعت ابتلا همانطور که به سرعت بالا می رود، به سرعت هم کاهش یابد. بنابراین این اتفاق ناشی از رفتار ویروس کرونا با سویه اُمیکرون است.

ساب واریانت اُمیکرون با سرایت پذیری بیشتر

وی اضافه نمود: در حال حاضر فرایند بستری و ابتلای ناشی از اُمیکرون در کشور رو به کاهش است، اما نکته مهم این است که فعلا اطلاعات کافی نداریم. برخی کشورها ساب واریانتی با عنوان BA.2 که به خانواده اُمیکرون تعلق دارد، را گزارش کرده اند. خود اُمیکرون چندین زیرگروه دارد که یکی از آن ها BA.2 است که در برخی کشورها مشاهده شده است.

یونسیان ادامه داد: گفته می شود که سرایت پذیری ساب واریانت BA.2 مقداری بیش از خود اُمیکرون است و برخی کشورها نگرانند؛ چراکه ممکن است مجددا یک قله کوچکتری را تجربه کنند. نمی دانیم اکنون شرایط این ساب واریانت در کشور چگونه است و آیا در کشورمان شیوع پیدا کرده است یا خیر. ساب واریانت BA.2 در برخی کشورهای اروپایی جایگزین ویروس قبلی شده است، اما در آمریکا شیوع آن تا چهار الی پنج درصد رسید و سپس متوقف شد.

خطر بروز یک قله دیگر در پیک ششم؛ محدودیت ها را رها نکنیم

وی تاکید کرد: اگر ما رفتارمان را به طور ناگهانی تغییر داده و محدودیت ها را رها کنیم و در عین حال گونه BA.2 در کشور شایع شود، ممکن است، مجددا یک قله دیگری داشته باشیم، اما احتمالش زیاد نیست.

گزارش مواردی از ابتلا به BA.2 در کشور

یونسیان گفت: در حال حاضر تعداد معدودی مبتلا به ساب واریانت BA.2 در کشور گزارش شده است، اما اینکه چه نسبتی از مبتلایان به این گونه مبتلا شدند و آیا سرعت آن رو به افزایش است یا خیر، هنوز اطلاعات کافی نداریم، اما مواردی از ابتلا به این گونه در کشور داشته ایم.

یونسیان با بیان اینکه از قله پیک ششم از نظر بستری و مرگ گذر کردیم، اما از نظر مرگ ومیر تاخیر داریم و طی یکی دو هفته دیگر از قله آن عبور می کنیم، گفت: انتظار داریم که تعداد مرگ ها طی یک هفته دیگر کاهش یابد.

چند توصیه نوروزی

وی با اشاره به نزدیکی تعطیلات نوروز 1401، گفت: به نظر من مهمترین موضوع در تعطیلات نوروز و سفرهای نوروزی این است که اجازه استفاده از خودروها و وسایل حمل و نقل عمومی برون شهری فقط به افرادی که واکسن تزریق کرده اند یا تست منفی دارند، داده شود. سازمان های ناظر باید نظارت کافی در این زمینه داشته باشند. اگر این اتفاق رخ دهد، اقدامات آسان تر می شود. البته واکسن راه حل لازم است، اما کافی نیست و باید پروتکل ها هم رعایت شوند. امیدواریم که عید آرامی را با این اقدامات داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1401 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2215

به "خطر بروز قله تازه اُمیکرون با گونه BA.2" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر بروز قله تازه اُمیکرون با گونه BA.2"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید