زمان دسترسی به واکسن ایرانی، سنگ اندازی آمریکا در خرید واکسن کرونا

به گزارش یادداشت سریع، خبرنگاران : سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر توان دانشمندان ایرانی در ساخت واکسن کرونا، گفت: هیچ منافاتی میان تولید داخلی واکسن و خرید خارجی آن برای تامین نیاز مردم نیست.

زمان دسترسی به واکسن ایرانی، سنگ اندازی آمریکا در خرید واکسن کرونا

به گزارش خبرنگاران به نقل از صدا و سیما، علیرضا رئیسی، اضافه کرد: تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا و مجموعه دولت بر آن است که ما نباید از سایر کشورها در تزریق واکسن کرونا عقب باشیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، گفت: تولید داخلی واکسن کرونا را در حال پیگیری هستیم که تا به تولید انبوه برسد سه الی چهار ماه طول می کشد، یعنی تا بهار آینده واکسن ایرانی به دستمان نمی رسد.

رئیسی گفت: به همین دلیل راه های دیگری هم برای تأمین واکسن کرونا پیگیری و از همان ابتدا موضوع کواکس که در مراحل آزمایشگاهی در جهان بود مطرح شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اضافه کرد: 70 کشور صندوق کواکس را تأسیس کردند که قسمتی از تولید شرکت های واکسن ساز برای سایر کشورها اختصاص یابد و ما هم از ابتدا برای عضویت در آن اقدام کردیم و این درخواست رسمی دولت بوده است.

رئیسی با تاکید بر اینکه از طریق خرید خارجی در مجموع تعداد زیادی واکسن کرونا به دستمان نخواهد رسید، تاکید کرد: برای گروه های آسیب پذیر و اولویت دار مثل سالمندان و کادر درمان که ارتباط با کرونا دارند و…، پیگیری کرده ایم که حداقل تعدادی واکسن تا قبل از خاتمه سال جاری به دستمان برسد و تزریق کنیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، کارشکنی های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران را یادآور شد و گفت: در خرید واکسن خارجی هم گیر اصلی، کارشکنی آمریکا بود.

رئیسی اضافه کرد: به رغم اینکه پول ما در خارج برای واریز به کواکس موجود است، اما آمریکایی ها تاکید کردند که پول باید ابتدا وارد بانک های آمریکایی و به دلار تبدیل و سپس به حساب بعدی واریز شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت شرح داد: اعتبار و اعتمادی در این زمینه به آمریکا نداریم و این احتمال بود که پول را بلوکه کنند، زیرا رئیس جمهورشان دزد سرگردنه است.

رئیسی گفت: این تجربه را در خصوص واکسن آنفلوانزا نیز داشتیم و 5 میلیون دوز واکسن که از ترکیه قرار بود به کشور وارد شود، به دستور آمریکایی ها متوقف شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، اضافه کرد: در کنار این کارشکنی های آمریکا، سایر کشورها از جمله اروپایی ها هم مرعوب آمریکا و دنباله روی او هستند، البته هم اکنون کارها در روال افتاده و در حال کار است.

رئیسی در پاسخ به پرسشی درباره امتحانات مدارس و الزام برخی مدارس به برگزاری امتحان حضوری، گفت: امتحانات مدارس با دانشگاه ها متفاوت است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، اضافه کرد: در دانشگاه ها دانشجویان غیربومی نیاز به خوابگاه دارند، اما مدارس در محل و تعداد کلاس ها زیاد است و معمولاً ایجاد فضای مناسب برای امتحان فراهم است.

رئیسی گفت: مثلاً یک کلاس 30 نفری اگر امروز امتحان دارد می تواند از 20 کلاس مدرسه در همان یکروز و دو ساعت امتحان استفاده کند و فضا زیاد است.

وی گفت: با توجه به اینکه در شرایط سختی هستیم باید حتماً غافل نشویم که برخی از تصمیمات اگر دقیق اجرا شود مانع بی عدالتی می شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، با بیان اینکه امتحان حضوری زمانی که رقابت است نوعی عدالت است، تاکید کرد: تصمیم گیری در این زمینه به عهده ستاد کرونا استانی است که در خصوص برگزاری حضوری یا غیرحضوری امتحانات تصمیم گیری می کنند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1505

به "زمان دسترسی به واکسن ایرانی، سنگ اندازی آمریکا در خرید واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان دسترسی به واکسن ایرانی، سنگ اندازی آمریکا در خرید واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید