یک اتفاق عجیب در سازمان هواشناسی

به گزارش یادداشت سریع، وب سایت روزنامه شرق با ارائه مدارکی، از دستکاری داده های هواشناسی به منظور تغییر تعرفه گاز و برق برای شهر های مختلف ایران اطلاع داد. عددسازی هایی که بر اساس این گزارش، نه تنها رانت و خسارتی هنگفت در پی داشته بلکه حتی مبنای برنامه های عمرانی و توسعه ای کشور را هم تغییر داده است.

یک اتفاق عجیب در سازمان هواشناسی

این سایت در گزارش ویدئویی خود در روز شنبه 10 تیر، تصاویری از داده های دستکاری شده در یک نامه مربوط به رطوبت دمای شهرستان جهرم در استان فارس در تابستان پارسال را منتشر نموده که به امضای سحر تاج بخش مسلمان، رییس سازمان هواشناسی رسیده است.

در این نامه که مرداد سال 1401 خطاب به مدیرعامل شرکت توانیر نوشته شده، داده های مربوط به جداول میانگین بیشینه هوا و نیز درجه حرارت تر در ایستگاه هواشناسی جهرم استان فارس تغییر نموده و بالاتر از عدد های واقعی نمایش داده شده است.

شرق در گزارش خود به تبعات این تغییر عمدی یا سهوی در داده های هواشناسی و اهمیت متغیر درجه حرارت تر که شاخص اندازه گیری اندازه رطوبت بوده پرداخت و تاکید نمود که دولت بر پایه اندازه رطوبت است که طبقه بندی اقلیمی هر منطقه از کشور را معین می نماید.

در واقع طبقه بندی اقلیمی، شامل طیف بسیار سرد، سرد، معتدل و بارانی، نیمه معتدل و بارانی، نیمه خشک، گرم و خشک، بسیار گرم و خشک، بسیار گرم و مرطوب تکلیف یارانه های برق و گاز را برای شهر های مختلف تعیین می نماید؛ بنابراین در برنامه ریزی های وزارت نیرو، شهر های بسیار گرم و مرطوبی مانند بندرعباس یا آبادان به علت احتیاج ضروری به استفاده از کولر و وسایل خنک کننده، در طول سال مشمول دریافت یارانه برق می شوند و در مقابل، شهر های بسیار سردی، چون سقز هم یارانه گاز می گیرند.

بر اساس گزارش شرق، شرکت های برق و گاز با اعتماد به داده های سازمان هواشناسی از جمله متغیر های دما و رطوبت و در نتیجه طبقه بندی اقلیمی شهرها، این یارانه ها را اختصاص می دهند.

بر همین اساس، داده های هواشناسی در خصوص ایستگاه جهرم در تابستان سال گذشته منجر به تغییر طبقه بندی اقلیمی این شهرستان شد.

پیرو این داده ها و در همان مرداد، علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو در نامه ای از محمد مخبر، معاون اول رییس جمهوری خواست که تغییر تعرفه جهرم را تایید و ابلاغ کند که یعنی طبقه اقلیمی این شهرستان در چهار ماه خرداد تا شهریور، تغییر نموده است و یارانه برق بیشتری دریافت نموده است.

هرچند که این دستکاری و احتمالا نمونه های مشابه آن، خسارت هایی چند هزار میلیارد تومانی برای شرکت های برق و گاز در ایران در پی داشته، اما سازمان هواشناسی تا به امروز نه این گزارش ها را تکذیب و نه توضیحی برای آن ارائه نموده است.

شرق به نقل از یکی از کارشناسان سازمان هواشناسی که نامی از او برده نشده، احتمال دستکاری عمدی عدد درجه حرارت تر را در جهرم تایید کرد و گفت این عددسازی ها فاجعه ای بزرگ در تاریخ سازمان هواشناسی ایران است.

اما این دستکاری که شرق از آن با عنوان رانت، فساد مالی و زد و بند یاد نموده، علاوه بر معین نادرست طبقه بندی اقلیمی، بر آمایش های سرزمینی هم اثر می گذارد.

بر اساس این گزارش، داده های هواشناسی در برنامه های عمرانی و توسعه ای کشور مانند توسعه زیرساخت های حمل و نقل، کشاورزی، مدیریت بحران، بارگذاری صنایع مختلف و حتی حفاظت از زیست بوم های مختلف محیط زیست و منابع طبیعی اهمیت دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 11 تیر 1402 بروزرسانی: 11 تیر 1402 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2442

به "یک اتفاق عجیب در سازمان هواشناسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک اتفاق عجیب در سازمان هواشناسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید