لاوروف: به هر اقدام خصمانه آمریکا علیه روسیه پاسخ خواهیم داد

به گزارش یادداشت سریع، وزیر امور خارجه روسیه در پایتخت قزاقستان در واکنش به خبر امکان اعمال تحریم های جدید علیه مسکو و اخراج دیپلمات های روسی از آمریکا، تأکید کرد: واضح است که به هر اقدام غیردوستانه واشنگتن پاسخ مناسب خواهیم داد.

لاوروف: به هر اقدام خصمانه آمریکا علیه روسیه پاسخ خواهیم داد

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه که در ادامه سفر آسیایی خود، امروز (پنج شنبه) در جمهوری قزاقستان بسر می برد، در کنفرانس مطبوعاتی در انتها مذاکراتش با وزیر خارجه و معاون نخست وزیر این کشور در نورسلطان، در تفسیر امکان تصمیم آمریکا درباره اخراج دیپلمات های روسی تأکید کرد که مسکو به هر اقدام غیرمحبت آمیز از جانب واشنگتن پاسخ مناسب خواهد داد.

لاوروف در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران در این باره گفت: اظهار نظر در این باره سخت است. البته واقعیت این است که ما به هر اقدام غیر محبت آمیز ای پاسخ خواهیم داد. فعلاً من تصمیم مشخصی در این رابطه ندیده ام و هیچ چیزی اعلام نشده است. البته خوانده ام که دولت آمریکا آنالیز اقدامات خصمانه روسیه را انتها داده است، جالب است که آنها چقدر سریع توانستند آنالیز این مسئله را انجام دهند!

وزیر امور خارجه همچنین خط مشی ایالات متحده در برخورد با روسیه را گنگ نامید و یادآور شد: الیته سیاست در پیش گرفته واشنگتن در قبال مسکو، هیچ نتیجه ای از لحاظ رسیدن به اهدافی که هنگام اعمال تحریم ها اعلام شده، نخواهد داشت.

لازم به یادآوری است که آژانس خبری بلومبرگ صبح امروز به نقل از منابع خبری خود گزارش داد که دفتر ریاست جمهوری آمریکا در فکر اعمال تحریم های جدیدی علیه روسیه است. طبق این اطلاعات، واشنگتن ممکن است چند تن از دیپلمات های روسی را در پاسخ به اقدامات خصمانه روسیه از ایالات متحده اخراج کند.

کشورهای اروپایی از تأخیر در ثبت واکسن روسی توسط اتحادیه اروپا خسته شده اند

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در کنفرانس مطبوعاتی امروز در نورسلطان همچنین خاطرنشان کرد که طولانی شدن فرایند تأیید استفاده از واکسن روسی اسپوتنیک-وی در اتحادیه اروپا، موجب نارضایتی خود کشورهای اروپایی شده است.

سرگئی لاوروف شرح داد: رئیس جمهور ولادیمیر پوتین بارها در مذاکرات خود با رهبران اروپایی، از جمله شارل میشل رئیس اتحادیه اروپا اطلاعات مشخصی درباره اینکه چه کشورهایی و در چه زمانی درخواست ثبت واکسن اسپوتینک را ارائه داده اند و اینکه اسناد مضاعف در این باره در چه تاریخی ارسال شده را به آنها اعلام نموده است. ما می دانیم که اتحادیه اروپا دارای قوانین، رسوم و عادات خود را دارند. ما مایل به همکاری هستیم و این واقعیت که فرایند تأیید واکسن روسی اسپوتنیک-وی توسط آژانس دارویی اروپا اینقدر به درازا کشیده شده، حتی موجب نارضایتی خود کشورهای اروپایی شده است.

به گفته وی، ادعاهای مربوط به تأخیر اتحادیه اروپا در دادن مجوز استفاده از واکسن روسی علیه کرونا، از هم اکنون از سوی کشورهای اسلواکی، مجارستان، ایتالیا، اتریش و چند کشور دیگر شنیده شده است.

لازم به یادآروی است که روز سه شنبه سباستین کورتس صدراعظم اتریش با انتقاد از دخالت دادن مسائل ژئوپلیتیکی در موضوع واکسیناسیون و سلامتی شهفرایندان اتحادیه اروپا، گفت: ثبت ملی واکسن اسپوتنیک-وی در این کشور، به زمان تأخیر در تأیید این واکسن روسی از سوی آژانس دارویی اروپا بستگی خواهد داشت.

وزیر امور خارجه روسیه در بخش دیگری از اظهاراتش، همچنین یادآور شد که مقامات مسکو امیدوارند که جمهوری اسلامی ایران کنوانسیون مربوط به شرایط حقوقی دریای خزر که سه سال قبل - در سال 2018 در جریان نشست سران 5 کشور حاشیه ای خزر در آکتاو امضاء شده، را هر چه زودتر به تصویب برساند. به گفته وی، تصویب این سند از سوی ایران، امکان آن را بوجود خواهد آورد که این سند مهم قابلیت اجرایی پیدا نموده و ساختار اصلی مشارکت کشورهای منطقه در منطقه دریای خزر را تقویت کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1757

به "لاوروف: به هر اقدام خصمانه آمریکا علیه روسیه پاسخ خواهیم داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: به هر اقدام خصمانه آمریکا علیه روسیه پاسخ خواهیم داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید