کتابی که جلدش از جنس پوست انسان است

به گزارش یادداشت سریع، در سال های قرن هفدهم و اواخر این قرن برخی از پزشکان فاسد از پوست اجساد انسان ها برای ساخت کتاب استفاده می کردند.

کتابی که جلدش از جنس پوست انسان است

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ایبنا از ساینس وایر ، در سال 2015 مگان روزنبلوم کتابدار آمریکایی برای تحقیق درباره کتاب های ساخته شده از پوست انسان به آمریکا سفر کرد و از کتابخانه هوگتون دانشگاه هاروارد بازدید کرد. او به دنبال کتابی به نام سرنوشت های انسان بود که توسط نویسنده ای فرانسوی به نام آرسن هوسای نوشته شده است.این کتاب مشخصه ویژگی دارد و آن هم این است که جلد آن از پوست انسان ساخته شده است. روزنبلوم سال ها در کتابخانه دانشگاه کالیفرنیا در شهر لس آنجلس کار نموده است و حالا مشاهداتش ثابت نموده است که چنین کتابی در موزه کتابخانه هاروارد نگهداری می گردد.

بر اساس تحقیقات اولیه این کتابدار آمریکایی معلوم شده است که در سال های قرن هفدم و اواخر این قرن برخی از پزشکان فاسد از پوست اجساد انسان ها برای ساخت کتاب استفاده می کردند. یکی از این پزشکان شخصی به نام جان استوکتون بوده است که در اواخر سال های 1800 میلادی در دانشگاه هاروارد کار می نموده است. این شخص از پوست بیماران فوت شده خود جلد کتاب تهیه می نموده است. البته این کار به همین سال ها خلاصه نمی گردد و دهه های بعد کلکسیونرهای کتاب نیز به این کار علاقه نشان می دهند. روش آنتروپودرمیک یا ساخت جلد کتاب از پوست انسان گفته می گردد در سال های معاصر نیز به طور مخفی رواج داشته است. تحقیقات آزمایشگاهی نشان می دهد بیشتر کتاب های فراوری شده به این روش به طور مخفی توسط کلکسیونرهای ناشناس خریداری می شده است و مکان فعلی آنها نامعلوم است. کتاب دانشگاه هاروارد یکی از معدود نسخه های موجود از این نوع کتاب هاست که در موزه این دانشگاه نگهداری می گردد. روزنبلوم می نویسد: بارها بسیاری از کارشناسان به کتابخانه دانشگاه هاروارد پیشنهاد کردند که جلد این کتاب از قسمت های دیگر کتاب جدا شده و دفن شوند. آنها می گویند جلد این کتاب از پوست انسان ساخته شده و نوعی هتک حرمت به صندلی انسانی محسوب می گردد. آنها می گویند حتی نازی ها نیز برای ساخت کتاب های خود از پوست زندانیان خود استفاده نمی کردند و هیچ مدرکی دال بر چنین اقدامی وجود ندارد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1437

به "کتابی که جلدش از جنس پوست انسان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتابی که جلدش از جنس پوست انسان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید