نیمه شب از خواب بیدار می شوید؟ این راه حل را بخوانید

به گزارش یادداشت سریع، در طول شب چند بار بیدار شدن طبیعی است، زیرا مغز از طریق مراحل مختلف بین خواب عمیق تر و سبک تر در نوسان است. افراد مسن هم معمولاً مجبور می شوند در طول شب یکی دو بار دستشویی بروند. بیدار شدن از خواب شبانه معمولاً بی ضرر است. بیشتر افراد مسئله ای برای خوابیدن ندارند و حتی ممکن است بیداری شبانه خود را در صبح روز بعد به خاطر نیاورند.

نیمه شب از خواب بیدار می شوید؟ این راه حل را بخوانید

اما اگر مرتباً در نیمه های شب بیدار می شوید و دوباره برای خوابیدن تلاش می کنید، یک مشکل اساسی وجود دارد. اگر این مشکل حداقل سه بار در هفته در یک دوره حداقل سه ماهه رخ دهد، این می تواند نشانۀ بی خوابی مزمن باشد.

دو عامل اصلی بی خوابی استرس و اضطراب هستند. اگر از خواب بیدار شوید، به ساعت نگاه کنید و نگران باشید که صبح کارهای زیادی دارید، سیستم عصبی شما فعال می شود و با بالا بردن سطح آدرنالین، هورمون استرس، ضربان قلب بالاتر می رود و به همین علت دوباره خوابیدن مشکل می شود.

کارشناسان توصیه می کنند از رختخواب بلند شوید و یک فعالیت آرام که فکر شما را آرام می کند یا هر چیزی که بتواند استرس شما را کاهش دهد انجام دهید. کشش های ملایم یا تمرینات تنفسی ممکن است کمک کند. همچنین تحقیقات نشان داده است که مراقبه برای درمان بی خوابی مزمن مفید است. ممکن است روی کاناپه بنشینید و یا در نور کم کتاب یا مجله بخوانید. کارشناسان توصیه می کنند نگاه کردن به تلفن هوشمند خود اجتناب کنید، زیرا نور آبی که این دستگاه ها منتشر می کنند می تواند تولید ملاتونین، هورمونی را که باعث خواب آلودگی ما می شود، را سرکوب کند.

هنگامی که احساس خستگی می کنید، دوباره به رختخواب بروید و سعی کنید چرت بزنید. سپس، روز بعد، عادت های بهداشتی زیر را پیاده کنید تا احتمال خواب آرام در طول شب افزایش یابد.

در این زمینه بخوانید:

6 علتی که شما را نیمه شب از خواب بیدار می کند!

17 راه برای اینکه شب ها راحت تر بخوابید

آیا ملاتونین می تواند به کنترل اضطراب کمک کند؟

مصرف الکل قبل از خواب شاید خواب را تسریع کند اما خواب را بی کیفیت می کند و موجب بیداری در نیمه شب می شود. بعد از ساعت 2 بعد از ظهر از مصرف هرگونه کافئین خودداری کنید. زیرا می تواند تا عصر در بدن شما باقی بماند. اگر در ساعت 3:30 بعد از ظهر یک فنجان قهوه بنوشید، حدود یک چهارم کافئین هنوز هم می تواند 12 ساعت بعد در سیستم شما باقی بماند.

از چرت زدن در اواخر روز خودداری کنید، زیرا این امر باعث می شود شب دیرتر به خواب بروید. اگر می خواهید در طول روز چرت بزنید، اطمینان حاصل کنید که این کار را صبح یا اوایل بعد از ظهر انجام دهید و آن را کوتاه کنید، حدود 30 دقیقه. یک برنامه دقیق خواب داشته باشید. بیدار شدن و رفتن به رختخواب در زمان های نامنظم می تواند ضرباهنگ شبانه روزی بدن شما را دچار مشکل کند. سعی کنید هر روز صبح در یک ساعت مشخص بیدار شوید (هدف شما این است که حداقل 15 دقیقه از نور آفتاب صبحگاهی استفاده کنید، که باعث می شود تولید ملاتونین متوقف شود) و اگر عصرها هم می خوابید در یک ساعت مشخص بخوابید و بیدار شوید. مطالعات نشان می دهد افرادی که برنامه نامنظمی برای خواب دارند، بیشتر علائم بی خوابی را تجربه می کنند.

اگر مرتباً برای استفاده از سرویس بهداشتی بیدار می شوید، سعی کنید میزان آب یا مایعات دیگری را که عصر دو یا چهار ساعت قبل از خواب می نوشید را محدود کنید.

اگر این اقدامات کمکی نکنند، یک متخصص خواب می تواند ارزیابی کند که آیا شما ممکن است مشکل اساسی دیگری مانند وقفه تنفسی در خواب یا سندرم پای بی قرار داشته باشید که نیاز به درمان دارویی دارند. کلینیک خواب می تواند شما را به درمانگر رفتاری-شناختی متصل کند تا رفتارهایی خاص که باعث بی خوابی مزمن شما می شود را شناسایی و برطرف کنید.

منبع: The New York Times

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1955

به "نیمه شب از خواب بیدار می شوید؟ این راه حل را بخوانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیمه شب از خواب بیدار می شوید؟ این راه حل را بخوانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید