آشنایی با عجایب هفتگانه تازه دنیا

به گزارش یادداشت سریع، بدون شک بسیاری از شما با شنیدن نام عجایب هفتگانه دنیا به یاد اهرام ثلاثه و دیوار چین و امثال آن ها که بعنوان عجایب هفتگانه دنیا نام گذاری شده اند ، میوفتید. اما باید گفت که این عجایب دنیا با گذر زمان باید به روز شده و اگر ضروری است تعدادی از آن ها حذف و با تعدادی دیگر جایگزین شوند. زمزمه این جایگزینی در سال 2001 و با آغاز به کار سازمانی به نام بنیاد عجایب هفتگانه تازه شنیده شد. هدف اصلی این سازمان ارائه لیستی تازه از این عجایب دنیا بود که در راستای برآورده شدن این هدف اقدام به نظرسنجی از مردم کردند. البته باید گفت که ابعاد این نظرسنجی بسیار گسترده بوده و میلیون ها نفر در آن شرکت کردند. هر چند بسیاری از آن ها خواهان این بودند که همان لیست قدیمی همچنان مورد استفاده قرار گیرد اما پس از آنالیز پاسخ های دریافتی و پس از گذشت 6 سال سرانجام در سال 2007 لیست تازه آماده شده و به عنوان عجایب هفتگانه تازه دنیا ارائه شد. برای آشنایی با این لیست تازه تا سرانجام با ما در مجله گردشگری خبرنگاران همراه شوید...

آشنایی با عجایب هفتگانه تازه دنیا

جاذبه اول: کولوسئوم (The Colosseum) در شهر رم

یکی از مواردی که در لیست قدیمی عجایب هفتگانه جهان وجود نداشته و سر و کله اش در لیست تازه پیدا شده است، کولوسئوم (The Colosseum) یا همان بزرگترین آمفی تئاتر جهان در شهر رم است. البته ممکن است شما نیز مانند بسیار دیگری از افراد با شنیدن نام کولوسئوم متعجب شوید اما باید گفت که این اثر لااقل از نظر قدمت چیزی کم از عجایب جهان نداشته و شاید حتی از ابتدا مستحق حضور در این لیست بوده است. در خصوص قدمت این آمفی تئاتر بزرگ باید گفت که ساخت آن در سال 80 بعد از میلادی مسیح تمام شده و شاهد وقایع بسکمک در طول تاریخ بوده است. تا جاییکه حتی به زعم بسکمک از مردم جهان کلوسئوم بیانگر تاریخ خونین گلادیاتورها می باشد. در خصوص ظرفیت این آمفی تئاتر باید گفت که جمعیتی 5000 تا 8000 نفری را در خود جا داده و دارای 80 در ورودی است. در ضمن نام کولوسئوم به عنوان بزرگ ترین آمفی تئاتر جهان در کتاب گینس به ثبت رسیده است.

جاذبه دوم: ماچو پیچو (Machu Picchu) در پرو

شاید با دیدن نام ماچو پیچو در این لیست بخواهید بدانید که علت آن چیست و چه عواملی باعث شده اند تا بنایی واقع در آمریکای جنوبی در لیست تازهترین عجایب هفتگانه جهان قرار گیرد. در ابتدا باید گفت که تاریخچه ساخت این بنا به قرن 15 میلادی یعنی زمان امپراطوری اینکاها بر می گردد. اما در خصوص خصوصیات منحصر بفرد این بنا باید در ابتدا به ارتفاع آن که 2430 متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است و در نوع خود بسیار عجیب و منحصربه فرد است. ارتفاعی که باعث شد تا از گزند حملات جنگ نیز مصون بماند. در ضمن این را نیز باید اشاره نمود که ماچو پیچو از عجایب هفتگانه جهان که به شهر گمشده اینکاها معروف است در کشور پرو قرار گرفته و فاصله آن تا کوسکو، مرکز اینکاها در حود 80 کیلومتر می باشد. به معروفیت رسیدن این بنا نیز به سال 1911 بر می گردد. یعنی زمانی که به وسیله یک تاریخ شناس آمریکایی به جهانیان معرفی گردید و در پی آن تعداد بازدیدکنندگان به بیش از از نیم میلیون توریست رسیده است.

جاذبه سوم: پترا (Petra) در کشور عمان

این بنا آنقدر قدیمی است که حتی شاید اگر کمی منصفانه بنگریم می توانست در لیست عجایب هفتگانه جهان در قدیم نیز قرار گرفته بگردد علت این امر نیز بیش از هر چیز دیگری تاریخ ساخت آن است که به سال 312 قبل از میلاد مسیح بر می گردد. البته وسعت بسیار زیاد این شهر که در حال حاضر در جنوب عمان واقع شده است نیز در قرار گرفتن نام آن در میان عجایب هفتگانه تازه بی تاثیر نبوده است. وسعتی در حدود 264 کیلومتر مربع که در نوع خود واقعا بی نظیر است. در ضمن این را نیز باید گفت که این شهر بزرگ که عنوان مرکز نبطی ها را با خود یدک می کشیده است، کاملا در دل کوه ها واقع شده است و از دیگر عجایب جهان دیگر می توان به سرخ و صورتی رنگ بودن سنگ های آن اشاره نمود. اگر اهل سینما باشید احتمالا چنین صحنه هایی شما را یاد فیلم آخرین نفرین شده از سری فیلم های اینیانا جونز بیاندازد. پترایی که در ابتدا مرکز نبطی ها و با نام اصلی شهر سلع بوده است که بعدها به وسیله رومیان نامی رومی به خود گرفت تا به محبوب ترین نقطه توریستی عمان مبدل گردد.

جاذبه چهارم: تاج محل (Taj Mahal) در کشور هند

احتمالا با توجه به معروفیت تاج محل (Taj Mahal) بسکمک از شما وجه تسمیه آن را بخوبی می دانید و آن را یکی از عجایب جهان می دانید. داستان شاه جهان و همسر ایرانی اش که منجر به ساخت چنین بنای بزرگی شد. شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند بود که همسری ایرانی به نام ارجمند بانو بیگم مشهور به ممتاز محل داشت. متاسفانه ممتاز محل تنها 39 ساله بود که هنگام وضع حمل از جهان رفت و قبل از آن از شاه جهان دو خواسته داشت. اول این که پس از مرگ وی ازدواج دیگری ننموده و دومین خواسته اش نیز این بود که آرامگاهی با شکوه برایش بسازد تا یادبودی باشد برای ممتاز محل و برای جهانیان به یادگار بماند. زمان فوت ممتاز محل در سال 1632 میلادی یعنی زمان سفری جنگی بود که پس از گذشت 15 سال از آن موقع یعنی در سال 1647 میلادی تاج محل بزرگ آماده بود. در خصوص زندگی مشترک ممتاز محل و شاه جهان نیز باید گفت که مدت آن 18 سال و حاصل آن نیز 14 فرزند بود که از میان آن ها 7 فرزند زنده ماندند. در ضمن به این نکته نیز باید اشاره نمود که خود شاه جهان هم در تاج محل از عجایب هفتگانه جهان به خاک سپرده شد تا در کنار همسر محبوبش آرام گیرد.

جاذبه پنجم: تندیس حضرت مسیح (Cristo Redentor) در شهر ریو

بدون شک بسکمک از شما در خلال بازی های جام جهانی 2014 برزیل تصویر یک تندیس بزرگ را که به نوعی بعنوان نماد بازی ها و البته شهر ریو برزیل بود را چندین بار دیده اید. تندیسی که در سال 1931 میلادی و بنا به درخواست کشیشی به نام پدرو ماریا باس (Pedro Maria Boss) از پرنسس ایزابل مبنی بر تامین هزینه های ساخت تندیس ساخته شده است. البته در خصوص سازندگان اصلی مجسمه باید گفت که مجسمه ساز فرانسوی بنام پل لندوفسکی (Paul Landowski) و هیتور داسیلوا کاستا (Heitor da Silva Costa) مهندسی برزیلی در کنار آلبرت کاکو (Albert Caquot) اقدام به ساخت آن نموده اند. گفتنی است که طرح ایده ابتدایی آن در اواسط دهه 1850 میلادی به به وقوع پیوست. حال برویم به سراغ توصیف تندیس مذکور که با توجه به قدمت کمتر از یک قرن آن قرار گرفتنش در میان لیست تازه کمی تعجب برانگیز است. در خصوص مکان ساخت این عجایب جهان باید به قله 710 متری کوه کورکووادو اشاره نمود. تندیسی که وزن آن به 635 تن رسیده و ارتفاعی 39.6 متری دارد که حتی طول دستان به 28 متر می رسد که از عجایب هفتگانه جهان محسوب می گردد.

جاذبه ششم: دیوار بزرگ چین (Great Wall of China) در کشور چین

حال می رسیم به بزرگترین و معروف ترین جاذبه توریستی کشور چین یا عجایب جهان که همان دیوار بزرگ چین است. البته این دیوار جز عجایب هفتگانه قدیم و تازه جهان نیز بوده و از همین رو نیز در این لیست جای گرفته است. که نزدیک به 4000 مایل از شرق به غرب این کشور و در میان کوه ها و دره ها کشیده شده و از نظر تاریخی اهمیت فراوانی دارد. در واقع تاریخچه این بنای بزرگ به بین قرن های پنجم تا هشتم قبل از میلاد مسیح که شروع ساخت بنا بوده است، بر می گردد. در خصوص ارتفاع و طول این دیوار معروف باید گفت که دارای ارتفاع 10 متر و طول 7300 کیلومتر بوده و از همین رو نام بزرگ ترین و طولانی ترین دیوار جهان را یدک می کشد. اما هدف اصلی ساخت چنین دیواری معروفیت جهانی و ثبت جهانی آن نبوده است. در واقع در آن موقع میلیونها نفر از مردم چین با تدبیر و رنج و زحمتی که کشیدند، مرزهای کشورشان را از گزند و آسیب دشمنان مصون ساختند. البته باید گفت در ابتدا برای هر یک از دیوار ها، دوک ها متفاوت بوده و با گذشت حدود 2 قرن یعنی سال 221 پیش از میلاد به وسیله امپراطور به یکدیگر متصل شده و این چنین یکپارچه شدند. در ضمن این را نیز باید اضافه نمود که برج های آتش و قلعه های مرزی هم علاوه بر دیوار ها و در بین آن ها ایجاد شده بودند. شاید شما نیز چنین خبری را شنیده باشید که گفته شده است از کره ماه می توان دیوار چین از زیباترین عجایب جهان را آن هم با چشم غیر مسلح دیدن کرد. باید گفت تا به امروز این گفته به وسیله هیچ فضانوردی تایید نشده و از این رو می توان گفت که تنها یک باور عامیانه است.

جاذبه هفتم: چیچن ایتزا (Chichén Itzá) در کشور مکزیک

یکی دیگر از اسامی تعجب برانگیز لیست تازه عجایب جهان هرم چیچن ایتزا (Chichén Itzá) است که امروزه در تقسیم بندی های تازه در کشور مکزیک قرار گرفته است. البته اگر از تاریخچه و قدمت آن باخبر شوید متوجه می شوید که سازندگان آن بومیان منطقه بودند نه مکزیکیان امروزی که در این کشور ساکن هستند. این قدمت مربوط به 1000 سال پیش شده یعینی زمانی که پادشاهان مایاها بر منطقه سلطه داشته و چیچن ایتزا مرکز آن ها بود. پس کریستف کلمب و کشف تاریخی اش حداقل در این مساله نقشی نداشته اند. اگر بخواهید در خصوص معنی لغوی نام چیچن ایتزا بدانید باید به چاه ایتزا (ایتزا در زبان مایاییبه معنای جادویی است) مراجعه نموده و در کنار دهانه آن معنی مورد نظرتان را جستجو کنید. البته اگر به بازدید از عجایب هفتگانه تازه جهان علاقه مند شده اید.

در این مطلب قصد داشتیم تا با معرفی عجایب هفتگانه تازه جهان شما را در شناختن آن ها کمک نموده تا در صورت تمایل به کشف آن ها برترین سفر ممکن را در کنار خانواده تان تجربه نموده و تا سالیان سال به یاد داشته باشید. امید است با نگارش این مطلب نقشی در آگاهی رسانی به شما ایفا نموده و موجبات شادی و رضایت شما عزیزان و خوانندگان همواره همراه خبرنگاران را فراهم آورده باشیم.

منبع: همگردی
انتشار: 17 دی 1401 بروزرسانی: 17 دی 1401 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2366

به "آشنایی با عجایب هفتگانه تازه دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با عجایب هفتگانه تازه دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید