روش ابداعی محقق ایرانی برای تشخیص بیماری های چشمی

به گزارش یادداشت سریع، اشک محلولی است که سطح چشم را از خشکی و آلودگی ها حفاظت می نماید. این مایع حاوی مولکول های کوچکی به نام متابولیت است که توسط سلول های چشمی فراوری می شوند. در حقیقت متابولیت ها مولکول های کوچکی هستند که هم در متابولیسم سلولی و هم در دیگر فرایند های بیولوژیک از جمله التهاب و واکنش ایمنی نقش دارند.

روش ابداعی محقق ایرانی برای تشخیص بیماری های چشمی

در بیماری های التهابی سلول های سطح چشم دچار تغییرات متابولیکی می شوند و در نتیجه مقدار و نوع متابولیت ها تغییر می نماید. این درحالی است که اندازه گیری آنها در سلول های سطح چشم و اشک بسیار مشکل است.

به همین دلیل گروهی از پژوهشگران به رهبری علیرضا مشاقی پژوهشگر و استاد دانشگاه لیدن هلند و هاروارد آمریکا، روشی ابداع نموده اند که به اندازه گیری دقیق متابولیت ها یاری می نماید.

این روش ابداعی بر اساس طیف سنجی جرمی است و میزان متابولیت را در سلول های شناور در اشک و نیز سلول های سطح چشم اندازه گیری می نماید.

به گفته این محقق ایرانی، روش مذکور به شیوه ای آسان و غیر تهاجمی سلول ها را از سطح چشم بیمار جمع آوری و مورد مطالعه قرار می دهد. در حقیقت با این روش بیوپسی ظریفی از سطح چشم انجام می گردد.

مشاقی و همکارانش با استفاده از این روش متابولیت های سلول های سطح چشم را در گروهی از بیماران پمفیگویید چشمی مشخص کردند. بیماری پمفیگویید یک بیماری تاول زننده است که پوست و مخاط را درگیر می نماید. اگر درگیری به صورت اولیه و بیش تر در ناحیه چشم و ملتحمه باشد، به آن پمفیگویید چشمی اسکاردهنده گفته می گردد. درگیری چشمی در این بیماری می تواند پیشرونده و خطرناک باشد و حتی منجر به نابینایی گردد.

او در این باره به یادداشت سریع می گوید: روش مولکولی جدید می تواند مراحل پیشرفت بیماری را به خوبی نشان دهد و امکان تشخیص دقیق و زود هنگام را فراهم می نماید. این فناوری می تواند در آینده تحولی در تشخیص بیماری های سطح چشم ایجاد کند.

این تحقیق در دانشگاه لیدن هلند با همکاری دانشگاه پزشکی رم ایتالیا انجام و اکنون در نشریه Journal of Molecular Medicine منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1146

به "روش ابداعی محقق ایرانی برای تشخیص بیماری های چشمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش ابداعی محقق ایرانی برای تشخیص بیماری های چشمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید