فرار غیرنظامیان افغان از جهنم طالبان

به گزارش یادداشت سریع، هزاران افغان که از شهر های تصرف شده از طریق طالبان گریخته و به کابل پناه آورده اند، داستان های وحشتناکی از حمله نیرو های طالبان روایت می کنند؛ حکایت دختران نوجوانی که ربوده شده اند تا به عقد اجباری طالبان درآیند، قتل غیرنظامیان و افرادی که مقابل چشمان خانواده هایشان سر بریده شده اند.

فرار غیرنظامیان افغان از جهنم طالبان

به گزارش خبرنگاران، خبرنگار خبرگزاری فرانسه با شماری از صد ها آواره افغان که در پارکی در مرکز شهر کابل سکنی گزیده اند، مصاحبه کرده است. افرادی که با دست خالی به مرکز رسیده اند و در این پارک بدون هیچ امکاناتی روی زمین می خوابند.

یکی از این آوارگان، فریبا 36 ساله است که با شش فرزندش از نواحی شمالی افغانستان به کابل آمده؛ او سگ هایی را به یاد می آورد که در اطراف اجساد در نزدیکی زندان قندوز پرسه می زدند.

مروا، 25 ساله هم از تالقان آمده است. او با گریه می گوید که شورشیان دختر عموی 16 ساله اش را ربوده بودند تا او را به عقد یکی از شبه نظامیان درآورند.

بیوه جوانی هم می گوید: وقتی دو دختر در یک خانواده بودند، طالبان یکی از دختران را برای ازدواج می بردند؛ و اگر دو پسر در یک خانواده بودند، طالبان هر دوی آن ها را برای جنگ می بردند. آنقدر غمگینم که به خودسوزی فکر می کنم.

شبه نظامیان طالبان از روز جمعه 9 مرکز از 34 مرکز ولایات را تصرف کرده و باعث فرار هزاران نفر از خانه هایشان شده اند. بنا بر گزارش دولت افغانستان، تنها در دو ماه گذشته 60 هزار خانواده در پی درگیری ها آواره شده اند و 17 هزار نفر از آن ها به کابل آمده اند.

میرویس خان امیری، 22 ساله که روز شنبه خود را از قندوز به پارک کابل رسانده می گوید: سه روز پیش طالبان یک آرایشگر را کشتند، زیرا فکر می کردند او برای دولت کار می کند. اما او فقط یک آرایشگر بود. آن ها همه کسانی را که با دولت کار می کردند می کشند؛ حتی کسانی که 5 سال پیش استعفا داده بودند.

عبدالمنان از آوارگان قندوز می گوید: نیرو های طالبان سر یکی از پسران من را گرفتند و مانند گوسفند با چاقو بریدند و سرش را دور انداختند. نمی دانم آیا بدنش از طریق سگ ها خورده شده یا دفن شده است.

در پارک شهر کابل، کمبود همه چیز دیده می شود. حتی چادری برای خواب آوارگان و پناه گرفتن بچه ها آن ها وجود ندارد. مردم عمدتا جز چند شال چیزی به همراه ندارند که از آن برای خوابیدن استفاده می کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1941

به "فرار غیرنظامیان افغان از جهنم طالبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرار غیرنظامیان افغان از جهنم طالبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید