مشاهده زمین از فضا بیشتر شد

به گزارش یادداشت سریع، طبق اعلام اداره ملی فضایی چین، این کشور با داشتن یک سری از ماهواره های سنجش از راه دور با وضوح بالا که در طی 9 سال گذشته به مدار فرستاده شده، توانایی خود در مشاهده زمین از فضا را به مراتب بهبود بخشیده است.

مشاهده زمین از فضا بیشتر شد

از وبلاگ وردپرس دیدن فرمایید و کلی مقاله و خبر جالب مطالعه نمایید.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی یادداشت سریع به نقل از شینهوا، طبق اعلام اداره ملی فضایی چین (CNSA)، چین با داشتن یک سری از ماهواره های سنجش از راه دور با وضوح بالا که در طی 9 سال گذشته به مدار فرستاده شده، توانایی خود در مشاهده زمین از فضا را به مراتب بهبود بخشیده است.

تانگ Xudong، طراح اصلی این پروژه گفت: این ماهواره ها، متعلق به پروژه رصد زمین با وضوح بالا در چین (پروژه Gaofen) که در سال 2010 شروع شده است، یک سیستم سنجش از راه دور ماهواره ای پایدار را تشکیل داده اند.

تانگ گفت که این پروژه وضوح ماهواره های سنجش از راه دور از دور زمین چین را از 2.1 متر به 0.65 متر افزایش داده و وضوح ماهواره های سنجش از دور مدار زمین واقع در چین از سطح کیلومتر به 50 متر بهبود یافته است.

به گفته تانگ، این ماهواره ها که باندهای مختلفی را تحت پوشش قرار می دهند، در مدارهای مختلف مستقر می شوند و به چین توانایی اولیه برای مشاهده هوا و به صورت شبانه روزی را می دهند.

Gaofen-1 که در تاریخ 26 آوریل 2013 راه اندازی شد، می تواند کره زمین را در مدت چهار روز با قابلیت مشاهده وضوح متوسط و پوشش گسترده پوشش دهد.

Gaofen-2 که در تاریخ 19 اوت 2014 به فضا فرستاده شده، دارای دو دوربین با وضوح کمتر از یک متر است که ماهواره سنجش از راه دور با استفاده غیرنظامی چین را به سطح زیر متر افزایش می دهد.

Gaofen-4، که در 29 دسامبر 2015 پرتاب شد، اولین ماهواره تصویربرداری نوری با کیفیت بالا در مدار ژئوسینکرون چین است.

Gaofen-3 که در 10 آگوست 2016 راه اندازی شد، نخستین ماهواره تصویربرداری دیافراگم مصنوعی در چین است.

Gaofen-5 که در تاریخ 9 مه 2018 به بازار آمد، دارای وضوح طیفی بیشتر از 5 نانومتر است و اولین ماهواره دنیا است که رصد گسترده ای از زمین و جو را رصد می نماید.

Gaofen-6 که در تاریخ 2 ژوئن سال 2018 راه اندازی شد، عملکردی مشابه Gaofen-1 دارد، اما با دوربین های بهتری که کره زمین را تنها در دو روز پوشش دهد.

Gaofen-7 که در تاریخ 3 نوامبر سال 2019 پرتاب شد، نخستین ماهواره پیمایشی نقشه برداری و نقشه برداری نوری با کاربرد نوری چین است که به سطح زیر متر می رسد.

تانگ گفت: این پروژه به کاهش وابستگی چین به داده های ماهواره ای سنجی از راه دور خارجی یاری نموده است و تقریبا 80 درصد از داده های خارجی جایگزین شده است.

داده های ماهواره های Gaofen در بیش از 20 صنعت در سراسر چین به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است.

این پروژه همچنین همکاری های هوافضا چین را با کشورهایی از جمله روسیه ، برزیل ، مصر و هند و همچنین سازمان های بین المللی ارتقا داده و به کشورهایی که در طرح کمربند و جاده یاری می نمایند، یاری می نماید.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 621

به "مشاهده زمین از فضا بیشتر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاهده زمین از فضا بیشتر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید