هشدار چین به میلیاردرها؛ ثروت خود را تقسیم کنید

به گزارش یادداشت سریع، چین علی رغم سوسیالیستی بودن، یکی از بدترین کشورها از نظر بازتوزیع ثروت است.

هشدار چین به میلیاردرها؛ ثروت خود را تقسیم کنید

در حالی که شی جین پینگ رهبر حزب کمونیست چین و رئیس جمهور این کشور خود را برای سومین بار در سمت دبیرکلی این حزب آماده می نماید، وعده رفاه مشترک را به منظور رساندن کشاورزان و خانواده های کارگر به طبقه میانه مطرح نموده است.

شی جین پینگ رهبر حزب کمونیست اعلام نموده است که حزب او در راستای رفاه مشترک کوشش می نماید و به مشاغل و کارآفرینان برای یاری بیشتر به جامعه فشار آورده است/ عکس: اسوشیتیدپرس

نیویورک تایمز در گزارشی به وعده رئیس جمهور و رهبر حزب کمونیست چین برای ارتقای رفاه مشترک اجتماعی در این کشور پرداخته و از شگردهای چین برای کاهش اختلاف عایدی و شکاف طبقاتی می گوید.

به گزارش خبرنگاران، دنگ شیائوپینگ رهبر وقت حزب کمونیست بین دهه های 70 تا 90 میلادی خاطرنشان کرد که چین به بعضی از مردم اجازه می دهد که ثروتمند شوند.

اینک شی جین پینگ رهبر کنونی چین بر سرمایه داران عظیم می گوید وقت آن رسیده که آنها ثروت بیشتری را با بقیه مردم کشور سهیم شوند.

شی می گوید که حزب کمونیست طرح رفاه مشترک را دنبال خواهد نمود و مشاغل کارآفرین را تحت فشار قرار خواهد داد تا شکاف رو به رشد طبقاتی که عامل توقف رشد کشور و باعث از بین رفتن اعتماد عمومی به رهبران آن است، را کاهش دهد. حامیان می گویند مرحله بعدی رشد چین احتیاج به تغییر دارد.

یایو یانگ استاد اقتصاد دانشگاه پکن که بر تغییر اولویت ها تاکید دارد، در این باره گفت: چین قدرتمند باید چین عادل و منصف باشد. وی اضافه نمود: چین علی رغم سوسیالیستی بودن، یکی از بدترین کشورها از نظر بازتوزیع ثروت است. تمرکز بیش از حد هزینه های عمومی در شهرها، دانشگاه های برتر و بسیاری از مراکز اجتماعی تقریبا ناعادلانه اند.

اینک مقامات متعهد شده اند که تحصیل، مسکن و مراقبت های بهداشتی را در خارج از شهرهای عظیم به صورت مساوی تقسیم و هزینه زندگی را ارزانتر نمایند و از دیگر سو عایدی کارگران را افزایش دهند. آنها می گویند به افراد بیشتری از طبقه میانه برای تامین معاش یاری نمایند.

طرح رفاه مشترک با سرکوب غول های فناوری این کشور برای مهار نفوذ و تسلط این شرکت ها همگرا و همسو شده است.

در راستای اجرای طرح رفاه مشترک بعضی از عظیمترین میلیاردرهای چینی مانند جک ما که پیشتر در معرض نظارت دولتی و بازرسی نهاده شده اند، متعهد به خرج میلیاردها دلار در امور خیریه شده اند.

مقامات چین متعهد شده اند که قیمت مسکن را خارج از شهرهای عظیم ارزانتر و دسترسی قشر میانه به ملک را آسانتر نمایند و د رآمد کارگران را افزایش دهند/ عکس: آلامی

این وعده ها بر سخنان ماه گذشته شی جین پینگ در باره منظره قدیمی حزب کمونیست چین و ثروتمند بودن بیش از مقدار این کشور در باره تقسیم ثروت صحه می گذارد. تقسیم ثروت یکی از ایده آل های همیشگی حزب کمونیست چین محسوب می گردد.

اینک و از نگاه شی اقتدار دیرینه این حزب در خطر است.

اکنون که رشد اقتصادی در حال تعدیل و ملایم شدن است، محرک های لازم برای جوانان چینی به سمت ایستایی شدن پیش می رود. مشاغل دفتری با حقوق مناسب به سختی پیدا می شوند. کارگران بخش های فناوری از ساعات کاری زیاد شکایت دارند. خانواده های حس می نمایند نمی توانند فرزندان بیشتری داشته باشند و این موضوع بر بحران جمعیتی در حال افزایش، می افزاید. اینک شی با مسائل اندکی روبه رو است اما در صورت ادامه دار و طولانی شدن چنین نارضایتی هایی؛ مسائل کوچک به معضلات جدی تبدیل می گردد.

شی در دی ماه گذشته گفت: دستیابی به رفاه مشترک تنها یک مسئله اقتصادی نیست. این موضوع یک موضوع سیاسی مهم است که حزب حاکم با تکیه بر آن رفتار می نماید. او اضافه نمود: ما نمی توانیم اجازه دهیم بین فقرا و ثروتمندان شکاف رفع نشدنی شکل گیرد.

کریستورفر کی جانسن تحلیلگر سابق دولت آمریکا در حوزه سیاست چین می گوید: شی در حالی که خود را برای دور سوم ریاست دبیر کلی حزب حاکم آماده می نماید، اشتیاق خود به شنیدن نارضایتی ها را هم نشان می دهد.

این تحلیل گر آمریکایی اضافه نمود: شی می خواهد با یک دور ریاست دیگر تمامی تردیدها در باره پیشرفت اجتماعی را از بین ببرد و به اصطلاح به تمامی وعده های خود عمل کند. این در حالی است که آمریکا به اسم رقیب چین در نابرابری اجتماعی منفعل و راکد مانده است.

جانسون رئیس شرکت مشاور استراتژی چین در این باره می گوید: در حالی که [در راستا کسب و کار] مانعی نمی تواند او را متوقف کند، او باید کارت های گزارش را (برای مقامات) ارسال کند. او می گوید: شی، اقداماتی در مبارزه با نابرابری عایدی و اختلاف ثروت را در مبارزه با روایت های مطرح شده از آمریکا و به صورت کلی غرب حیاتی می داند.

رهبران چین براحتیاجهای اقتصادی هم تاکید می نمایند. براساس آمار موسسه تحقیقاتی کریدیت سویس (Credit Suisse Research Institute) حدود یک درصد از جمعیت چین حدود 31 درصد از ثروت این کشور را در اختیار دارند. این اندازه 21 درصد بیشتر از سال 2000 در چین است. براساس تحقیقات دیگر 1 درصد از جمعیت آمریکا بیش از 35 درصد از ثروت این کشور را در اختیار دارند.

حزب کمونیست چین می گوید با توزیع یکنواخت ثروت، چینی های بیشتری قدرت هزینه، خرج و رشد اقتصاد را خواهند داشت و این موضوع وابستگی چین به سرمایه و دانش غربی را کاهش داده و زمینه را برای مرحله جدیدی از رشد آماده خواهد نمود.

در حالیکه قدرت حزب کمونیست چین بسیار زیاد است، بعضی از تغییرات مطرح شده می تواند بسیار آسیب زننده باشد. اصلی ترین آزمون دولت شی در معکوس کردن نابرابری اقتصادی به هنگام اتخاذ تدابیری مانند وضع اقتصادیات بر ارث و دارایی در میان ثروتمندان ایجاد خواهد شد. چنین اقداماتی می تواند به علت ارتباط بسیاری از نخبگان حزب و آنهایی که ملک را به اسم سرمایه خریده اند، جالش برانگیز باشد.

شی رهبر حزب کمونیست چین می گوید که کشورش باید در زمینه دستیابی به رفاه مشترک تا سال 2035 پیشرفت اساسی کند/ عکس: آسوشیتیدپرس

دامنه کوشش شی برای ایجاد یک جامعه برابر بیشتر مورد بحث است. بسیاری از مقامات خواهان تغییرات تدریجی شده اند و سعی می نمایند به کارآفرینان اطمینان دهند که ثروت هایی که کارآفرینان به تدریج به دست آورده اند در امنیت باقی خواهد ماند. با این وجود اظهارات منتشر شده در وب سایت های رسانه ای حزب کمونیست چین از تکانه های گسترده تر از تقسیم ثروت در این کشور خبر می دهند. اقدامات گسترده تری در خصوص سهیم شدن ثروت که ظاهرا بیشتر مورد تائید این حزب نهاده شده است.

شینهوا خبرگزاری رسمی چین با انتشار تفسیری نوشت: این دگرگونی تمام گرد و غبار را از بین می برد و بازارهای سرمایه چین دیگر بهشتی نخواهد بود که سرمایه گذاران یک شبه در آن ثروتمند می شوند. این یک تحول سیاسی است.

مائو تسه تونگ بنیانگذار و رهبر حزب کمونیست چین برای اولین بار در دهه 1950 از اصطلاح مشابه رفاه مشترک استفاده کرد. در آن موقع او کوشش داشت تا چین را به سمت یک جمع گرایی سوسیالیستی پیش برد که این اتفاق به فاجعه جهش عظیم رو به جلو در این حزب کمونیستی منجر شد.

طرح جهش عظیم رو به جلو در سال 1958 با جمع آوری اجباری کشاورزان و صنعتی کردن روستاها معرفی و اجرایی شد.

در این طرحِ مائو میلیون ها نفر مردند. این افراد نه تنها از گرسنگی، بیماری و قحطی جان دادند بلکه احکام اشتباه مائو کسانی را که در برابر فراوری مقاومت می کردند را سخت مجازات و شکنجه می کرد.

در دهه 1980 دنگ رهبر وقت حزب کمونیست چین گفت که کشورش برای رشد اقتصاد، اول باید اجازه ثروتمند شدن به بعضی را بدهد اما این هدف با رفاه مشترک بسیار فاصله داشت.

شی بعلاوه سعی می نماید از انتظارات ناشی از تحول و تغییرات اقتصادی یک شبه جلوگیری کند.

رئیس جمهور کنونی چین پس از اعلام سال گذشته در باره ریشه کن کردن فقر شدید روستایی در چین گفت که این کشور باید تا سال 2035 در زمینه دستیابی به رفاه مشترک پیشرفت اساسی داشته باشد.

اولین آزمایش برنامه جاه طلبانه شی برای نمایش برنامه رفاه مشترک در استان ژجیانگ (چجیانگ- Zhejiang) در سواحل شرقی دریای چین صورت می گیرد. مقامات منطقه ای ژجیانگ اخیرا برنامه ای 52 ماده ای را برای دستیابی به رفاه مشترک ارائه نموده ان که اهداف وسیعی را تعین می نماید.

براساس برنامه های میانه عایدی قابل استفاده هر فرد ساکن ژجیانگ تا سال 2025 باید به حدود 11500 دلار در سال برسد که 40 درصد بیش از اندازه کنونی است.

کارخانه ای در شهر هانگژو چین- شکاف عایدی برای ساکنان شهرهای چین بسیار مشهود است/ عکس: رویترز

اختلاف عایدیی برای بعضی از ساکنان هانگژو مرکز ژجیانگ بسیار ملموس است. این شهر که روزگاری دور افتاده به نظر می رسید امروزه به بورس خودروهای لوکس، فروشگاه های مد روز و آپارتمان های درجه یک تبدیل شده است.

نانسی سان برنامه نویس کامپیوتر در هانگژو که خانواده اش در استان ژجیانگ سیمان فروش اند، در این باره می گوید: فشار زیادی بر طبقه میانه وارد می گردد. او که برای ازدواج و داشتن شاید دو فرزند آماده می گردد از هزینه های مسکن و تحصیل ترس دارد. دولت چین پس از دهه ها سیاست تک فرزندی و برای افزایش جمعیت اجازه داشتن سه فرزند را به خانواده ها داده است اما سان مانند بسیاری جوان علاقه ای به داشتن تعداد فرزند بیشتر ندارد.

سان گفت: فشار اقتصادی بسیار بالاست. باید از چهار سالمند در طبقه بالا و 2 یا 3 فرزند دیگر در خانواده مراقبت کنید.

اینک مقامات در برنامه ژجیانگ می خواهند هزینه های مراقبت از بچه ها و هزینه های مسکن برای خانواده هایی مانند سان را کاهش دهند. این طرح بعلاوه مقرر می نماید عایدیهای بیش از حد به سمت امور خیریه توسعه یابند. از طرفی بعضی می گویند هدف طرح نگرش تقسیم ثروت شی فرو نشاندن (به اصطلاح خفه کردن تجارت خصوصی) نیست.

شی از سال 2002 تا 2006 رئیس استانی ژجیانگ بود. بعضی از پیروز ترین شرکت های خصوصی چین مانند علی بالا غول خرید آنلاین این کشور از ژجیانگ ظهور نموده اند.

براساس گزارش هورون ریپورت به اسم شرکت نحقیقاتی- نظارتی میلیاردرهای چینی، یک ششم میلیاردرهای چینی از ژجیانگ ظهور می نمایند.

از سوی دیگر شرکت های و کارآفرینان میلیاردرهای چینی کوشش نموده اند تا نشان دهند در این راستا (همسو با دولت) هستند.

جک ما بنیانگذار علی بابا در ماه ژانویه و پس از ماه ها آنالیز و نظارت دولت در سیستم شرکتش و به اسم یکی از ثروتمندترین افراد چین در یک برنامه عمومی ظاهر شد و گفت: کوشش برای تحقق برنامه رفاه مشترک وظیفه کارآفرینان است.

علی بابا در هفته گذشته خاطرنشان کرد که 15.5 میلیارد دلار به پروژه های رفاه مشترک از جمله مراقبت های بهداشتی روستایی و بیمه کارگران بخش حمل و نقل یاری خواهد نمود.

جک ما موسس کمپانی تجارت آنلاین علی بابا در سمت راست تصویر و پونی ما موسس شرکت عظیم فناوری تنسنت در سمت چپ دو تن از عظیمترین میلیاردرهای چین در همایشی برای شرکت در امور خیریه متعهد شدند/ عکس: EPA, via Shutterstock

شرکت تنسنت عظیمترین شرکت اینترنتی چین هم گفته که 15.5 میلیارد دلار را به برنامه های یاری اجتماعی اختصاص می دهد.

وانگ شینگ هم میلیاردر و بنیانگذار برنامه تحویل غذای آنلاین Meituan که پیشتر مورد تحقیقات مقامات دولت چین نهاده شد هم بیش از 2 میلیارد دلار به بنیادهای خیریه انتقال می دهد.

بسیاری از این شرکت ها سوزش ناشی از قوانین ضد انحصاری دولت را احساس نموده اند. دولت بعلاوه تمام خدمات شرکت های عظیم تدریس خصوصی را با اسم هزینه های اضافی آموزش حذف نموده که منجر به سقوط و حذف میلیاردها دلار از سهام شرکت های یاری آموزشی شده است.

این اقدامات باعث نگرانی بعضی از سرمایه گذاران شده اند که از دخالت بیشتر دولت می ترسند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1966

به "هشدار چین به میلیاردرها؛ ثروت خود را تقسیم کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار چین به میلیاردرها؛ ثروت خود را تقسیم کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید