تیپ شخصیتی مسترمایند در تست شخصیت شناسی مایرز-بریگز! آیا شما یک INTJ هستید؟!

به گزارش یادداشت سریع، با تست شخصیت شناسی مایرز-بریگز می توان 16 تیپ شخصیتی را از هم تمیز داد. یکی از جالب ترین این تیپ های، تیپ موسوم به INTJ است که به آن لقب هایی مانند معمار یا اسم بامزه مسترمایند (عقل کل) داده اند.

تیپ شخصیتی مسترمایند در تست شخصیت شناسی مایرز-بریگز! آیا شما یک INTJ هستید؟!

بر اساس آمارهایی که از کاربران آنلاین به دست آمده؛ تنها 2 درصد مردها و یک درصد زن های تیپ مسترمایندی دارند!

اما چه چیزی این تیپ را این همه منحصر به فرد و خاص می کند؟

افراد با تیپ شخصیتی INTJ ، درونگراهای متفکر اهل قضاوت و شهود هستند. با این خصوصیات آنها آدم های متمرکز و عقلانی و معتقد به اصول هستند.

بهترین راه برای اینکه بفهمید شما چنین تیپ شخصیتی را دارید یا نه، استفاده از آزمون های آنلاین است که خوشبختانه به زبان فارسی هم وجود دارند. شما سؤال های یک پرسشنامه را باید با صدافت پاسخ بدهید و در سرانجام تیپ شخصیتی شما تعیین می شود.

بیایید بیشتر در مورد این تیپ حرف بزنیم. از نظر درونگرایی آنها قادر به تمرکز روی کارهای خاص و ایجاد انگیزش برای خود هستند. آنها کم حرف هستند و با دقت و سنجیده صحبت می نمایند و هر کلمه شان مفهومی دارد.

توانایی تمرکز ژرف آنها، تحسین برانگیز است. البته گاهی هم این وقف زندگی برای کار و هدف، آنها را تبدیل به اصطلاحا گرگ های تنها در حین کار می کند.

آنها به ایده هایشان احترام می گذارند و جلوی مشوش نماینده ها را می گیرند.

معماران یا مسترمایندها به دلیل تشنگی ذاتی شان برای کسب دانش که خود را در اوایل زندگی نشان می دهد، اغلب بچه هایی خرخوان لقب داده می شوند. اگرچه ممکن است این لقب از نظر همسالان نوعی توهین تلقی شود، اما آنها به احتمال زیاد با آن همدلی کرده و حتی به آن افتخار می نمایند و از مجموعه گسترده و عمیق دانش خود بهره می برند.

آنها همچنین از اینکه آنچه را می دانند به دیگران بگویند لذت می برند، از تسلط خود به موضوعات مورد انتخابشان مطمئن هستند، اما این شخصیت ها ترجیح می دهند به طراحی و اجرای طرحی درخشان در حوزه کاری خود بپردازند تا اینکه دیدگاه هایی در مورد مسائل فرعی غیرجذاب همچون شایعات را بپذیرند.

پارادوکس آنها از دید بیشتر ناظران این است که معماران می توانند با تناقض هایی آشکار به زندگی بپردازند - حداقل از دیدگاه صرفاً منطقی. به عنوان مثال، معماران همزمان هم رؤیاپردازترین آرمانگرایان و هم بدبین ترین بدبینان هستند، تعارضی که به ظاهر غیرممکن است. اما دلیل این امر آن است که افراد دارای گونه شخصیتی معمار باور دارند که با تلاش، هوش و ملاحظه، هیچ چیز غیرممکن است، در عین حال که معتقدند مردم خیلی تنبل، کوته بین یا خودخواه هستند و نمی توانند به این نتایج فوق العاده دست یابند. در عین حال چنین دیدگاه بدبینانه ای نسبت به واقعیت، مانع از آن نخواهد شد که معمار علاقه مند از دستیابی به نتیجه ای که به آن باور دارد دست بکشد.

معماران یا مسترمایندها اعتماد به نفس و هاله ای از رمز و راز از خود می پرانمایند و مشاهدات روشنگر، ایده های اصیل و منطق توانمندشان آنها را قادر می سازد تنها با اراده مطلق و نیروی شخصیت خود تغییر ایجاد نمایند. گاهی اوقات چنین به نظر می رسد که معماران دست به شالوده شکنی و بازسازی هر ایده و نظامی می زنند که با آن برخورد می نمایند و در این زمینه حس کمال گرایی و حتی اخلاق را به کار می بندند. هر کسی که استعداد آن را نداشته باشد که با فرآیندهای معماران برابری کند یا بدتر از آن، متوجه منظورشان نشود به احتمال زیاد فوراً و برای همواره احترام خود را از دست خواهد داد.

قوانین، محدودیت ها و سنت ها مورد نفرت گونه شخصیتی معمار هستند - همه چیز باید در معرض پرسش و ارزیابی مجدد قرار گیرد و اگر معماران راهی پیدا نمایند، اغلب یک جانبه دست به کار می شوند و ایده ها و روش های خود را که از لحاظ فنی برتر، غیرمعمول و گاهی اوقات بی رحمانه و تقریباً همواره غیرسنتی هستند را به اجرا می گذارند.

این مسئله را نباید به اشتباه تکانشگری دانست - معماران همواره می کوشند منطقی بمانند و مهم نیست که هدف نهایی تا چه اندازه جذاب باشد، و هر ایده، چه در درون خود فرد تولید شده باشد یا از جهان خارج گرفته شده باشد، باید از فیلتر بی رحمانه و همواره حاضر آیا واقعاً مؤثر است؟ بگذرد. این سازوکار همواره، در مورد همه چیز و همه کس اعمال می شود و اغلب همین جا است که گونه شخصیتی معمار دچار مشکل می شود.

معماران باهوش هستند و به دانشی که برای فراگیری آن زمان صرف کرده اند مطمئن هستند، اما متأسفانه بعید است قرارداد اجتماعی جزو چنین موضوعاتی باشد. شاید دروغ مصلحتی و صحبت های کوچک برای گونه شخصیتی که مشتاق حقیقت و عمق است سخت باشد، اما ممکن است معماران تا آنجا پیش بروند که بسیاری از قراردادهای اجتماعی را کاملاً احمقانه بدانند. از قضا، بهتر است معماران در جایی بمانند که در آن راحت هستند - یعنی خارج از کانون توجه - که در آنجا اعتماد به نفس طبیعی در بین معماران رواج دارد، اما وقتی با افراد آشنا همکاری می نمایند چراغ راه آنها می شوند و موجب جذب افراد با خلق و خو و علایق مشابه می گردند - که این جذب می تواند جنبه عاشقانه یا شکل دیگری داشته باشد.

معماران با تمایل خود برای حرکت در راستا زندگی همچون صفحه شطرنجی بزرگ تعریف می شوند، جایی که مهره ها به طور مداوم با هوش و ملاحظه جابجا می نمایند، همواره تاکتیک ها و استراتژی های جدید و برنامه های احتیاطی ارزیابی می نمایند، به طور مداوم همتایان خود را وادار به جابجایی می نمایند تا کنترل شرایط را حفظ کرده و در عین حال آزادی حرکت خود را به حدبیشتر برسانند. این بدان معنی نیست که معماران بدون توجه به ندای وجدان عمل می نمایند، اما از نظر بسیاری از گونه های دیگر، تنفر معمار از اقدام بر اساس احساسات چنین چیزی را به ذهن متبادر می کند، و همچنین توضیح می دهد که چرا بسیاری از افراد شرور در داستان ها (و قهرمانانی که در موردشان سوءتفاهم شده است) بر اساس این گونه شخصیتی ساخته می شوند.

منابع: + و +

منبع: یک پزشک
انتشار: 18 آذر 1399 بروزرسانی: 18 آذر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1301

به "تیپ شخصیتی مسترمایند در تست شخصیت شناسی مایرز-بریگز! آیا شما یک INTJ هستید؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تیپ شخصیتی مسترمایند در تست شخصیت شناسی مایرز-بریگز! آیا شما یک INTJ هستید؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید