میانه مصرف هفتگی ماهی و آبزیان؛ ایران: کمتر از 30 گرم، دنیا: 170 گرم

به گزارش یادداشت سریع، یک متخصص تغذیه و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران معتقد است با توجه به تورم و گرانی ای که در حوزه گوشت قرمز و مرغ اتفاق افتاده، دولت باید به فکر جایگزین ها باشد.

میانه مصرف هفتگی ماهی و آبزیان؛ ایران: کمتر از 30 گرم، دنیا: 170 گرم

کوروش جعفریان در مصاحبه با خبرآنلاین می گوید: سرانه مصرف گوشت قرمز در سال 90، حدود 14 تا 15 کیلوگرم برای هر ایرانی بود، این مقدار در سال 1400 به عدد 6 کیلوگرم رسیده است.

او با توجه به اثرات مستقیم تورم و قیمت ها بر مقدار مصرف ادامه می دهد: همان طور که خیلی از اقتصادان ها معتقدند، اجرای سیاست های حذف یارانه ها در بخش های مختلف و توزیع آن بین دهک های پایین جامعه کار خوبی است، اما این موضوع باید با سیاست گذاری درست اتفاق بیفتد، سیاست های که در آن اهمیت تغذیه مناسب برای مردم کم رنگ نشود.

جعفریان با بیان اینکه این سیاست ها باید با تغییر درست الگوی مصرف در کشور همراه شود، می گوید: این موضوع فرصت مناسبی است که دولت با حمایت از بخش شیلات و ارزان کردن قیمت ها در این حوزه سرانه مصرف آبزیان را در کشور افزایش دهد. در حال حاضر در ایران میانه مصرف روزانه انواع ماهی و آبزیان حدود 3 تا 4 گرم در روز و در واقع کمتر از 30 گرم در هفته است درحالی که در دنیا میانه مصرف هفتگی آبزیان 170 گرم اعلام می شود.

او معتقد است: عوارض سوءتغذیه در جامعه به شدت مهم و گاهی غیرقابل جبران است، پس می توان در راستای سیاست های درست اقتصادی از این فرصت برای بهبود الگوی مصرف ایرانیان استفاده کرد. در جوامع پیشرفته در راستای اهمیت تغذیه گفته می شود که هر یک دلار که در حوزه الگوی مصرف و تغذیه درست افراد در جامعه سرمایه گذاری شود، 65 دلار سود و بهره به دست می آید.

این استاد دانشگاه ادامه می دهد: اگر به موقع و همزمان با سیاست های اقتصادی، مساله تغذیه را بهبود ببخشیم و مثلا پروتئین آبزیان را با قیمت مناسب جایگزین پروتئین گوشت کنیم، قطعا به صرفه جویی اقتصادی با بهره زیاد سلامت خواهیم رسید.

منبع: فرارو
انتشار: 14 تیر 1401 بروزرسانی: 14 تیر 1401 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2260

به "میانه مصرف هفتگی ماهی و آبزیان؛ ایران: کمتر از 30 گرم، دنیا: 170 گرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میانه مصرف هفتگی ماهی و آبزیان؛ ایران: کمتر از 30 گرم، دنیا: 170 گرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید