بایدن، هندی ها را می کشد؟!

به گزارش یادداشت سریع، با افزایش آمار مرگ و میر ناشی از کرونا جهش یافته در هند، دولت آمریکا تحت فشار قرار گرفته تا واکسن های ذخیره شده را وارد بازار جهان کند.

بایدن، هندی ها را می کشد؟!

دولت بایدن با دستوری جلوی صادرات مواد اولیه ساخت واکسن را که شرکت های هندی برای تولید بیشتر به آنها نیاز دارند گرفته است.

از سوی دیگر، احتکار واکسن های کرونا در ایالات متحده، به سیاست مشترک دو حزب سنتی این کشور یعنی دموکرات و جمهوریخواه تبدیل شده است.

بدون شک، از کشوری به نام آمریکا که در هفته های اولیه شیوع کرونا، به نماد ماسک دزدی در نظام بین الملل تبدیل شده بود، نمی توان انتظار انسان دوستی دنیای در مقابله با کووید 19 را داشت.

از آغاز شیوع کرونا تا به امروز مقامات آمریکایی با مفهومی به نام اقدام جمعی در مقابله با کرونا مخالف بوده و از سوی دیگر، با صرف هزینه های هنگفت، زمینه پیش خرید و در نهایت احتکار واکسن های کووید 19 را که از سوی شرکت های متعدد تولید شده بود، فراهم کردند.

اکنون واشنگتن رسما واکسن های کووید 19 و فراتر از آن، مواد اولیه ای که حتی شرکای واشنگتن برای تولید واکسن کرونا می خواهند را احتکار کرده و از آنها به مثابه یک اهرم فشار علیه دیگر کشورها استفاده می کند.

این در حالی است که جو بایدن، رئیس جمهوری جدید آمریکا بر تعامل کشورش با سازمان بهداشت دنیای ـ که ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود اختصاص بودجه به آن را قطع کرده بود ـ در ظاهر تاکید کرده است!

اخیرا نیویورک تایمز گزارش تکان دهنده ای را در خصوص احتکار واکسن های کرونا و مواد اولیه تولید واکسن توسط ایالات متحده منتشر ساخته است.

این روزنامه در بخشی از این گزارش می نویسد: فشارهای دنیای بر آمریکا به دلیل عدم آزادسازی مواد اولیه لازم برای تولید واکسن کووید 19 افزایش یافته است. یکی از این کشورها، هند است که در شرایط بسیار سخت و غیر قابل توصیفی به سر می برد. مقامات دولت بایدن به دلیل از بین بردن محدودیت های مربوط به صادرات لوازم مورد نیاز سازندگان واکسن به این کشور آسیایی، شدیدا مورد شماتت قرار گرفته است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این خصوص اعلام کرده که ایالات متحده قبل از هر اقدامی (در قبال کشورهای دیگر)، در تلاش برای واکسیناسیون موفقیت آمیز شهروندان خود می باشد.

چهره مغموم مودی!

ند پرایس در قسمت دیگری از سخنان خود که خشم هندی ها از واشنگتن را دوچندان کرده است، در خصوص عدم صادرات واکسن کرونا و مواد اولیه لازم برای تولید آن به این کشور آسیایی و دیگر کشورها می گوید: البته این فقط به نفع ما آمریکایی ها نیست که در مقابل ویروس کرونا واکسینه شویم. این به نفع همه مردم دنیاست که ببینند مردم آمریکا در برابر کووید 19 ایمن شده اند.

روزنامه نیویورک تایمز در این خصوص می نویسد:هند، پرجمعیت ترین دموکراسی در دنیا، شریک حیاتی ایالات متحده است. ما باید نسبت به این مساله مهم توجه داشته باشیم. نباید فراموش کنیم هند الان با چین (همسایه خود) در تنش به سر می برد و در پایین ترین سطح روابط قرار دارند. هرچند واشنگتن نسبت به این موضوع بی تفاوت است.

اقدامات محدودکننده مقامات آمریکایی علیه هند، آن هم در دورانی که مقامات هندی مجبور به آتش زدن دسته جمعی جنازه جان باختگان کووید 19 در خیابان ها شده اند، با انتقاد شدید مقامات بهداشتی در دهلی نو، بمبئی و دیگر شهرهای هند روبرو شده است. میلیند دئورا، سیاستمداری از بمبئی، یکی از شهرهای سخت آسیب دیده، در پیامی توییتری می نویسد:با ذخیره واکسن ها و جلوگیری از صادرات مواد اولیه حیاتی مورد نیاز برای تولید واکسن، ایالات متحده همکاری استراتژیک هند و آمریکا را تضعیف می کند.

آدار پوناوالا، مدیر اجرایی یکی از موسسات بزرگ واکسن سازی در هند نیز در پیامی خطاب به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرده است که تولید واکسن در هند با نیازهای جمعیت یک میلیارد و 200میلیون نفری این کشور تناسبی ندارد بنابراین بایدن باید تحریم صادرات مواد اولیه (برای تولید واکسن) را لغو کند تا این جهت با سرعت بیشتری طی شود.

با همه این اوصاف، مقامات کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا تاکید دارند قصد همکاری با دهلی نو، شریک راهبردی خود را در این آوردگاه سخت ندارند. بایدن در روبروه با این نقدها تاکید کرده است کشورش مقداری از واکسن های استفاده نشده در روبروه با کووید 19 را به دو کشور همسایه آمریکا، یعنی مکزیک و کانادا صادر کرده است.

پاس گل ترامپ به بایدن

بایدن در توجیه محدودیت های صادراتی مواد اولیه تولید واکسن کووید 19 به هند و دیگر کشورها مدعی است که آمریکا خود به این مواد اولیه نیاز دارد! این در حالی است که براساس گزارش های غیررسمی، مقامات آمریکایی اکنون حداقل به اندازه پنج برابر جمعیت کشور خود، واکسن کووید 19 در اختیار دارند.

محدودیت های صادراتی مواد اولیه تولید واکسن کرونا به هند و دیگر کشورهای دنیا، تحت قانون دولتی دفاع از تولیدات آمریکایی توجیه می شود.

قانونی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا در روزهای ابتدایی شیوع بیماری همه گیر آن را وضع کرد و بایدن نیز از فوریه 2021 (بهمن 99) آن را به مبنای تقابل خود با کشورهای دیگر دنیا بر سر واکسن کووید 19 تبدیل کرده است.

به عبارت بهتر، بایدن از قانونی که ترامپ برای ایجاد محدودیت واکسن کرونا در دنیا مصوب کرده بود، به منظور رسیدن به اهداف توسعه طلبانه و زورگویانه واشنگتن در دنیا استفاده کرده است.

حسین یاری - بین الملل / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1807

به "بایدن، هندی ها را می کشد؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن، هندی ها را می کشد؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید