کاهش کیفیت پروژ های عمرانی با رقابت ناسالم شرکت ها در مباحث قیمتی

به گزارش یادداشت سریع، تهران (پانا) -رئیس شورای مدیریت مهندسان مشاور ایران می گوید در شرایط کنونی تعداد 2500 شرکت مشاور وجود دارد که برای دریافت پروژه وارد رقابت ناسالم می شوند و برای دریافت کار بیشتر قیمت را پایین می آورند و در نهایت روی کیفیت پروژه تاثیر گذاشته است، از این رو شرکت های مشاور باکیفیت یا مجبورند با قیمت پایین کار نمایند یا بخشی از نیروی انسانی خود را تعدیل نمایند.

کاهش کیفیت پروژ های عمرانی با رقابت ناسالم شرکت ها در مباحث قیمتی

جهت دریافت خدمات پتینه کار با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

بهرام امینی در نشستی با بیان اینکه اجبار در پرداخت به روز بیمه و اقتصادیات و بی توجهی دولتمردان در برطرف مسائل باعث شده نیروهای متخصص مهاجرت نمایند، اضافه کرد: در این شرایط متخصصان یا گرفتار رقابت ناسالم، دستمزدهای پایین، کیفیت کار پایین می شوند یا عطای این حرفه را به لقایش می بخشند و تعطیل می نمایند. از این رو یک جا باید جلوی این دایره عبث را گرفت و فرقی نمی نماید کجا باشد، از هر جا که با نگرش مثبت کاری انجام بشود، تبعات و دنباله خوب آن گسترش پیدا می نماید.

نائب رئیس جامعه مهندسان مشاور ایران گفت: از ابتدای سال 99 به استناد تصویب­نامه مورخ 21/11/98 هیأت وزیران مکاتبات متعددی با دفتر معاون اول ریاست جمهوری، سازمان برنامه، سازمان امور اقتصادیاتی و سازمان تأمین اجتماعی داشتیم تا مهندسان مشاور به عنوان فراوری نماینده خدمات شناخته شوند اما هیچ نتیجه­ای حاصل نشد این در حالیست که اغلب پروژه­های مهم آنها از پروژه­های اصطلاحاً جهش فراوری کشور بوده و در تمام ایام از جمله پیک دوران کرونا هیچ تعطیلی یا کاهش فعالیت در آن­ها نبوده است. اینکه بازیگران اصلی پروژه­های جهش فراوری مشمول هیچ حمایتی از طرف دولت نشده­اند از جمله جفاهای جدی در حق این صنف پر کوشش و آسیب­دیده کشور است. جالب اینکه بند 5 ماده 1 تصویب­نامه شماره ت57045هـ مورخ 21/11 هیأت وزیران بر واحدهای فراوریی خدماتی تصریح شفافی دارد.

سهیل آل رسول با اشاره به اینکه با تهدید 60 تا 80 هزار فرصت شغلی روبرو هستیم، گفت: صنعت احداث کشور در حال کوچک شدن است، به طوری که ارزش صنعت احداث کشور کمتر از یک دهه پیش قریب به 11 درصد کل اقتصاد کشور بوده که این حجم در سال 2020 به میزان 8/5 درصد رسید. طبق پیش­بینی گزارش مرکز پژوهش­های اتاق ایران برای سال 2021 کاهش 4/1 درصدی در ارزش صنعت احداث کشور رخ می دهد. به عبارت دیگر ارزش پیش­بینی شده صنعت احداث کشور تنها 4/4 درصد خواهد بود. این سهم ارزش برای صنعت احداث از فراوری ناخالص داخلی در افق سال 2029، حدود 7/1 % پیش­بینی شده است. در هیچ برهه از تاریخ کشور یک صنعت با تهدید کوچک شدن 650 درصد ظرف دو دهه روبرو نبوده است.

نائب رئیس جامعه مهندسان مشاور ایران با اشاره به سهم اشتغال خالص و مستقیم متخصصان توضیح داد: نصف شده حجم صنعت باعث بیکاری نیروهای متخصص و مهاجرت مستقیم تعداد کثیری از سرمایه­های نیروی انسانی کشور شده است. در صورتی که پیش­بینی­ها محقق شود و سهم صنعت احداث در اقتصاد به 4/1 درصد کاهش یابد، بیکاری 60 تا 80 هزار متخصص آموزش دیده در مهندسان مشاور حتی خواهد بود.

او تاکید کد: اینکه بازیگران اصلی پروژه­های جهش فراوری مشمول هیچ حمایتی از طرف دولت نشده­اند از جمله جفاهای جدی در حق این صنف پر کوشش و آسیب­دیده کشور است. جالب اینکه بند 5 ماده 1 تصویب­نامه شماره ت57045هـ مورخ 21/11 هیأت وزیران بر واحدهای فراوریی خدماتی تصریح شفافی دارد.

افزایش شدید نرخ تسعیر ارز

همچنین عضو هیئت مدیره انجمن صادر نمایندگان خدمات فنی و مهندسی گفت: در شرایط فعلی که پروژه های عمرانی داخلی به دلیل کمبود منابع اقتصادی در کشور تقریبا بطور کامل تعطیل شده اند در حالی که توان فنی و مهندسی شرکتهای مهندسی کشور در سطح منطقه و دنیا کاملا قابل رقابت با همتایان بین المللی است.

فرشاد کاوه پیشه با بیان اینکه مهندسان ایرانی در همان ابتدای راه بار بزرگی از مسائل داخلی و بین المللی را به دوش می کشند، اضافه کرد: افزایش شدید نرخ تسعیر ارز باعث شده قیمت انجام کار های مهندسی، که بخش عمده ای از آن قابل انجام در داخل کشور است، مزیت رقابتی را برای شرکتهای ایرانی ایجاد نماید، کشورهای همسایه ایران و منطقه یک بازار حدود 1000 میلیارد دلاری واردات خدمات فنی و مهندسی دارند.

پروزه های عمرانی 4 دهه پس از انقلاب

دبیر جامعه مهندسان مشاور در مورد مسائل عمده مهندسان مشاور رسته ساختمان گفت: ارزیابی پروژه های صورت گرفته طی 4 دهه گذشته است، چراکه هیچگونه سندی مبنی بر ارزیابی طرح ها و پروژه های عمرانی صورت گرفته طی 4 دهه گذشته وجود ندارد.

علیرضا شهابیان با بیان اینکه دهه اول بعد از انقلاب کشور درگیر جنگ تحمیلی بود و طرح های عمرانی الویت کشور نبود، اضافه کرد: دهه دوم و پس از پایان جنگ عقب ماندگی طرح های عمرانی با شدت خیلی زیاد در دستور کار دولت نهاده شد و در دهه بعدی از سرعت کارهای عمرانی کاسته شد ولی کماکان این طرح ها در دستور کار کشور قرار داشت. در دهه چهارم کشور با تحریم های شدیدتر روبرو شد و طرح های عمرانی در برنامه ریزی و بودجه بندی از سهم خیلی کمتری برخوردار شد

او اضافه کرد: در تمام این دوره ها هرگز ارزیابی برنامه ها و طرح های عمرانی صورت گرفته مورد آنالیز و ارزیابی قرار نگرفت . بدیهی است که هیچ برنامه و طرحی نمیتواند صددرصد با اهداف آن منطبق اجرا شود. از این رو اختصاص 3 دهم درصد از بودجه سالیانه کل کشور برای آنالیز و ارزیابی طرح و پروژه های صورت گرفته در 4 دهه گذشته یاری می نماید تا مطالعه و معین پروژه های عمرانی ضروری آینده و آماده کردن اسناد مربوط برای برنامه های آینده کشور به نحوی که در زمان ضرورت از این مطالعات و طرح ها استفاده شود .

شهابیان اضافه کرد: در صورت تحقق این پیشنهاد ، نه تنها نتایج آنالیز و ارزیابی طرح ها و پروژه های گذشته چراغ راه آینده خواهد بود اشتغال منطقی برای مهندسان و کارشناسان تربیت شده آن فراهم می شود تا از فرار مغزها و تخصص ها که طی دهه های گذشته آموزش دیده اند جلوگیری شود .

اجرای 30 هزار پروژه در سال

رئیس شورای اخلاق حرفه ای جامعه مهندسان مشاور ایران با اشاره به اینکه چرا بخش مهمی از پروژه های اجرایی در کشور با مشکل فنی روبرو هستند، گفت: در حال حاضر 3 هزار شرکت مهندسین مشاور داریم که اگر هر کدام 10 پروژه در سال انجام دهند 30 هزار پروژه انجام می شود و در شرایط کنونی بیشتر این پروژه ها به درستی اجرا می شود و بعضی هم ممکن است با مشکل روبرو شوند که ناشی از حد ریسک است و اگر قرار باشد پروژه ای با کیفیت خیلی عالی اجرا شود به طور قطع به هزینه بسیار هنگفتی احتیاج دارد

عطاء اله آیت الهی اضافه کرد: شرکتی است که 4 ساله مطالبات پروژه دولتی را دریافت نکرده و مهندس ناظر پروژه عمرانی حدود 8 ماه حقوق نگرفته است در حالی که کارکنان دولت به موقع حقوق خود را دریافت می نمایند با این حال مدعی هستیم که پروژه ها با کیفیت خوب انجام می شود اما به طور قطع مسائل ناشی از منابع اقتصادی و... تاثیر گذار است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1722

به "کاهش کیفیت پروژ های عمرانی با رقابت ناسالم شرکت ها در مباحث قیمتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش کیفیت پروژ های عمرانی با رقابت ناسالم شرکت ها در مباحث قیمتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید