خسارت کرونا 15 درصد تولید ناخالص کشور است، جزئیات وام برای اقشار کم درآمد

به گزارش یادداشت سریع، نهاوندیان گفت: بخش های آسیب دیده از کرونا احصا شده به طوری که در 10 رسته قرار گرفته اند و متاسفانه 15 درصد تولید ناخالص و اقتصاد ایران تحت تاثیر بیشتر از بیماری قرار گرفتند.

خسارت کرونا 15 درصد تولید ناخالص کشور است، جزئیات وام برای اقشار کم درآمد

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری خبرنگاران، محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور دوشنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی جزئیات تصمیمات دولت برای کنترل تبعات اقتصادی کرونا را تشریح کرد.

وی با اشاره به اینکه حدود 15 درصد از اشتغال جامعه از کرونا آسیب دیده اند،گفت: روز سه شنبه بانک مرکزی سامانه ای را اعلام می کند تا مردم تخلفات بانکی را اطلاع دهند.

نهاوندیان با اشاره به اینکه هرچه اقتصاد بتواند زودتر به حالت عادی بازشود آثار ثانویه ناشی از کرونا محدودتر خواهد بود، ادامه داد: بخش های آسیب دیده از کرونا احصا شده به طوری که در 10 رسته قرار گرفته اند و متاسفانه 15 درصد تولید ناخالص و اقتصاد ایران تحت تاثیر بیشتر از بیماری قرار گرفتند و لذا باید بتوانیم از طریق بنگاه ها به سراغ کارگران و کارمندانی برویم که بیکار شده اند به طوریکه بازده زمانی سه ماهه برای مدیریت کار در نظر گرفته شده است.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری همچنین با بیان اینکه در بحث گردشگری می توانیم آثار ناشی از کرونا را در تابستان جبران کنیم، افزود: بخش حمل و نقل یکی از حوزه هایی است که بیشترین آسیب را دیده است لذا باید به آنها کمک کرد و هنگامی که حوزه سلامت چراغ سبز نشان دهد، ان شاالله آثار منفی ناشی از کرونا را در این حوزه کمتر خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه امیدمان این است که در اواخر اردیبهشت از پیک بیماری گذر کرده باشیم، گفت: خیلی از کشورهای اروپایی برای وام دادن از صندوق بین المللی پول به ایران موافقت کرده اند.

نهاوندیان با اشاره به اینکه در برخی از کشورها مطرح شده که آیا سلامت مطرح است یا اقتصاد، ادامه داد: باید بگویم که هر دو مهم است، زیرا اگر سلامت و جان مردم را نداشته باشیم اقتصاد به چه دردی می خورد و یا بالعکس، ما باید کمک ها را در دو مرحله انجام می دادیم به طوری که حتماً باید قبل از شب عید فرصت تنفس و آرامش خاطر را برای بنگاه ها ایجاد می کردیم لذا فرصت سه ماهه در حوزه اقتصادیات، بیمه، عوارض و سایر بخش ها در نظر گرفته شد.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری همچنین با اشاره به اینکه برخی از شعبه های بانک ها در این خصوص دقیق عمل نکردند، گفت: اگر یکی از دستگاه ها طبق مصوبه عمل نکرده باشد مردم می توانند موارد تخلف را گزارش دهند و ما نیز با آنها برخورد خواهیم کرد.

نهاوندیان شرح داد: در مرحله دوم پس از تنفس لازم است تا به کمک رسته های آسیب دیده از کرونا بپردازیم، لذا بسته 100 هزار میلیارد تومانی پیشنهاد داده شد که 75 هزار میلیارد تومان به نظام بانکی به منظور تسهیلات اختصاص داده شد و 25 هزار میلیارد تومان دیگر پرداخت هایی است که از منابع ملی انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه نظر به مصالح ملی و مسائل حاکمیتی از بنگاه ها درخواست تعطیلی کسب و کارشان را کردیم، افزود: از شرکت های هوایی خواستیم تا پروازها را کم کنند لذا ما مسئولیت داریم تا به کمک این بنگاه ها بپردازیم، شرکت های حمل و نقل، بنگاه های فعال در حوزه گردشگری، بومگردی، هتل ها، مراکز توریستی، زیارتی، قنادی ها و رستوران ها بنگاه هایی هستند که خسارت های ناشی از کرونا دیده اند.

نهاوندیان با اشاره به اینکه 70 درصد مردم در مقابله با ویروس کرونا همکاری کردند، گفت: شرایط استفاده بنگاه ها از تسهیلات بانکی این است که تعدیل نیرو نکرده باشند و لذا پرداخت تسهیلات تابع معیار شاغلین است به طوری که لیست بیمه شاغلین در فروردین ماه باید همانی باشد که در بهمن و اسفندماه دیده شده و این مساله نیز ملاک عمل خواهد بود.

وی با بیان اینکه یک بنگاه اقتصادی علاوه بر دستمزد، هزینه های دیگری دارد که در بسته مود نظرمان این هزینه ها دیده شده است به طوری که نسبت 70 به 30 را در نظر گرفته ایم، افزود: حکم بنگاه کوچک از بنگاه بزرگ تفاوت می کند، متاسفانه در سیستم بانکی انحراف منابع داریم به طوری که مشخص نمی شود که منابع در کجا مصرف شده است اما باید اذعان داشت که بر روی این تسهیلات نظارت صورت می گیرد، زیرا هدف ایجاد اشتغال است.

نهاوندیان یکی از 10 رسته پر آسیب را حمل و نقل درون شهری و برون شهری دانست و گفت: هر کدام از این رسانه ها مسئولینی دارند به طوری که همه تحت پوشش هستند و دستگاه های مسئول به احصا کامل می پردازند و ارتباط روشنی با شاغلین کسب و کارها دارند، در این بسته در نظر گرفته شده تا معیشت کسانی که در 10 رسته مورد نظر قرار گرفته اند، دچار آسیب نشود.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری در ادامه افزود: همه کادر درمانی کشور در حال خدمت رسانی به مردم هستند لذا همه آنها فداکارانه جانفشانی می کنند، مگر می شود به کارکنان پالایشگاه ها بگوییم در خانه بمانند و سرکار نیایند، مگر می توان به صنعت ارتباطات گفت که خدماتی نداشته باشد، اگر فضای مجازی و دسترسی به اینترنت نبود مگر می شد مردم صبورانه در خانه بمانند و لذا حکم بخش های مختلف با یکدیگر متفاوت است.

او ادامه داد: خوشبختانه 70 درصد مردم همکاری داشتند و از رفتن به سفر پرهیز کردند لذا باید از این به بعد هم شاهد همکاری مردم باشیم تا بتوانیم این بیماری را شکست دهیم.

نهاوندیان در ادامه با بیان اینکه در شهرهایی که بیماری شیوع بیشتری داشت، خوشبختانه وارد مرحله نزولی شده ایم افزود: انضباط بیشتر دستاورد اطمینان بخش تری را حاصل می کند، این پدیده جهانی است لذا همه باید قوانین را رعایت کنند، اگر در بخش سلامت شاهد رعایت بیشتر مردم باشیم می توان امیدوار بود که از مرحله پیک عبور کنیم.

او گفت: در این شرایط کار واجبی بود که دولت باید آن را انجام می داد، لذا دو میلیون تومان وام بدون هیچ تشریفات بانکی برای 4 میلیون خانوار در نظر گرفته شد تا بتوانند این مدت زمان را پشت سر بگذارند، لذا تشریفات بانکی نیاز نیست و باید به سرعت کار در بانک ها اجرا شود.

نهاوندیان با اشاره به اینکه باید برای پسا کرونا برنامه ریزی کنیم، افزود: اگر بخش سلامت چراغ سبز نشان دهد، 15 درصد اقتصاد باید به سرعت بر سر کار خود برشود لذا مشوق های تحریک تقاضا را در نظر گرفته ایم به طوری که کارت های اعتبار خرید در اختیار مردم قرار می گیرد تا از خدماتی همچون آموزش و گردشگری استفاده کنند.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری در ادامه با بیان اینکه بسته تدبیر اقتصادی کرونا نیز به تصویب رسیده است، گفت: این بسته با رقم یکصد هزار میلیارد تصویب شد، این مبلغ شامل پرداخت جبرانی و تسهیلات به خانوارها، پرداخت بیمه بیکاری، تسهیلات ارزان قیمت به بنگاه های آسیب دیده (به شرط حفظ اشتغال) و اعتبار ویژه برای تجهیزات و خدمات درمانی کرونا می شود.

وی با اشاره به اینکه 25 هزار میلیارد تومان دیگر پرداخت های جبرانی است، افزود: ترکیب این گونه پرداخت ها بودجه ای است لذا به صورت بلاعوض عمل می کند، این صد هزار میلیارد تومان غیر از بودجه 99 است به طوری که حدود 20 درصد بودجه را این رقم تشکیل می دهد که در مقایسه های بین المللی رقم قابل توجه است، 12 هزار میلیارد تومان اعتبار ویژه ای است که به بخش سلامت اختصاص داده شده است، در هیچ کشوری نمی توان پیدا کرد که هزینه های تست، درمان، بستری و نقاهت تحت پوشش پرداخت دولتی قرار بگیرد، همه ظرفیت تولیدی کشور به کار گرفته شده تا بتوانیم از بحران عبور کنیم، 5 هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری کمک شده است، مشوق اصلی حفظ میزان اشتغال است.

نهاوندیان همچنین با بیان اینکه یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی در خواست شده است، گفت: ان شاالله بتوانیم از این مرحله عبور کنیم، مکاتبه رسمی با صندوق بین المللی پول اجرا شده است، سپرده قابل توجهی در طول سالیان مختلف داشتیم، موقعیت ایران در صندوق ممتاز است، ایران عضو هیات مدیره صندوق بین المللی پول است و لذا حق قانونی ایران است که در این شرایط از این مبالغ استفاده کند.

وی شرح داد: صندوق بین المللی پول پیش قدم شده و اعتبارات ویژه ای را تصویب کرده است، فضای جامعه جهانی کاملاً همنوای با ایران است و همه به ایران حق می دهند به غیر از آمریکا، آمریکا در طلسمی که درست کرده گرفتار شده به طوری که اولیه ترین اصول اخلاقی و انسانی را زیر پا گذاشته است.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری گفت: این پدیده جهانی است و نیازمند همکاری جهانی برای مقابله هستیم، الان وقت تحریم نیست بلکه وقت همکاری ملت ها است، این 100 هزار میلیارد تومان هیچگونه اتکایی به این منبع ندارد.

وی افزود: برخی از اعضای هیات مدیره صندوق بین المللی پول موضع مثبتی نسبت به ایران گرفته اند، برخی از کشورهای اروپایی حتی حمایت کردند، اکنون زود است که بتوانم نتیجه را بگویم اما تلاش دولت به طور جدی در این راستا است اما بحث مهمتر نکته دیگری است، ایران ذخایر قابل توجهی در کشورهای مختلف دارد به طوری که در کشورهای مختلف مطالباتی داریم که در حساب بانک مرکزی واقع شده است ولی به دلیل تحریم های ظالمانه در دسترس نبوده است.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری گفت: برای آزاد کردن ذخایر ارزی ایران در دیگر کشورها نیز تلاش ها و همراهی های بین المللی جدی تر از گذشته انجام می شود و فشار در این زمینه بر آمریکا بیشتر شده است و امیدواریم دسترسی به این منابع افزایش یابد.

انتهای پیام/4141

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 30 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 924

به "خسارت کرونا 15 درصد تولید ناخالص کشور است، جزئیات وام برای اقشار کم درآمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خسارت کرونا 15 درصد تولید ناخالص کشور است، جزئیات وام برای اقشار کم درآمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید