پیشگیری از سرطان کولورکتال با رژیم غذایی

به گزارش یادداشت سریع، به 25 سانتی متر آخر روده، به علاوه قسمت انتهایی کولون و راست روده، به اصطلاح کولورکتوم می گویند و سرطان این قسمت را سرطان کولورکتال می نامند. رژیم غذایی مناسب که سرشار از غذاهای حاوی فیبر بوده و چربی کمتری در خود داشته باشد، برای کسانی که به این سرطان مبتلا هستند یا در معرض خطر ابتلا به آن قرار دارند،

پیشگیری از سرطان کولورکتال با رژیم غذایی

پیشگیری از سرطان کولورکتال با رژیم غذایی

به 25 سانتی متر آخر روده، به علاوه قسمت انتهایی کولون و راست روده، به اصطلاح کولورکتوم می گویند و سرطان این قسمت را سرطان کولورکتال می نامند. رژیم غذایی مناسب که سرشار از غذاهای حاوی فیبر بوده و چربی کمتری در خود داشته باشد، برای کسانی که به این سرطان مبتلا هستند یا در معرض خطر ابتلا به آن قرار دارند، بسیار مفید است، چرا که می تواند تا میزان ای از پیشروی بیماری یا بروز آن پیشگیری کند. برخلاف بسیاری از سرطان ها، این سرطان قبل از اینکه به طور کامل خود را نشان دهد، با هشدارهایی بیمار را خبر می نماید. یک پولیپ که در شرایط پیش سرطانی واقع شده است و از طریق یک کولونوسکوپی دوره ای معین می گردد، هشدار می دهد که بیش از قبل مراقب رژیم غذایی خود باشید و خوراکی هایی را در سفره روزانه خود بگنجانید که خطر بروز این نوع سرطان را کاهش دهد. اگر در روده شما پولیپی مشاهده شده یا پزشک به شما گفته که به سرطان کولورکتال مبتلا شده اید، قطعاً می خواهید بدانید که چطور می توانید از بروز آن پیشگیری یا سیر پیشرفت آن را کندتر کنید. دکتر کولین دویل، متخصص تغذیه و مدیر مرکز تغذیه و فعالیت های فیزیکی در انجمن سرطان آمریکا در این باره می گوید: درباره پیشگیری از بیماری، بیشتر از درمان یا کند کردن سیر پیشرفت آن تحقیق شده است، ولی با توجه به آنچه تا به حال مشاهده نموده ایم، توصیه ما به کسانی که از این سرطان جان سالم به در برده اند این است که روش های پیشگیری از بروز بیماری را همچنان دنبال نمایند.

به طور کلی رعایت یک رژیم غذایی مناسب نه تنها می تواند از عود سرطان کولورکتال پیشگیری کند، بلکه در جلوگیری از رشد سلول های سرطانی در دیگر اعضای بدن هم مؤثر است. معمولاً کسانی که از یک سرطان جان سالم به در می برند، خطر ابتلا به سرطان های دیگر هم آنها را تهدید می نماید. به همین دلیل دکتر دویل توصیه می نماید که چنین افرادی باید تا جای ممکن از نظر ابتلا به سرطان های دیگر هم آنالیز شوند. او در ادامه می گوید: به طور کلی احتمال بروز بسیاری از سرطان ها با رعایت رژیم غذایی سالم و فعالیت فیزیکی لازم و متعادل می تواند کاهش یابد.

اصولاً رژیمی که بتواند در پیشگیری از بروز این سرطان مؤثر باشد، بر پایه غذاهای گیاهی پایدار است؛ به این معنا که فرد هر روز پنج سهم از میوه ها و سبزی های رنگارنگ بخورد، خوراکی های چرب را به طور متعادل مصرف کند و بیشتر چربی مورد احتیاج بدنش را از ماهی یا منابع گیاهی تأمین نماید.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهند مصرف مکمل های کلسیم می تواند تا میزان ای از بروز مجدد پولیپ ها جلوگیری کند، ولی چون مقادیر زیاد کلسیم در بدن با بروز سرطان پروستات ارتباط دارد، پزشکان به مردان توصیه می نمایند که تنها مطابق دستور پزشک و با دوزی که او تجویز می نماید، مکمل کلسیم بخورند و ترجیحاً کلسیم مورد احتیاج خود را با خوردن منابع گیاهی حاوی این ماده به بدن برسانند.

منبع:دنیای تغذیه، شماره 101.

منبع: راسخون
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1988

به "پیشگیری از سرطان کولورکتال با رژیم غذایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشگیری از سرطان کولورکتال با رژیم غذایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید