پرداخت بیش از 53 میلیارد ریال تسهیلات به حوزه صنایع دستی گلستان

به گزارش یادداشت سریع، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان از پرداخت بیش از 53 میلیارد ریال تسهیلات در راستای جبران خسارات سیل و شیوع کرونا و حمایت از طرح های اشتغال زایی حوزه صنایع دستی استان در امسال اطلاع داد.

پرداخت بیش از 53 میلیارد ریال تسهیلات به حوزه صنایع دستی گلستان

میراث آریا: روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان، رحمان فرمانی امروز چهارشنبه 29 دی ماه 1400 با اعلام این خبر گفت: در 9 ماهه امسال به منظور جبران خسارات سیل و شیوع کرونا ویروس و حمایت از طرح های اشتغال زایی حوزه صنایع دستی گلستان، مبلغ 53 میلیارد و 780 میلیون ریال تسهیلات به 307 طرح اشتغال زایی صنایع دستی استان پرداخت شد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان گفت: از این مقدار تسهیلات پرداختی مبلغ 33 میلیارد و 700 میلیون ریال برای 182 طرح در حوزه مشاغل خانگی به هنرمندان سطح استان پرداخت شد که زمینه اشتغال 218 نفر را در سطح استان فراهم ساخت.

او اضافه نمود: تسهیلات مشاغل خانگی با نرخ سود 4درصد و با بازپرداخت پنج ساله به افرادی تعلق می گیرد که توانایی انجام فعالیت در یکی از رشته های مصوب صنایع دستی را در منزل داشته باشند.

فرمانی با اشاره به تسهیلات پرداختی به حوزه صنایع دستی برای جبران خسارت ناشی از سیلاب سال 1398، اعلام کرد: از ابتدای امسال تا به امروز مبلغ 5 میلیارد و 740 میلیون ریال برای 16 طرح صنایع دستی در راستای جبران خسارت ناشی از سیلاب و آب گرفتگی سال 1398 به هنرمندان و صنعتگران حوزه صنایع دستی استان گلستان پرداخت شده است.

او یادآور شد: در نوروز 1398 با بروز سیل و آب گرفتگی در چند شهرستان استان گلستان بسیاری از فعالان حوزه صنایع دستی دچار خسارت شدند و با فراخوان اجرا شده تعداد 301 طرح با احتیاج تسهیلاتی 321 میلیارد و 630 میلیون ریال برای اخذ این تسهیلات ثبت نام کردند.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان اعلام کرد: هنرمندان صنایع دستی از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز به واسطه عدم برگزاری مراسم، نمایشگاه ها، جشنواره ها و… متحمل خسارت و آسیب فراوان شده اند لذا به همین دلیل دولت پرداخت تسهیلات حمایتی را در دستور کار قرار داده است و هنرمندان و صنعتگران استان گلستان هم پس از ابلاغ این تسهیلات با ثبت درخواست در سامانه کارا، متقاضی دریافت تسهیلات جبران خسارات ناشی از شیوع ویروس کرونا شدند.

او گفت: از ابتدای امسال تا سرانجام آذرماه تعداد 93 طرح به مبلغ 9 میلیارد و 540 میلیون ریال برای جبران خسارات شیوع کرونا ویروس به حوزه صنایع دستی استان پرداخت شد.

فرمانی اضافه نمود: در استان گلستان تا به امروز 1079 پرونده با احتیاج تسهیلاتی 97 میلیارد و 347 میلیون ریال در حوزه پرداخت تسهیلات جبران خسارات شیوع کرونا ثبت شده که از این تعداد تا به امروز 695 هنرمند و صنعتگر فعال، مبلغ 57 میلیارد و 280 میلیون ریال تسهیلات کم بهره دریافت نموده اند.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان بعلاوه از انعقاد تفاهم نامه ای با بنیاد کرامت آستان قدس رضوی برای پرداخت تسهیلات به هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی اطلاع داد و گفت: از ابتدای امسال تا به امروز 4 میلیارد و 800 میلیون ریال برای 16 طرح در قالب تفاهم نامه با بنیاد کرامت به هنرمندان صنایع دستی پرداخت شد.

او با اشاره به این که استان گلستان از 30 هزار هنرمند صنایع دستی ثبت شده در سامانه هنرمندان کشور برخوردار است که 20 هزار و 500 نفر آنان پرونده فراوری انفرادی و مابقی هم کارگاه فراوریی دارند، توضیح داد: بروز سیل و آب گرفتگی در نوروز 1398 و بعلاوه شیوع بیماری منحوس کرونا حوزه فروش این هنرمندان و صنعتگران را بسیار تحت تأثیر قرار داده است که امیدواریم پرداخت این تسهیلات و حمایت های دیگر دولت از کسب وکارهای آسیب دیده، تسکینی برای بخشی از این آسیب های وارده باشد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 12 اسفند 1400 بروزرسانی: 12 اسفند 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2154

به "پرداخت بیش از 53 میلیارد ریال تسهیلات به حوزه صنایع دستی گلستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت بیش از 53 میلیارد ریال تسهیلات به حوزه صنایع دستی گلستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید