دی 99، آلوده ترین ماه تهران در 10 سال گذشته

به گزارش یادداشت سریع، مدیر واحد سنجش و نگهداری شرکت کنترل کیفیت هوا گفت: دی 99، آلوده ترین ماه کلانشهر تهران در 10 سال گذشته بوده است.

دی 99، آلوده ترین ماه تهران در 10 سال گذشته

به گزارش خبرنگاران از فارس، احمد طاهری، مدیر واحد سنجش و نگهداری شرکت کنترل کیفیت هوا درباره شرایط آلودگی هوا در دی امسال اظهارداشت: در حالی به 27 دی 99 رسیده ایم که در این ماه، بر اساس شاخص کیفیت هوای گزارش شده برای شهر تهران، 13 روز در شرایط ناسالم و 11 روز ناسالم برای گروه های حساس به ثبت رسیده است.

وی اضافه کرد: اگرچه تغییرات ایجاد شده در نحوه محاسبه شاخص در امسال و سختگیرانه تر شدن حدود مجاز نیز در افزایش تعداد روزهای ناسالم نقش داشته اما حتی اگر با دستورالعمل و حدود مجاز سابق نیز شاخص کیفیت هوا در دی ماه سال 99 را محاسبه کنیم، 9 روز ناسالم و 14 روز ناسالم برای گروه های حساس را نشان می دهد.

مدیر واحد سنجش و نگهداری شرکت کنترل کیفیت هوا ادامه داد: با توجه به آمار ارائه شده، دی 99 را می توان آلوده ترین ماه از منظر آلودگی هوا در 10 سال گذشته در شهر تهران دانست.بر اساس اطلاعات ثبت شده شاخص کیفیت هوا، از دی ماه 89 تا کنون هیچ گاه تعداد روزهای ناسالم در یک ماه به 9 روز بر اساس دستورالعمل سابق و به 15 روز بر اساس دستورالعمل جدید نرسیده است. همچنین بر اساس این اطلاعات، آذر 89 با 11 روز ناسالم شرایط بدتری از دی ماه 99 داشته است.

طاهری بیان نمود: این شرایط در حالی رقم می خورد که به دلیل شرایط ایجاد شده توسط بیماری کرونا، الگوی حمل و نقل در شهر تهران دستخوش تغییراتی شده که افزایش تردد ناوگان سواری در ساعات مجاز تردد و عدم تردد ناوگان حمل و نقل در بازه ساعتی 21 تا 4 صبح را شاهد هستیم که در ساعات روز افزایش انتشار را به همراه داشته است و شرایط جوی از جمله کاهش ارتفاع لایه مرزی، پایداری جوی و عدم وزش باد با سرعت قابل ملاحظه، انباشت آلاینده مذکور در سطح شهر را به همراه داشته است.

مدیر واحد سنجش و نگهداری شرکت کنترل کیفیت هوا با تاکید بر قابل قبول بودن شرایط هوای امروز گفت: همچنین با توجه به افزایش مصرف گاز در بخش های مسکونی، احتمال مصرف سوخت نامناسب با فراوری آلودگی بالا در صنایع مجاور شهر تهران نیز به تشدید سطح آلودگی در شهر تهران منجر شده است اما خوشبختانه در روز جاری به علت وزش باد از شدت آلودگی انباشت شده در شهر کاهش یافته و شرایط هوا به محدوده قابل قبول و شاخص برخط به 73 رسیده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1617

به "دی 99، آلوده ترین ماه تهران در 10 سال گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دی 99، آلوده ترین ماه تهران در 10 سال گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید