دیپلمات چینی: امیدواریم به نیازمندی های منطقی ایران درباره برجام به درستی رسیدگی گردد

به گزارش یادداشت سریع، نماینده چین در کمیسیون مشترک برجام گفت که پکن امیدوار است که نیازمندی های منطقی ایران درباره برجام به درستی رسیدگی گردد.

دیپلمات چینی: امیدواریم به نیازمندی های منطقی ایران درباره برجام به درستی رسیدگی گردد

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وانگ کان نماینده چین در کمیسیون مشترک برجام در نشست امروز کمیسیون گفت که چین از ترتیبات اتخاذ شده توسط ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تمدید تفاهمنامه فنی دوجانبه موقت استقبال می نماید.

براساس گزارش خبرگزاری شینهوای چین، وی همچنین گفت که این تفاهمنامه، مذاکرات در حال اجرا درباره چگونگی بازگشت ایران و آمریکا به اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک را تسهیل می نماید.

نماینده چین در کمیسیون مشترک برجام از تمامی گروه ها خواست تا احساس فوریت در این زمینه را تقویت نموده و با تصمیمی سیاسی به یک راه چاره رسیده تا آمریکا و ایران در اسرع وقت به اجرای کامل برجام بازگردند.

این دیپلمات چینی تاکید نمود: پکن امیداور است که نیازمندی های منطقی ایران درباره برجام به درستی رسیدگی شده و در همان زمان، چین نیز به حفاظت از حقوق و منافع مشروع خود ادامه می دهد. چین به همکاری با تمامی دیگر گروه ها برای دستیابی به توافقی اولیه ادامه می دهد.

نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیأت های ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) که عصر امروز (سه شنبه) در گرندهتل شهر وین شروع شد، بعد از حدود یک ساعت و نیم به کار خود سرانجام داد.

این نشست در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزارتخانه های امور خارجه ایران و گروه 1+4، برگزار گردید. سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران و رئیس هیأت ایرانی شرکت نماینده در این مذاکرات امروز (سه شنبه) بدین منظور راهی اتریش و پیش از ظهر امروز وارد وین شد.

ریاست نشست امروز هم بر عهده انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا بود. این نشست در حالی برگزار گردید که روز گذشته (سوم خرداد ماه) تفاهم اسفند ماه ایران و آژانس در مورد ادامه ضبط داده های دوربین های آژانس برای یک ماه دیگر تمدید شد.

شرکت نمایندگان در نشست امروز به رایزنی درباره بازگشت احتاقتصادی آمریکا به برجام و اطمینان از اجرای کامل و موثر این توافق پرداختند.

روسای همه هیأت ها در نشست امروز با اشاره به دستاوردهای حاصله در چهار دور قبلی مذاکرات به خصوص در دور چهارم و با استقبال از استمرار تفاهم فنی ایران و آژانس بر جدیت و تعهد خود برای تداوم کار فشرده با تمرکز بر موضوعات اصلی به جامانده تأکید کردند.

عراقچی پیش از نشست امروز با میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات و همچینن انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا ملاقات و گفت وگو کرد.

به گزارش فارس، دور قبلی (چهارم) این نشست 29 اردیبهشت ماه در وین برگزار گردید و طرفین توافق کردند به پایتخت ها بازگشته و هفته بعد (این هفته) به وین بازگردند و دور جدید رایزنی ها را از سر بگیرند.

سید عباس عراقچی بعد از نشست 29 اردیبهشت ماه با بیان این که به چارچوب توافق رسیده ایم، گفت: متن اصلی توافق و ضمیمه ها همه معین شده، ولی مذاکرات درباره متن به سرانجام نرسیده و بعضی موضوعات کلیدی کماکان مورد اختلاف است.

معاون وزیر امور خارجه ایران امروز (سه شنبه) چهارم خرداد ماه و پیش از برگزاری نشست کمیسیون مشترک در اظهاراتی با بیان این که مسائل جدی و مهمی کماکان به جامانده که باید حل و فصل گردد، گفت: امیدواریم در طول مذاکرات چند روزه به راه چاره های نهایی دست یابیم.

رابرت اقتصادی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هم در اظهاراتی، گفت هنوز کار زیادی برای احیای کامل این توافق باقی است.

دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام 13 فروردین ماه به صورت مجازی برگزار و پس از توافق حاصله مقرر شد روز سه شنبه 17 فروردین این گفت وگوها به صورت حضوری و رو در رو دنبال گردد و در نهایت هم این نشست برگزار و پس از آن توافق شد دو کارگروه در حوزه تحریم ها و هسته ای تشکیل و آنالیز ها را انجام دهد. نتایج آنالیز های این دو کارگروه به نشست کمیسیون برجام در روز آدینه 20 فروردین منعکس و اعلام شد که هیأت های برای تنفس و مشورت به پایتخت ها برمی گردند و مقرر شد روز چهارشنبه 25 فروردین دوباره در وین گردهم بیایند. این نشست با یک روز تاخیر به دلیل ابتلای یکی از اعضای هیأت اتحادیه اروپا به کرونا در روز پنجشنبه 26 فروردین برگزار و مقرر شد که نشست های کارشناسی به کار خود ادامه دهند.

نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام روز شنبه 28 فروردین ماه در وین برگزار گردید و در این چند روز رایزنی ها در سطوح کارشناسی و کارگروه ها ادامه داشت. نشست بعدی هم روز سه شنبه 31 فروردین ماه در وین برگزار و هیأت های توافق کردند که دوباره گفت وگوها را از سر بگیرند که نشست مزبور سه شنبه هفتم اردیبهشت ماه در گرندهتل وین برگزار گردید و عصر شنبه یازدهم اردیبهشت ماه نیز روسای هیأت های ایران و 1+4 در جلسه ای دوباره گردهم آمدند و بعد از آن به پایتخت ها برگشتند و مقرر شد دور جدید نشست روز آدینه 17 اردیبهشت ماه برگزار گردد که این نشست نیز برگزار گردید و 29 اردیبهشت ماه نیز مجدد کمیسیون تشکیل جلسه داد و توافق کردند به پایتخت ها بازگشته و دوباره این هفته نشست را برگزار نمایند.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 تیر 1400 بروزرسانی: 3 تیر 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1849

به "دیپلمات چینی: امیدواریم به نیازمندی های منطقی ایران درباره برجام به درستی رسیدگی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلمات چینی: امیدواریم به نیازمندی های منطقی ایران درباره برجام به درستی رسیدگی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید