کشف راز جمعیت ارواح در غرب آفریقا؛ اتفاقی مهم و تاریخ ساز

به گزارش یادداشت سریع، در این مقاله قصد داریم پرده از یک راز شگفت انگیز برداریم و سفری به ایالت کامرون در جنوب مرز نیجریه داشته باشیم. یکی از موارد اکتشافی که بیولوژیست های تکاملی را دچار حیرت کرد، پیدا شدن ژنوم انسانی جدیدی بود که قصد داریم در مقاله راز جمعیت ارواح در غرب آفریقا اطلاعاتی را در موردش در اختیارتان قرار دهیم. شهر شوم لاکا از نظر دانشمندان یکی از بهترین و مناسب ترین مکان ها برای مطالعه انسان شناسی و کشف راز جمعیت ارواح در غرب آفریقا بشمار می آید. آفریقا معمولا منطقه ای بوده که به سبب شرایط آب و هوایی و محیط گرمسیری، معمولا ژنومی را در اسکلت های قدیمی باقی نمی گذارد، چرا که خاکش حالت اسیدیته داشته و ژنوم ها را از بین می برد. به همین علت، دانشمندان و پژوهشگران به وسیله استخوان گوش داخلی توانستند ژنوم هایی را استخراج نمایند و بر روی آن ها آزمایش هایی را انجام دهند. در واقع، باید بگوییم که استخوان گوش داخلی در محافظت از ژنوم ها می تواند عملکرد بالایی داشته باشد. این استخوان با حفظ ژنوم، یاری شایانی به دانشمندان برای انجام آزمایش ها نموده و به واسطه همین آزمایشات، آنها توانسته اند به اطلاعات زیادی در زمینه انسان شناسی دست پیدا نمایند.

کشف راز جمعیت ارواح در غرب آفریقا؛ اتفاقی مهم و تاریخ ساز

با تور آفریقای جنوبی یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

دلیل مهاجرت انسان ها در گذشته به این منطقه

دانشمندان با آنالیز هایی که بر روی ژنوم های اکتشافی انجام دادند، توانسته اند به حقایق جالبی پی ببرند و دلیل مهاجرت بعضی انسان ها به این منطقه در سالیان گذشته را پیدا و اطلاعاتی در خصوص عادت های غذایی آن ها کسب نمایند. این اطلاعات توانستند تا به سوالات مختلفی در زمینه انسان شناسی پاسخ دهند. اما، هنوز هم پرسش هایی وجود دارند که بدون پاسخ مانده اند و ضروری است که آزمایشات و تحقیقات بیشتری در زمینه انسان شناسی غرب آفریقایی مرکزی صورت گیرند تا به اطلاعات کاملتری در این زمینه دست پیدا نمایند. شهر لاکا از جمله مکان هایی در منطقه گراسفیلد بوده که تحقیقات اکتشافی بسیاری در آنجا انجام می شوند. از جمله آنان می توان به پیدا شدن آثاری اشاره نمود که ژنوم آنها به سال های بسیار دور باز می گردد؛ ژنوم هایی که صاحبانشان حدود 60 تا 1000 سال پیش زنده بودند. در زمان های گذشته، هنوز آنالیز آثار به جامانده از روی DNA چندان دقیق نبود. یکی از افرادی که روی ژنوم تازه کشف شده در منطقه لاکا تحقیقات گسترده ای انجام داد، یک محقق در مدرسه پزشکی هاروارد به نام لایو سانسیس بود. بنابر گفته او، برای آنالیز و استخراج DNA از این آثار به جامانده باید قسمتی از استخوان های گوش داخلی را برای آزمایش استخراج کرد و به آزمایشگاه برد.

یکی از کاوش هایی که در این زمینه بسیار تاثیرگذار بود، به توضیح زیر هست:

حدود 30 سال پیش، یک تیم بلژیکی-کامرونی در منطقه شوم لاکا مشغول حفاری بودند که با صحنه عجیبی روبه رو شدند. آنها یک پناهگاه صخره ای را یافتند که قدمت آن به هزاران سال قبل باز می گشت؛ به طوریکه تخمین زده شد حدود 30 هزار سال پیش این پناهگاه ساخته شده است. یکی از مواردی که باعث شگفتی و سردرگمی همه بیولوژیست ها شد، پیدا شدن نوعی ژنوم تازه در این منطقه حفاری بود که بر روی آنها آزمایشات بسیاری صورت گرفتند تا بتوانند به راز آنها پی ببرند. اگر شما هم تمایل دارید از راز این ژنوم های تازه کشف شده مطلع شوید، پیشنهاد می کنیم خواندن این مقاله را از دست ندهید! همانطور که کمی قبل تر هم گفته شد، بر روی این آثار آزمایش و آنالیز های بسیاری صورت گرفتند که یکی از آن ها توسط شورای تحقیقات بیوتکنولوژی و علوم زیستی انجام گشت. آنها به نتایج جالبی دست پیدا کردند که این نتایج به توضیح زیر هستند: طبق آنالیز هایی که صورت گرفتند، DNA هایی کشف شده مرتبط با دو پسر بچه بوده که یکی از آن ها 15 ساله و دیگری 4 ساله است. استخوان های مربوط به آن ها حدود هشت هزار سال قدمت دارند. مورد دیگری که مربوط به سه هزار سال پیش می گردد، مربوط به یک دختر 4 ساله و یک پسر 8 ساله هست. نکته جالبی که در خصوص این ژنوم ها وجود دارد، این بوده که نوعی ارتباط ژنتیکی نزدیک بین این 4 نفر وجود داشته و آن ها عموزاده یکدیگرند. نکته جالب تر اینکه هر کدام از بخش هایی که برای آنالیز و آزمایش انتخاب شدند، حدود 5 هزار سال با هم اختلاف داشتند. طبق آنالیز و آزمایش هایی که دانشمندان بر روی این ژنوم ها صورت دادند، به این نتیجه رسیدند که این DNA ها با شکارچیان در غرب آفریقای مرکزی رابطه تنگاتنگی داشته و تقریبا یک سوم از DNA خود را از اجدادشان به ارث برده و دو سوم باقی مانده از ارواح انسانی نشأت می گیرد. به طور کلی، دانشمندان معتقد بودند که سه نسل عمیق در جهان وجود دارد. اما، این مطالعات یک نسل دیگر را هم به سه نسل قبلی اضافه کردند. نسل چهارم همان جمعیت ارواح بوده که دانشمندان گمان می کردند که این نسل همگی در گذشته منقرض و نابود شده اند، اما این یافته ها اثباتی برای وجود آنان بودند.

منبع: همگردی
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 981

به "کشف راز جمعیت ارواح در غرب آفریقا؛ اتفاقی مهم و تاریخ ساز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف راز جمعیت ارواح در غرب آفریقا؛ اتفاقی مهم و تاریخ ساز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید