خبرهای خوش در انتظار نابینایان؛ چت جی پی تی به یاری چشم من باش می آید

به گزارش یادداشت سریع، این روزها همه جا صحبت از هوش مصنوعی است. در این میان برنامه چت جی پی تی بیش از دیگر برنامه های هوش مصنوعی نظرها را به خود جلب نموده است.

خبرهای خوش در انتظار نابینایان؛ چت جی پی تی به یاری چشم من باش می آید

در حالیکه انتقادها به هوش مصنوعی با تاکید بر احتمال از بین رفتن میلیون ها شغل مطرح است، این فناوری می تواند در بخش هایی راهگشا باشد. از جمله کمک به افراد نابینا برای شناسایی فضاها و تسهیل زندگی روزمره.

پیش از این یک شرکت دانمارکی با اپلیکیشنی به نام چشم من باش و ایجاد ارتباط میان افراد نابینا و کم بینا و داوطلبان توانسته بود به افراد نابینا برای شناسایی مسیرها و یا محصولات و کالاها کمک کند. حالا هوش مصنوعی می تواند این امکان را در ابعاد پیچیده تر و مهمتری ارتقا دهد.

در حال حاضر چشم من باش به لطف فرآیند تبدیل تصویر به متن ChatGPT بیش از گذشته بر قابلیت خوانش تصویر با بهره گیری از هوش مصنوعی تاکید دارد.

پیشنهاد مهم اوپن آی به چشم من باش

استارتاپ اوپن ای آی اوایل ماه فوریه با شرکت دانمارکی خالق ایده چشم من باش تماس گرفت تا به راه اندازی امکان تازه تبدیل تصویر به متن در استارتاپ کمک کند. این همکاری دوجانبه هم اکنون در مرحله آزمایش است.

پروژه چشم من باش سال 2015 راه اندازی شد و اکنون تقریبا نیم میلیون کاربر نابینا و کم بینا دارد. 6.4 میلیون داوطلب بینا نیز در این پروژه همکاری دارند. این برنامه می تواند به افراد نابینا و کم بینا در حدود 180 زبان مختلف کمک برساند.

داوطلبانی از سراسر جهان در خدمت نابینایان و کم بینایان

هانس یورگن ویبرگ، بنیانگذار این برنامه نرم افزاری خود دچار اختلال در بینایی است.

ایده پروژه چشم من باش از سال 2012 در فکر او کلید خورد. این برنامه 24 ساعته در خدمت افراد است و تا به امروز داوطلبانی از 150 کشور مختلف برای همکاری با این پروژه ثبت نام نموده اند.

بنیانگذار پروژه چشم من باش از قابلیت تبدیل تصویر به متن چت جی پی تی ChatGPT هیجان زده است. به گفته خودش بعد از تماس آنها خواب از چشم او رخت بربسته است. او به فردایی می اندیشد که افراد نابینا و کم بینا بتوانند از این قابلیت برای شناسایی مسیرها، راه رفتن و قدم زدن در خیابان ها و انجام امور روزمره بهره مند شوند.

او می گوید: قابلیت این برنامه فراتر از سطح انتظارم بود. پیشتر هم البته نمونه آن را دیده بودیم. مانند توصیف جزییات صندلی، مبل و تلویزیون. اما این نرم افزار اکنون، آنچه را که می بیند با جزئیات بیشتری توصیف می نماید.

امید یسپر هولتن به آینده ای بهتر با هوش مصنوعی

یسپر هولتن سه ماه زودتر از موعد به جهان آمد. همین مساله باعث آسیب دیدگی شبکیه چشم او شد که در نهایت به اختلال بینایی در او منجر شد. او اکنون کاملا نابینا است.

آقای هولتن می گوید: من به طور منظم از این برنامه استفاده می کنم، شاید یکی دوبار در هفته. معمولا برای بعضی کارهای روزمره از آن بهره می برم. برای نمونه وقتی مشغول پختن غذا هستم و می خواهم نگاهی به قوطی ها بیندازم و از محتوای آن سر در نمی آورم.

آقای هولتن امیدوار است که تغییرات ناشی از کمک هوش مصنوعی به این برنامه بتواند به او برای انجام امور روزمره استقلال عمل بیشتری بدهد.

او می گوید: می خواهم به سطحی از اعتماد به نفس برسم که لزوما در فضاهای ناآشنا فاقد آن هستم. اگر فناوری هوش مصنوعی بتواند به من کمک کند تا آن سطح اعتماد را به دست آورده یا بازیابی کنم، آنوقت آن چیزی می گردد که دلم می خواهد.

او بعلاوه امیدوار است که هوش مصنوعی بتواند به او کمک کند تا مکان های تازه را به طور مستقل کشف کند.

منبع: انتخاب
انتشار: 22 فروردین 1402 بروزرسانی: 22 فروردین 1402 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2408

به "خبرهای خوش در انتظار نابینایان؛ چت جی پی تی به یاری چشم من باش می آید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرهای خوش در انتظار نابینایان؛ چت جی پی تی به یاری چشم من باش می آید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید