برایان هوک: ایران جنگ بی انتها در یمن می خواهد، تحریم جهانی می خواهیم

به گزارش یادداشت سریع، مقام ارشد دولت آمریکا با متهم کردن ایران به حمایت از جنگ بی خاتمه در یمن خواهان اعمال تحریم های جهانی علیه ایران شد.

برایان هوک: ایران جنگ بی انتها در یمن می خواهد، تحریم جهانی می خواهیم

به گزارش گروه بین الملل یادداشت سریع، برایان هوک، نماینده دولت آمریکا در امور ایران که برای رایزنی درباره تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران به لندن سفر نموده روز چهارشنبه مدعی شد ایران خواهان جنگ بی انتها در یمن است.

به نوشته پایگاه نشنال، برایان هوک گفت تحریم های تسلیحاتی اتحادیه اروپا علیه ایران که در سال 2023 علیه ایران منقضی می گردد، کافی نیست.

هوک گفت:نظر هیچکس این نیست که ایران باید قادر به خریداری یا فروش سلاح های متعارف مانند جنگنده، تانک جنگی، یگان های توپخانه ای کالیبر بالا، رزمناو و انواع مختلف موشک باشد.

وی اضافه نمود: ایران می خواهد شاهد جنگ بی انتها در یمن باشد. و کماکان به حمایت از شورشی های حوثی ادامه می دهد.

برایان هوک مدعی شد چنانچه تحریم های تسلیحاتی علیه ایران منقضی شوند، منطقه بی ثبات تر شده و آزادی تردد دریایی مورد تهدید نهاده شد.

وی اضافه نمود: اینکه اروپایی ها تحریم هایی را در این حوزه دارند عالی است، اما چیزی که ما به آن احتیاج داریم تحریم جهانی است و اگر تحریم های جهانی نداشته باشیم ایران اجازه خریداری این سلاح ها را خواهد داشت.

مقام آمریکایی در ادامه توضیح داد: مسئله پیش روی جامعه جهانی این نیست که آیا تحریم های تسلیحاتی بین المللی باید تمدید شوند یا خیر، بلکه مسئله این است که چگونه و چه زمان باید این اتفاق بیفتد.

تحریم های تسلیحاتی علیه ایران طبق مفاد برجام 18 اکتبر امسال میلادی به انتها می رسد اما دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ کوششی را برای جلوگیری از انقضای این تحریم ها شروع نموده است.

واشنگتن گفته در صورتی که این کوشش به انتها نرسد با توسل به یکی از بندهای توافق هسته ای برجام به دنبال بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران خواهد بود.

آمریکا پیش نویس قطعنامه ای را میان اعضای شورای امنیت توزیع نموده که خواهان جلوگیری از انقضای این تحریم ها است.

یک قطعنامه برای تصویب در شورای امنیت احتیاجمند موافقت دست کم 9 عضو، بدون وتو از سوی هر یک از 5 عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس) است.

قطعنامه پیشنهادی آمریکا خواهان منع فروش، عرضه یا انتقال سلاح یا اقلام مرتبط از سوی ایران است. این قطعنامه همچنین کشورها را از فروش، عرضه، یا انتقال سلاح یا اقلام مرتبط به ایران، مگر در صورت موافقت کمیته ای در شورای امنیت منع می نماید.

پیش نویس آمریکا علاوه بر این از کشورها می خواهد چنانچه دلایل متقنی در دست دارند مبنی بر اینکه محموله ای در خاک آنها ممکن است حاوی اقلام ممنوعه از ایران باشد اقدام به بازرسی آن نمایند. این قطعنامه همچنین از کشورها خواسته با توجیه مشابه اقدام به بازرسی کشتی ها در آب های آزاد نمایند.

چندی پیش دیپلمات های غربی به فارن پالیسی گفتند این قطعنامه از شانسی برای تصویب برخوردار نیست.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1139

به "برایان هوک: ایران جنگ بی انتها در یمن می خواهد، تحریم جهانی می خواهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برایان هوک: ایران جنگ بی انتها در یمن می خواهد، تحریم جهانی می خواهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید