درباره رسیدن به توافق نهایی برای احیای برجام مطمئن هستیم

به گزارش یادداشت سریع، به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، انریکه مورا (Enrique Mora) معاون جوزف بورل دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین پس از سرانجام نشست کمیسیون مشترک برجام اعلام نمود: درباره رسیدن به توافق نهایی برای احیای برجام مطمئن هستیم.

درباره رسیدن به توافق نهایی برای احیای برجام مطمئن هستیم

معاون جوزف بورل دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در این باره گفت: طی 10 روز اخیر به پیشرفت های بزرگی دست یافتیم؛ اما هنوز هم مسائلی وجود دارد که باید درباره آنها کار کرد.

هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین ادامه داد: هفته آینده (به وقت محلی) دوباره تشکیل نشست خواهیم داد و کار ادامه می یابد.

وی در این خصوص اضافه کرد: به نظر من در راستا درستی قرار داریم و به توافق دست خواهیم یافت. آنچه می توانم بگویم این است که به توافق دست می یابیم.

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی نیز پیشتر و پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین در پیامی توییتری گفت: دستیابی به توافق در دسترس است. دور چهارم مذاکرات وین به پایان رسید. مشارکت کنندگان برجام در جلسه امروز خود گفتند که پیشرفت های خوب یا قابل توجهی به دست آمده و دست یابی به یک توافق در دسترس است. نشست آینده کمیسیون مشترک برجام اوایل هفته آینده (به وقت محلی) از سر گرفته می شود. امیدوارم که دُور پنجم؛ آخرین دور مذاکرات باشد.

گفتنی است که نشست کمیسیون مشترک برجام در هفته های گذشته در راستای لغو تحریم های ظالمانه آمریکا در دوران ترامپ در جریان است.

جمهوری اسلامی پیشتر تأکید کرده است که لغو تمامی تحریم های یکجانبه آمریکا که با نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل در سال 2018 توسط ترامپ وضع شد و راستی آزمایی صحت آنها، شرط بازگشتایران به تعهدات برجامی خود است.

به گزارش خبرنگاران، توافق موقت و سه ماهه جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی روز 31 اردیبهشت به پایان می رسد.

طبق این توافق، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنان دسترسی به سایت های مهم هسته ای ایران را حفظ خواهند کرد اما پس از منقضی شدن توافق، در صورت عدم لغو تحریم ها علیه جمهوری اسلامی، مقام های ایران بر اساس ضرب الاجل مشخص کرده، دسترسی بازرسان را به سایت های مهم هسته ای قطع خواهند کرد و اطلاعاتی که در دوربین های آژانس ضبط شده و ایران آن را محفوظ نگه داشته، از بین خواهند برد.

پیشتر نیز اولیانوف گفته بود به احتمال زیاد تفاهمی که در ماه میلادی فوریه (میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی) حاصل شد؛ از شانس خوبی برای تمدید شدن برخوردار است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1843

به "درباره رسیدن به توافق نهایی برای احیای برجام مطمئن هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره رسیدن به توافق نهایی برای احیای برجام مطمئن هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید