نوزادان پسر بیشتر در معرض هموفیلی هستند؟

به گزارش یادداشت سریع، تهران (پانا) - هموفیلی در بدو تولد و دوران نوزادی مشخص می شود، با توجه به اینکه پسران بیشتر دچار هموفیلی می شوند بعد از انجام ختنه، هموفیلی تشخیص داده می شود، ابتلای دختران به هموفیلی نادر است، بااین حال اگر دختر نیز مبتلا شود در دوران نوزادی قابل تشخیص است.

نوزادان پسر بیشتر در معرض هموفیلی هستند؟

به گزارش سالم خبر، فاطمه نادری کارشناس بیماری های خاص معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین با اشاره به بیماری هموفیلی شرح داد: هموفیلی یک بیماری ارثی است که در پی نقص فاکتور انعقادی ایجاد می شود، این نقص فاکتور اجازه نمی دهد که خون فرد مبتلا به هموفیلی لخته شود.

وی افزود: افراد عادی زمانی که دچار آسیب و خونریزی می شوند طبق سازوکار بدن خونشان به سرعت لخته می شود و به اصطلاح خونریزی بند می آید اما در بیماران هموفیلی این طور نیست و خونریزی بند نمی آید و مجبور هستند با مراجعه به مراکز درمانی فاکتور انعقاد خون دریافت کنند، این افراد به صورت ماهیانه باید فاکتور انعقادی دریافت کنند.

کارشناس بیماری های خاص معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین اظهار کرد: هموفیلی در بدو تولد و دوران نوزادی معین می شود، با توجه به اینکه پسران بیشتر دچار هموفیلی می شوند بعد از انجام ختنه، هموفیلی تشخیص داده می شود، ابتلای دختران به هموفیلی نادر است بااین حال اگر دختر نیز مبتلا شود در دوران نوزادی قابل تشخیص است.

وی یادآور شد: اگر پدر هموفیلی و مادر ناقل باشد ممکن است دختر مبتلا شود ولی اغلب دختران ناقل هستند و کمتر مبتلا می شوند، گاهی اوقات خونریزی زیرپوستی یا آسیب به مفاصل و خونریزی مفصلی موجب تشخیص بیماری می شود.

نادری بیان کرد: در حال حاضر مادر از ابتدای باروری تحت نظر شبکه بهداشت قرار می گیرد و در هر مرحله ای که مسئله ای باشد بلافاصله کارهای درمانی انجام می شود، آموزش های لازم نیز به پدر و مادر نوزاد ارائه می شود.

وی تأکید کرد: اگر پدر و مادر مبتلا باشند بعد از تولد نوزاد بلافاصله آزمایش های لازم گرفته می شود و در صورت نیاز فاکتور انعقادی به نوزاد تزریق می شود، فاکتور انعقادی به شکل داروهای وارداتی و داروهای تولید کشور خودمان است، بنابراین به راحتی در دسترس قرار می گیرد.

بیمارستان قدس تنها مرکز خدمت دهنده به بیماران هموفیلی در قزوین

کارشناس بیماری های خاص معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین اظهار کرد: در استان قزوین بیمارستان قدس تنها مرکز ارائه دهنده خدمت به بیماران هموفیلی است، عمده ترین خدماتی که به افراد دارای هموفیلی ارائه می شود ارائه فاکتورهای انعقادی است که معمولاً به صورت ماهیانه تزریق می شود و تعداد محدودی در اختیار والدین قرار می گیرد تا درصورتی که به کودک در خانه آسیبی وارد شود بتوانند به شکل روتین فاکتور را دریافت کنند و قبل از اینکه شدت خونریزی افزایش پیدا کند، خونریزی را کنترل و به مراکز درمانی مراجعه کنند.

وی یادآور شد: فاکتورهای انعقادی موردحمایت سازمان بیمه گر یا وزارت بهداشت است، این افراد بسته حمایتی دارند شامل دارو، فاکتور انعقادی، بخشی از ملزومات موردنیاز در خانه مانند سرنگ، سوزن، آب مقطر و الکل که عمده خدمات تحت حمایت است و کمتر پیش می آید که در مراکز دولتی نیاز به پرداخت هزینه باشد مگر اینکه خودشان به مراکز خصوصی مراجعه کنند.

نادری تأکید کرد: ویزیت این افراد توسط پزشک فوق تخصص خون در بیمارستان قدس به صورت رایگان انجام می شود، ممکن است به ویزیت های جانبی مانند متخصص عفونی، گوارش نیاز داشته باشند که این ها نیز تحت حمایت است و به صورت رایگان صورت می گیرد، اما تعداد ویزیت رایگان برای هر شخص معین شده که طی سال چه میزان می تواند از ویزیت رایگان استفاده کند.

وی بیان کرد: اگر تخصصی در بیمارستان قدس نباشد، بخش هموفیلی بیمار را به بیمارستان های دیگر ارجاع می دهد با توجه به اینکه بیمار هموفیلی است خدمات به صورت رایگان انجام می شود، اگر نیاز به خدمات تصویربرداری MRI مفصل و سونوگرافی باشد؛ نیز موردحمایت قرار می گیرند و آزمایش خون و آزمایش بررسی ویروسی برای این افراد رایگان انجام می شود.

کارشناس بیماری های خاص معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین یادآور شد: برخی از آزمایش ها مانند معین سطح مهارکننده ها و بررسی میزان فاکتورها در خون را در استان نداریم اما بیمار با مراجعه به مراکز پیشرفته تهران این آزمایش را رایگان انجام می دهد.

وی تأکید کرد: خدمات توان بخشی نیز به صورت محدود ارائه می شود، مرکز فیزیوتراپی بیمارستان ولایت در صورت نیاز به شکل رایگان ارائه می شود، با توجه به شیوع کرونا تعداد مراجعین ما نیز کاهش پیداکرده چراکه اغلب منابع بیمارستان ها به کرونا اختصاص یافته است و بیماران نیز تمایل کمتری دارند که به بیمارستان مراجعه کنند.

نادری بیان کرد: خدمات دندانپزشکی نیز در دانشکده دندانپزشکی علوم پزشکی با هزینه کمتر و تا میزان معینی دربسته حمایتی به این افراد ارائه می شود.

وی بیان کرد: در حال حاضر 66 بیمار هموفیلی نوع A و B در استان قزوین مصرف کننده فاکتور انعقادی هستند، نوع A افرادی هستند که در فاکتور 8 انعقادی و نوع B در فاکتور 9 انعقادی دچار مشکل هستند؛ 90 نفر نیز بیماران هموفیلی به همراه سایر اختلالات خونریزی دهنده هستند.

کارشناس بیماری های خاص معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین اظهار کرد: سیاست اصلی کشور این است که از تولد بیماران هموفیلی پیشگیری شود بنابراین در سال های اخیر تعداد موالید جدید کمتر است در نتیجه اغلب بیماران هموفیلی به سن جوانی رسیدند و ازنظر اشتغال و معیشت دچار مشکل هستند، این افراد باید ازنظر اشتغال مورد حمایت قرار بگیرند تا برای خودشان درآمدی داشته باشند و بتوانند هزینه های جانبی بیماری را پرداخت کنند، درست است که اغلب خدمات رایگان است اما گاهی فرد دوست دارد از بخش خصوصی خدمات دریافت کند یا برخی از هزینه های جانبی نیاز به هزینه دارد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1793

به "نوزادان پسر بیشتر در معرض هموفیلی هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوزادان پسر بیشتر در معرض هموفیلی هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید