کارگری که از 500 میلیون تومان گذشت

به گزارش یادداشت سریع، خبر پاکدستی یکی از کارگران زحمتکش شهرداری موسیان استان ایلام به تازگی در فضای مجازی پربازدید شده است.

کارگری که از 500 میلیون تومان گذشت

به گزارش خبرنگاران، روزنامه خراسان در ادامه نوشت: سلیمان رحمتی، راننده 58 ساله خدمات شهری شهرداری حین انجام وظیفه با پیداکردن یک کیف حاوی پول، جواهرات و کارت های بانکی به ارزش 500 میلیون تومان و برگرداندن آن به صاحب سالخورده اش که از مهمانان شهرشان هم بود، در میان اهالی موسیان فراتر از سفیر پاکیزگی ظاهر شد و با وجود مسائل مالی فراوان و خودروی شخصی اش که ماه ها به علت تصادف در تعمیرگاه خاک می خورد و قادر به پرداخت هزینه تعمیرش نبود، رسم امانتداری را به جا آورد و حتی حاضر به قبول هدیه از صاحب کیف هم نشد.

امروز با رحمتی گپی زدیم تا ماجرای پیداکردن کیف را برایمان روایت کند:

کیف پر از طلا را در گوشه خیابان پیدا کردم

رحمتی ماجرای یافتن کیف مملو از پول و جواهرات را این طور روایت می نماید: 20 سال است در شهر مرزی موسیان به عنوان راننده خدمات شهری شهرداری مشغول کارم. یک روز تعطیل همراه عده ای از پاکبانان عزیز مشغول کار بودیم و من هم با خودروی زباله در حال رانندگی بودم که از آینه، چشمم به یک کیف در کنار خیابان افتاد. با خودم گفتم حتما داخلش چیزی هست چون خیلی تمیز و نو بود. حتی یک نفر هم از آنجا رد شد اما تعجب کردم چطور متوجه کیف نشد؟ پایین آمدم و یک لحظه کیف را باز کردم و دیدم حاوی مقداری پول و مدارک است. بعد با مسئولمان تماس گرفتم و قضیه را برایش تعریف کردم. گفتم می روم منزل و اگر کسی دنبال کیف می گشت، خبرم کنید. حین بازگشت به منزل داخل کیف را با دقت نگاه کردم که دو عدد کارت عابربانک با رمزهایش، مقدار زیادی وجه نقد و همچنین طلا و جواهرات گران قیمت داشت. وارد خانه که شدم دخترم گفت این کیف زنانه چیست؟ ماجرا را که تعریف کردم، همسرم گفت بده تا امانت نگه دارم و شما هم صاحبش را پیدا کن، ما باید خودمان را جای صاحبش بگذاریم.

گفتم میلیاردی هم که باشد، مال صاحبش است

حتی دوست نداشتم پول ها را بشمارم. رحمتی با این مقدمه از ثابت قدمی اش در امانتداری می گوید: بالاخره پول است و آدم موقع شمارش وسوسه می گردد. حتی همسرم طلاها را سریع جمع کرد و گفت یک جا پنهانشان می کنم تا صاحبش پیدا گردد. به نظر من انسانی که برای خدا کار کند، دیگر وسوسه نمی گردد و روی تصمیم درست و صحیحش پافشاری می نماید. هیچ وقت چنین فکری به سراغم نیامد که پول ها را برای خودم بردارم. گفتم میلیاردی هم که باشد، مال صاحبش است. حتی فرزندانم هم چنین درخواستی نداشتند. پدر و مادری که عملشان درست باشد، فرزندانشان هم همان راه را می فرایند.

ارزش پول ها و جواهرات 500 میلیون تومان بود

کارگر زحمتکش شهرداری موسیان به نحوه پیداکردن صاحب کیف طلا و جواهرات و بازگرداندن امانتی این طور اشاره می نماید: خودم تلفن همراه ساده ای دارم و به دوستان و همکاران سپردم تا در فضای مجازی اطلاعیه دهند که یک کیف پیدا شده و با دادن مشخصات تحویل بگیرند. با کسی هم درباره محتویات کیف صحبتی نکردم و فقط گفتم اطلاع دهید تا صاحبش پیدا گردد. بعد از چند روز پسرم گفت انگار یک نفر در کانال تلگرامی موسیان خبر شماره تلفن داده است. تماس که گرفتم، مسئول اطلاع رسانی کانال گفت گویا این کیف متعلق به یک مسافر عرب است. زمانی هم که با مسافر تماس گرفتم با شنیدن خبر، شادی زیادی کردند. به منزلم که آمدند همان اول کیف را نشانشان ندادم و از مشخصات و محتویاتش سوال کردم. بعد از دادن مشخصات صحیح، امانتی را تحویلشان دادم. صاحبش گفت پول نقد، جواهرات و موجودی کارت های عابربانک مجموعا 500 میلیون است. ضمناً اهل شادگان خوزستان و مهمان شهر ما بودند. آن طور که برایم تعریف کردند یک سگ هار به یک نفرشان حمله نموده و زمانی که برای درمان به خانه بهداشت موسیان می آیند، صاحب کیف دستپاچه می گردد و کیف از دستش می افتد. خوشحالم از اینکه توانستم دل مهمانان شهرمان را شاد کنم.

مژدگانی صاحب کیف را قبول نکردیم

صاحب امانتی اصرار داشت تا به خودم، همسر و فرزندانم مژدگانی و هدیه دهد اما هیچ کداممان قبول نکردیم. رحمتی با این مقدمه ادامه می دهد: ما فقط به خاطر رضای خدا این کار را کردیم. صاحب پول که خانم سالمندی بود حتی از طلا و جواهرات هم تعارفمان کرد که ما قبول نکردیم. پیرزن از خوشحالی زیاد، اشک از چشمانش جاری شد و گفت این طلاها تمام سرمایه زندگی ام هست که از قدیم نگهداری شان می کنم. همسرم را بوسید و گفت خدایا شکرت تمام زندگی ام دست خانواده شریفی افتاد که حاضر نیستند حتی هدیه و مژدگانی قبول نمایند. به آن مادر گفتم وظیفه دینی مان را انجام دادیم. خیلی خوشحالم که دل پیرزن را شاد کردم و خدا را شاکرم که توفیق داد رسم امانتداری را به جا آوریم.

رحمتی که آوازه پاکدستی اش در شهر پیچیده، درباره واکنش و بازخورد مسئولان شهرشان هم می گوید: فرماندار، شهردار و بخشدار شهرمان از من تشکر و تقدیر کردند. شهردارمان، آقای رحیمی بسیار فرد خوبی است و حتی بنده خدا یک کارت هدیه 500 هزار تومانی به من اهدا کرد که همان را هم از جیب خودش هزینه نموده بود و اصلا راضی به این کارش نبودم.

تمام زندگی ام یک پراید بود که واژگون شد

رحمتی صحبت هایش را این طور به خاتمه می رساند: تمام زندگی ام، یک پراید بود که پسرم حدود سه ماه پیش با آن تصادف کرد و خودرو کاملا واژگون شد. خدا را شکر که پسرم صدمه زیادی ندید. تمام درها، اتاقک، بدنه و جلوبندی پراید آسیب دید. حقیقتش چون بودجه زیادی نداشتم، سه ماهی هست که خودرو در تعمیرگاه افتاده و 35 میلیون هزینه تعمیرش می گردد. از قطعه فروش قرض کردم تا بتوانم یواش یواش تعمیرش کنم تا زیر پای بچه ها باشد و بی وسیله نمانند. برخی ها گفتند با این همه گرفتاری چرا پولی که پیدا کردی را تحویل صاحبش دادی و خرج مسائل خودت نکردی؟ به آنها گفتم این حرف ها چیست؟ مگر می گردد مال مردم را برای خودم خرج کنم؟ خدا را شکر می کنم که با وجود تمام مسائل امانت مردم را پس دادم. زمانی که می خواهم برای رضای خدا کار کنم اما وسوسه شوم، فکر نکنم دیگر مسلمان باشم. فقط خدا را شکر می کنم پسرم سالم است و انگار که جهان را به من دادند. حقوقم هم ماهی سه میلیون تومان است اما هنوز عیدی پارسال و امسالمان را پرداخت ننموده اند. با این همه توکلم به خداست. خداوند هیچ گاه بندگانش را در سختی و فشار نمی گذارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1802

به "کارگری که از 500 میلیون تومان گذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارگری که از 500 میلیون تومان گذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید