چرا انتخاب فرزانه فصیحی جنجالی شد؟

به گزارش یادداشت سریع، انتخاب فرزانه فصیحی به نام نماینده زن دوومیدانی ایران در بازی های المپیک 2020 توکیو، حاشیه های زیادی را برای این فدراسیون و البته کمیته ملی المپیک به وجود آورده است. کمیته بین المللی المپیک (IOC) در هر دوره از بازی های المپیک سهمیه هایی را به صورت مستقیم، برای بعضی کشور ها که توانایی رسیدن به حد نصاب های تعیین شده را ندارند، در نظر می گیرد تا آن ها هم حضور در این آوردگاه مهم را تجربه نمایند. مسئولان کمیته ملی المپیک ایران هم برای این دوره از بازی های المپیک، رایزنی هایی را با IOC انجام داده اند تا از این امتیاز برای یکی، دو رشته استفاده نمایند.

چرا انتخاب فرزانه فصیحی جنجالی شد؟

بنا بر اعلام این مسئولان تا به الان کسب یک سهمیه اعطایی (یونیورسالیتی) در دوومیدانی بانوان قطعی شده که به فرزانه فصیحی تعلق گرفته است؛ دونده ای که ماده تخصصی اش دوی 60 متر سالنی است، اما می خواهد در المپیک توکیو در دوی 100 متر بدود. حواشی به وجود آمده حالا بر سر این است که فدراسیون دوومیدانی به نام متولی اصلی این رشته، بر اساس چه معیاری این سهمیه را به فصیحی اختصاص داده است؟ هاشم صیامی، رئیس فدراسیون دوومیدانی در این باره به شرق می گوید: باتوجه به اینکه سهمیه اعطایی از سوی IOC تنها در دو 100 متر تعلق می گرفت، ما این سهمیه را به خانم فصیحی دادیم. ایشان در حال حاضر بهترین دونده سرعتی ما در کشور هستند. باید از کارشناسان و مسئولان کمیته ملی المپیک تشکر کنیم که درایت به خرج دادند و این سهمیه را دریافتد.

صیامی در حالی مدعی است سهمیه های اعطایی به دوومیدانی کاران زن در المپیک 2020 فقط در دو 100 متر توزیع می گردد که قوانین چیز دیگری را می گوید. در دستورالعملی که برای سهمیه های یونیورسالیتی تعریف شده، بندی وجود دارد که به طور دقیق به این موضوع اشاره می نماید. به این صورت که کشور ها می توانند نفرات خود را در بیشتر مواد فضای باز به جز ماده های ترکیبی، دو 10 هزار و سه هزار مانع معرفی نمایند. رئیس فدراسیون دوومیدانی در ادامه در واکنش به این سؤال که چرا با وجود این بند، می گویید سهمیه های اعطایی فقط به دو 100 متر تعلق می گیرد، این گونه پاسخ داد: ما فقط در دو 100 متر این شانس را داشتیم که نفر معرفی کنیم. چون تعداد شرکت نماینده ها در این ماده زیاد است. مثلا اگر در یک ماده پرشی نفر معرفی می کردیم، ممکن بود از تعداد شرکت نماینده ها کم گردد و آن وقت نماینده ای را که به فدراسیون دنیای دوومیدانی معرفی کردیم، مورد تأیید قرار نگیرد و این سهمیه سوخت گردد. باز هم می گویم این درایت کمیته ملی المپیک بود که تشخیص دادند در دو 100 متر جای خالی وجود دارد و سهمیه را برای ما دریافتد.

صیامی در حالی این توجیه را مطرح می نماید که شرق روز گذشته در مصاحبه با چند کارشناس دوومیدانی درخصوص صحت و سقم آن کسب اطلاع کرد، اما همگی آن را رد کردند. نکته جالب اینجاست که صیامی روز گذشته در اظهارنظر متفاوت دیگری بیشتر به این حاشیه ها دامن زد. او در این مورد به ایسنا گفت: این بحث از قبل و زمان سرپرستی آقای عرب مطرح بوده است. ما موافق بودیم یک خانم معرفی گردد، اما همه مکاتبات به وسیله کمیته ملی المپیک انجام شد. ما هیچ مکاتبه ای با فدراسیون دنیای و کمیته ملی المپیک انجام ندادیم. دوست داشتیم یکی از خانم ها به المپیک برود، اما چون بحث المپیک بوده کمیته موضوع را پیگیری نموده است.

انتقاد دیگری که در خصوص انتخاب فصیحی به نام دونده المپیکی ایران مطرح است، این است که او درحال حاضر دومین نفر برتر ایران در رده بندی دنیای است. بهترین دوومیدانی کار زن کشور در این رده بندی ریحانه مبینی است؛ دوومیدانی کاری که بعد از 45 سال رکورد پرش طول زنان را شکست. در شرحات بند های دیگر دستورالعمل سهمیه های اعطایی آمده که کشور ها می توانند بهترین نفر خود را با بالاترین رنکینگ به المپیک بفرستند. بنابر ادعای بسیاری از کارشناسان، این چهره نوظهور دوومیدانی بانوان از شانس های اصلی کسب مدال در مسابقات آسیایی است. رنکینگ فعلی او 177 و رنکینگ فصیحی 186 است، اما در بخش امتیاز دنیای این فصیحی است که نسبت به مبینی رجحان دارد.

صیامی در این باره شرح داد: ما دختران شایسته زیادی داریم، اما در حال حاضر فرزانه فصیحی شایسته ترین بانوی دوومیدانی کار کشور است. او چندی پیش ورودی مسابقات داخل سالن دنیا را آورد، اما این رقابت ها به خاطر کرونا لغو شد. یکی از ملاک های اصلی مان برای معرفی ایشان همین موضوع بود. ضمن اینکه او دو مدال مسابقات داخل سالن آسیا را هم دارد.

با تمام این اوصاف تنها نماینده دوومیدانی زن ایران در بازی های المپیک توکیو انتخاب شده و دیگر فرصتی برای تجدید نظر در خصوص ورزشکار اعزامی نیست. اما بهتر بود که مسئولان فدراسیون دوومیدانی و کمیته ملی المپیک زودتر از اینها، همان زمانی که برای اعزام فصیحی به المپیک به جمع بندی رسیدند، شفاف عمل می کردند تا این جنجال ها و اظهارنظر های ضد ونقیض به وجود نیاید. در اینکه فرزانه فصیحی جزء چهره های مطرح دوومیدانی زنان ایران در چند سال اخیر بوده هم هیچ شکی نیست، اما پرواضح است که نه او و نه ریحانه مبینی نمی توانند هیچ شانسی در این بازی ها داشته باشند و فقط بحث حضور آن ها مطرح است. مهم ترین مسئله در این داستان بحث صداقت و راستی آزمایی بود که از سوی مسئولان ظاهرا رعایت نشده است.

تنها کسی که درباره انتخاب فصیحی به نام نماینده اعزامی به المپیک اظهار نظر درست و بی پرده ای داشت، نصرالله سجادی، سرپرست کاروان ورزش ایران در المپیک توکیو بود. او به شرق گفت: ما هیچ نقشی در انتخاب نفرات نداریم. همه کار ها بر عهده خود فدراسیون هاست. خودشان فصیحی را معرفی کردند.

شنیده ها حاکی از این است، مجید کیهانی، رئیس اسبق فدراسیون دوومیدانی که در حال حاضر عضو هیئت اجرائی کمیته ملی المپیک است، به خاطر نفوذی که در این مجموعه دارد، رایزنی های لازم را برای دریافت سهمیه اعطایی دو 100 متر زنان انجام داده و از آنجا که شایعه شده فرزانه فصیحی از ورزشکاران نزدیک به اوست، این سهمیه را برایش در نظر گرفته است.

دارنده دو مدال نقره و برنز رقابت های داخل سالن آسیا دو، سه سالی می گردد که با حضور در صربستان و عقد قرارداد با باشگاه پارتیزان بلگراد، تمرینات خودش را در مرکز این کشور دنبال می نماید. فصیحی در این مدت از حمایت های اقتصادی کمیته ملی المپیک بی نصیب نبوده و توانسته با یاری های این مجموعه، بخشی از هزینه های رفت و آمد خود به بلگراد را تأمین کند. او با حضور در تورنمنت های بین المللی صربستان این شانس را پیدا کرد که به جمع امتیازاتش در رده بندی دنیای اضافه کند. امتیاز دیگری که اخیرا از سوی کمیته ملی المپیک برای این دونده در نظر گرفته شد، اضافه کردن نام او به لیست بازی های ساحلی آسیا بود. فصیحی بعد از اینکه ورودی مسابقات داخل سالن دنیا را گرفت، به همراه رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک به ملاقات مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان رفت. سلطانی فر در آن ملاقات به فصیحی گفت: برای موفقیت شما همه گونه حمایتی از جانب وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک صورت خواهد گرفت.

منبع: فرارو
انتشار: 23 تیر 1400 بروزرسانی: 23 تیر 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1884

به "چرا انتخاب فرزانه فصیحی جنجالی شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا انتخاب فرزانه فصیحی جنجالی شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید