6 کشور اروپایی به اینستکس می پیوندند

به گزارش یادداشت سریع، وزارت امور خارجه فنلاند در بیانیه ای از پیوستن این کشور و 5 کشور اروپایی دیگر شامل بلژیک، دانمارک، هلند، نروژ و سوئد به سازوکار اقتصادی موسوم به اینستکس اطلاع داد.

6 کشور اروپایی به اینستکس می پیوندند

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل یادداشت سریع، وزارت امور خارجه فنلاند روز آدینه در بیانیه ای بیان کرد این کشور به همراه پنج کشور اروپایی دیگر شامل بلژیک، دانمارک، هلند، نروژ و سوئد در جهت پیوستن به سازوکار مالی اروپایی برای تسهیل تجارت با ایران (اینستکس) قرار دارند.

وزارت امور خارجه فنلاند در این بیانیه اظهار داشته است: دولت های بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، نروژ و سوئد حداکثر اهمیت را برای حفظ و اجرای کامل برحام توسط همه طرف های این توافق قائل هستند. در راستای کوشش های مستمر اروپا برای حمایت از توافق و اجرای بخش های مالی آن و در جهت تسهیل تجارت مشروع بین اروپا و ایران، ما اکنون در میانه فرآیند مشارکت در ابزار پشتیبان مبادلات تجاری (اینستکس) هستیم و این کار منوط به تکمیل رویه های ملی ما در این زمینه است.

سازوکار مالی موسوم به اینستکس در ماه فوریه امسال میلادی (بهمن ماه 97) راه اندازی شد، اما عملیاتی شدن آن تا اواخر ماه ژوئن (اوایل تیرماه 98) به طول انجامید. البته با وجود اینکه در اواخر ژوئن، هلگا اشمید معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از عملیاتی شدن اینستکس اطلاع داد، این سازوکار مالی تاکنون هیچ نقشی در تسهیل روابط تجاری ایران و اتحادیه اروپا نداشته است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 آذر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 516

به "6 کشور اروپایی به اینستکس می پیوندند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 کشور اروپایی به اینستکس می پیوندند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید