معرفی گران ترین فوتبالیست های جهان

به گزارش یادداشت سریع، خبرگزاری ایسنا: گرانقیمت ترین بازیکنان حال حاضر فوتبال دنیا چه کسانی هستند؟

معرفی گران ترین فوتبالیست های جهان

ده بازیکن گرانقیمت فوتبال امروز جهان را تنها مهاجمان تشکیل نمی دهند ولی شش مکان نخست این رده بندی از آن آنهاست.

آیا این خریدهای گزاف موفقیت و قهرمانی های پی درپی را برای تیم ها به بار آورده است؟ آیا پول و موفقیت در فوتبال امروز جهان رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند؟

این گزارش نگاهی به ده بازیکن گرانقیمت فوتبال جهان دارد.

1. کریستیانو رونالدو - 94 میلیون یورو

گرانقیمت ترین بازیکن تاریخ فوتبال جهان کریستیانو رونالدو است. رئال مادرید سال 2009 نودوچهارمیلیون یورو به منچستریونایتد پرداخت تا این ستاره پرتغالی را به سانتیاگو برنابئو ببرد. رونالدو با یونایتدها سه بار قهرمان لیگ برتر شد ولی برای رسیدن به این عنوان در لیگا تا همین سال جاری انتظار کشید. CR7 با شیاطین سرخ در سال 2008 قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شد.

کریستیانو رونالدو دوس سانتوس آویرو بیشتر با نام کوچکش کریستیانو رونالدو شناخته می گردد. نام خانوادگی رونالدو از نام خانوادگی مادرش، دوس سانتوس و نام خانوادگی پدرش آویرو گرفته شده است.. او در سال 1997 با تیم باشگاهی اسپورتینگ لیسبون قرارداد امضا کرد. او سال 2003 مورد توجه سرمربی تیم باشگاهی منچستریونایتد، سر آلکس فرگوسن نهاده شد و با 12.24 میلیون پوند به منچستریونایتد پیوست. او کوچک ترین فرزند مادری آشپز و پدری باغبان است. نام رونالدو، از روی نام رئیس جمهور دهه 80 آمریکا، رونالد ریگان، که بازیگر مورد علاقهٔ پدرش بوده ، انتخاب شده است.

او در اسپورتینگ شماره 28 را می پوشید. در منچستر یونایتد به رونالدو شماره 7 را دادند که پیشتر بازیکنانی مانند جرج بست، برایان رابسون، اریک کانتونا و دیوید بکام آن را می پوشیدند. رونالدو درباره شماره پیراهنش گفته است: پس از این که به منچستریونایتد پیوستم، فرگوسن به من گفت، چه شماره ای را می خواهم. گفتم:28. فرگوسن گفت: نه! تو باید شماره 7 را بپوشی که آن را پیشتر بازیکنان مشهوری می پوشیدند و این برای تو یک افتخار است.

سر آلکس فرگوسن در جولای 2009 درباره کریستیانو رونالدو گفته بود: چیزی جز ستایش این پسر ندارم که در جهان بهتر از ریکاردو کاکا و لیونل مسی است.

ژوزه مورینیو، سرمربی رئال مادرید، هم در مه 2012 درباره او گفت: او را با لیونل مسی مقایسه نخواهم کرد. ما درباره دو بازیکن بزرگ صحبت می کنیم. به نظر من رونالدو سال جاری بهتر از مسی بوده است.

کریستیانو رونالدو برای انتها کار خود در رئال مادرید گفته است: دوست دارم تا آخر عمرم در رئال مادرید بمانم و 10 سال دیگر با رئال مادرید قرار داد امضا کنم. او در گفت وگو با مجله آلمانی کیکر هم بیان کرد: بازی من سراسر حرفه ای است و برای پرتغال یک غنیمت محسوب می شوم. و با کنایه به سوالی درباره مقایسه اش با لیونل مسی هم گفته بود: می دانید که او سال گذشته در همین زمان کجا بود؟ می دانید؟ او در همین هنگام از جام ملت های آمریکای جنوبی حذف شده بود!

کاکا، هم تیمی رونالدو در رئال مادرید در ژوئن 2011 گفته است: انتخاب این که کریستیانو رونالدو بهتر بازی می نماید یا لیونل مسی، کار بسیار سختی است. مسی یک نابغه است ولی رونالدو بازیکنی همه کاره است.

2. زین الدین زیدان - 75 میلیون یورو

رئال مادرید تابستان 2001 این رقم بی سابقه را به حساب یوونتوس تورین واریز کرد تا قهرمان جام جهانی 1998 و یورو 2000 را از آن خود کند. زیزو با کهکشانی ها قهرمانی لیگا (2003) و لیگ قهرمانان اروپا (2002) را تجربه کرد.

زین الدین یزید زیدان (ملقب به زیزو) در تاریخ فوتبال خود، سه بار (در سال های 1998، 2000 و 2003) جایزه بهترین بازیکن سال جهان، یک بار جایزه بهترین بازیکن سال اروپا، یک بار جایزه پرارزش ترین بازیکن جام باشگاه های اروپا (لیگ قهرمانان اروپا) و یک بار جایزه بهترین بازیکن جام جهانی را دریافت نموده و به قهرمانی جام جهانی، جام ملت های اروپا، لیگ قهرمانان اروپا، لیگ ایتالیا و اسپانیا نائل آمده و از این رو می توان او را از پرافتخارترین بازیکنان تاریخ دانست. زیزو دومین فوتبالیست بزرگ فرانسه به شمار می رود و پس از جام جهانی 2006 از فوتبال خداحافظی کرد. به این ترتیب رئال مادرید آخرین تیم باشگاهی و فینال جام جهانی 2006 آخرین بازی حرفه ای او بود. در همین فینال ضربه سر او به شکم ماتراتزی و کارت قرمزی که دریافت کرد، یکی از جنجالی ترین لحظات تاریخ زندگی اش را در آخرین لحظات عمر حرفه ای اش رقم زد.

پس از انتها بازی تحقیقات و لب خوانی های وسیعی برای معین شدن علت درگیری و کلمات تحریک نماینده ماتراتزی صورت گرفت. بسیاری می گفتند ماتراتزی با توهینی نژادپرستانه زیدان را تروریست خوانده ولی بعدها هم زیدان و هم ماتراتزی این ادعا را رد کردند. ماتراتزی گفت، توهینی که به زیدان نموده ، بسیار عادی بوده و از آن نوعی است که در زمین فوتبال رایج است! زیدان بعدها در دو مصاحبه تلویزیونی شرکت و خاطرنشان کرد، ماتراتزی به خواهر و مادرش توهین نموده است و با معذرت خواهی خاطرنشان کرد، از کاری که نموده پشیمان نیست! او ضمناً هرگونه توهین نژادپرستانه از سوی ماتراتزی را غیر واقعی و محصول ذهن خلاق نشریات و رسانه ها دانست.

زیدان از پدر و مادری الجزایری در مارسی به جهان آمد و جوان ترین فرزند خانواده هفت نفری خود است. پدر و مادرش، اسماعیل و ملیکه، نام داشتند و نسب شان به روستایی در الجزایر برمی گشت او مسلمان و سنی مذهب است. حزب دست راستی فرانسه، جبهه ملی، ادعا می کرد که پدر زیدان در جریان جنگ استقلال الجزایر از حرکیها بوده است که در ارتش فرانسه و علیه الجزایر جنگیده اند اما زیدان این ادعا را به شدت رد نموده است. الگوی زیدان در دوران جوانی انزو فرانچسکولی، بازیکن اهل اروگوئه بود و بعدها به دلیل تعلق خاطر به این بازیکن نام فرزند خود را انزو گذاشت.

3. کاکا - 65 میلیون یورو

او روزگاری یکی از بزرگ ترین بازیکنان جهان شمرده می شد. کاکا از سال 2009 در برنابئو توپ می زند ولی حتی سایه ای از آنچه در میلان بود، هم نیست. او با روسونری در سال 2007 قهرمانی اروپا را تجربه کرد. آلفردو دی استفانو، نماد باشگاه رئال مادرید و فلورنتینو پرس به این هافبک برزیلی در مادرید خوش آمد گفتند.

ریکاردو ایزاکسون دوس سانتوس لیته ملقب به کاکا زاده 22 آوریل 1982 در برازیلیا، پایتخت برزیل است. او نوجوانی و جوانی خود را با عضویت در تیم باشگاهی سائوپائولو سپری کرد. الگوی او در فوتبال هموطنش رای بوده که باشگاه سابق او نیز سائوپائولو بوده است.

کاکا در مصاحبه با مجله نوولا 2000 ازدواجش را بهترین تصمیم خود بعد از پیوستن به میلان بیان کرد. ستاره برزیلی دراین باره گفت: برزیل، میلان و کارولین به همراه خانواده ام زیباترین ها در زندگی ام هستند و آنها را عاشقانه دوست دارم.

وی به عنوان سفیر غذا در سازمان ملل برای یاری به بچه ها محروم مشغول به کار است.

4. لوئیش فیگو - 58.5 میلیون یورو

باز هم رئال مادرید در میان است. این هافبک پرتغالی در ابتدای هزاره جدید از رقیب همیشگی، بارسا به رئال مادرید رفت. او با قوهای سپید دو بار قهرمان لیگا و یک بار قهرمان اروپا (2002) شد.

لوئیش فیلیپ مادریا کائیرو فیگو در تیم هایی همچون اسپورتینگ، بارسلونا، رئال مادرید و اینتر میلان بازی و 31 مه 2009 از فوتبال خداحافظی کرد. او در دوران حرفه ای خود 127 بازی ملی برای تیم پرتغال داشت و در سال 2000 مرد سال فوتبال اروپا و 2001 بازیکن سال جهان برگزیده شد. او همچنین در میان یکصد بازیکن برتر تمام ادوار فیفا قرار گرفته است. فیگو با وجود خداحافظی از فوتبال همچنان در صحنه حضور دارد و به عنوان یکی از مدیران ارشد باشگاه اینتر میلان فعالیت می نماید.

5. فرناندو تورس ـ 58 میلیون یورو

این گرانقیمت ترین جابه جایی فوتبال است که رئال مادرید هیچ نقشی در آن ایفا نکرد. فرناندو تورس ژانویه 2011 از لیورپول به چلسی رفت. او بهار 2012 با آبی های لندن قهرمانی در اروپا را جشن گرفت.

فرناندو خوزه تورس سانز را به خاطر چهره نوجوانانه اش، ال نینو به معنی بچه می خوانند.

پدربزرگ او تعصبی به فوتبال نداشت ولی از طرفداران باشگاه آتلتیکو مادرید بود. فرناندو این علاقه را از او به ارث برد؛ به اندازه ای که برخلاف خواسته فلوری و خوزه، مادر و پدرش برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی، فوتبالیست شد. او ابتدا می خواست مانند برادرش دروازه بان گردد ولی وقتی هفت ساله بود، در یک بازی دو دندان نیش خود را از دست داد و مجبور به استفاده از پروتز شد. مادرش از او خواست، پستش را عوض کند و به این ترتیب مهاجم شد.

حضور فرناندو در باشگاه آتلتیکو مادرید برای خانواده تورس یک رویا بود. آنها خیلی کوشش کردند تا او یک فوتبالیست گردد و هیچ کدام شان تصور هم نمی کردند، به صندلی کنونی برسد. ال نینو در خاطراتش می گوید: پدرم باید بعدازظهرها محل کارش را ترک می کرد تا من را به محل تمرین برده و بعد با قطار به سر کارش برمی گشت. در بقیه اوقات مادرم من را با قطار یا اتوبوس می رساند. مهم نبود که هوا بارانی بود یا خیلی گرم. او به هر حال من را می رساند. همواره به من می گفت، هر وقت خسته شدی، لازم نیست ادامه بدهی! فکر نکن مجبوری که فوتبال را ادامه بدهی ولی هرگز خسته نشدم.

6. هرنان کرسپو ـ 56 میلیون یورو

لاتزیو در آغاز هزاره جدید داروندارش را داد تا این مهاجم آرژانتینی را از پارما بخرد. کرسپو با پیراهن لاتزیو در ایتالیا آقای گل شد ولی از رسیدن به عنوان تیمی بازماند. لاتزیو سال 2002 به کوهی از بدهی ها روبه رو شد و کرسپو را به اینتر واگذار کرد.

7. جان لوئیجی بوفون ـ 49 میلیون یورو

گرانقیمت ترین دروازه بان جهان همواره هم درون دروازه یووه نایستاده است. بانوی پیر سال 2001 او را از پارما خرید. او در تورین سه بار قهرمان سری A شد و تا به امروز چهار بار بهترین گلر سال لقب گرفته است.

جی جی بوفون در 12 سالگی به تیم بوناسکولا و در 13 سالگی به پارما پیوست. جی جی در 13 سالگی به عنوان یک مهاجم بازی می کرد. او یک سال در همین پست باقی ماند تا آن که در 14 سالگی هر دو دروازه بان تیمش مصدوم شدند و وی مجبور شد تا از دروازه دفاع کند. دو هفته در پست دروازه بانی ماند و از آن پس در این پست ماندگار شد. او سال 1995 برای نخستین بار مقابل میلان در رقابت های سری A حاضر شد. فدراسیون جهانی فوتبال بوفون را در سال 2010 بهترین دروازه بان 24 سال گذشته جهان معرفی کرد.

او با ایتالیا در چهار دوره جام جهانی حاضر بوده و در سال 2006 با ایتالیا قهرمان جهان شد. گران ترین دروازه بان جهان یورو 2000 را به دلیل شکستگی انگشت از دست داد. النا سره دووا همسر او اهل جمهوری چک است. بوفون، بهترین دروازه بان جام جهانی 2006 به موسیقی علاقه فراوانی دارد و اوقات فراعت خود را با گوش دادن به موسیقی می گذراند. به تماشای تلویزیون چندان اهمیت نمی دهد. بوفون در خانواده ای ورزشی زاده شد. پدرش وزنه بردار و مادرش نیز در رشته پرتاب دیسک فعال بودند. خواهرانش قهرمانان تیم ملی والیبال ایتالیا بودند.

8. ریو فردیناند ـ 47 میلیون یورو

او گرانبهاترین مدافع تاریخ فوتبال جهان تا به امروز است. این مدافع انگلیسی در سال 2000 از لیدز روانه اولدترافورد شد. فردیناند تا به امروز پنج قهرمانی در لیگ برتر را با شیاطین سرخ شاهد بوده است. او همچنین یکی از بازیکنانی است که با یونایتدها در مسکو چلسی را شکست داده و قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا را به منچستر بردند.

9. کریستین ویری ـ 46.5 یورو

لاتزیو برای خرید هرنان کرسپو تا اندازه زیادی مدیون کریستین ویری هستند. رمی ها سال 1999 ویری را در ازای دریافت 46.5 میلیون یورو به اینتر فروختند و تابستان پس از آن کرسپو را به رم بردند.

ویری مالک برند Sweet Years بوده و با پائولو مالدینی هم تیمی قدیمی خود در میلان و تیم ملی ایتالیا آن را اداره می نماید. این دو هم چنین صاحب تعدادی رستوران در شهر میلان هستند.

10. هالک ـ 46 میلیون یورو

این برزیلی جدیدترین بازیکن فهرست گرانقیمت فوتبال جهان است؛ تازه وارد زنیت سنت پترزبورگ و تازه وارد فهرست گران ترین فوتبالیست ها. روس ها تابستان سال جاری 46 میلیون یورو به پورتو دادند تا هالک را به سنت پترزبورگ ببرند.

11. زلاتان ابراهیموویچ - 46 میلیون یورو

بارسلونا همین رقم را به اینتر پرداخت کرد تا ایبرا را با ساموئل اتوئو جابه جا کند. ابراهیموویچ را در واقع باید در مکان سوم رده بندی گران قیمت ترین بازیکنان جهان دید. او تنها یک فصل را در نوکمپ گذراند و به دنبال اختلاف نظر شدید با پپ گوآردیولا، سرمربی وقت بارسا این تیم را با خشم ترک کرد و به میلان پیوست.

زلاتان پدر و مادری اهل بوسنی و کرواسی دارد. او فوریه 2009 با دریافت حقوقی معادل 9 میلیون یورو به همراه کاکا بیشترین دستمزد را در میان بازیکنان فوتبال جهان دریافت می کرد.

ابراهیموویچ در سوئد متولد شده است. پدر وی سفیک ابراهیموویچ بوسنیایی است که در سال 1977 به سوئد مهاجرت کرد. مادرش نیز جورکا گراویچ یک کروات مهاجر به سوئد است. زلاتان از شش سالگی فوتبال را آغاز کرد و در کودکی در یک بازی وقتی که در نیمه اول تیمش با 4 گل عقب افتاده بود، در نیمه دوم به عنوان جانشین وارد زمین شده و 8 گل به ثمر رساند!

ایبرا می توانست برای تیم های ملی بوسنی وهرزگوین یا کرواسی نیز بازی کند ولی ترجیح داد، عضو تیم ملی کشور زادگاهش، سوئد گردد. ابراهیموویچ در 17 سالگی کمربند مشکی تکواندو گرفت. وی به زبان های سوئدی، صربی، بوسنیایی و انگلیسی تسلط دارد. او ایتالیایی را نیز صحبت می نماید.

12. گایسکا مندیتا ـ 46 میلیون یورو

حضور او در میان گرانقیمت ترین بازیکنان جهان تا اندازه زیادی شگفت انگیز است. والنسیا سال 2001 کارگردان قیمت را به بهایی گزاف به لاتزیو فروخت که در آن سال ها توان پرداخت رقم هایی نجومی را داشت.

13. ژاوی مارتینس ـ 40 میلیون یورو

این هافبک اسپانیایی گرانقیمت ترین بازیکن تاریخ 50 ساله بوندسلیگاست. باواریایی ها پس از کوشش فراوان توانستند آتلتیک بیلبائو را برای فروش بازیکن ملی پوش خود قانع نمایند ولی گرانقیمت ترین بازیکن فوتبال باشگاهی آلمان حتی در میان 20 بازیکن گران جهان هم دیده نمی گردد.

منبع: برترین ها
انتشار: 6 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 301

به "معرفی گران ترین فوتبالیست های جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی گران ترین فوتبالیست های جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید