اعلام حالت فوق العاده و خودگردانی شورای انتقالی جنوب یمن، دولت مستعفی یمن: شورای انتقالی نافرمانی کرد

به گزارش یادداشت سریع، گروه شبه نظامی تحت حمایت امارات موسوم به شورای انتقالی جنوب یمن در مناطق جنوبی این کشور اعلام حالت فوق العاده و خودگردانی کرده است و دولت مستعفی یمن نیز این اقدام شورای انتقالی را نافرمانی مسلحانه توصیف کرد.

اعلام حالت فوق العاده و خودگردانی شورای انتقالی جنوب یمن، دولت مستعفی یمن: شورای انتقالی نافرمانی کرد

به گزارش گروه بین الملل یادداشت سریع به نقل از المشهد العربی، گروه شبه نظامی تحت حمایت امارات موسوم به شورای انتقالی جنوب یمن با صدور بیانیه ای، از بامداد امروز یکشنبه اعلام حالت فوق العاده و خودگردانی در مناطق جنوبی یمن کرده است.

ستاد تیپ یکم تفنگداران دریایی مستقر در جزیره سقطری نیز در حمایت گروه شبه نظامی شورای انتقالی جنوب یمن، اعلام نافرمانی کرده است.

این در حالی است که دولت محلی استان سقطری، بیانیه شورای انتقالی جنوب یمن را رد کرده آن را کودتا علیه دولت منصور هادی خواند.

از سوی دیگر، محمد الحضرمی وزیر خارجه دولت مستعفی یمن به این بیانیه شورای انتقالی واکنش نشان داد و گفت: آنچه این شورا درباره حالت خودگردانی اعلام کرده، نافرمانی مسلحانه و خروج کامل از توافق ریاض است.

وزیر خارجه دولت مستعفی یمن از عربستان خواست تا مواضع واضح و قاطعی را در قبال ادامه نافرمانی های شورای انتقالی اتخاذ کند.

اعلام خودگردانی و حالت فوق العاده شورای انتقالی در حالی صورت می گیرد که مردم جنوب یمن به دلیل قطع بودن شبکه برق طی پنچ روز اخیر در شهر عدن علیه این گروه شبه نظامی و همچنین دولت مستعفی یمن به ریاست عبدربه منصور هادی، در شهر عدن دست به تظاهرات زدند.

بر اساس این گزارش، ده ها نفر از جوانان و اهالی جنوب یمن در دو شهرستان المعلا و المنصوره در شهر عدن تظاهرات و فساد دولت مستعفی مستقر در ریاض را محکوم کردند.

بحران قطعی برق در استان عدن به خصوص پس از وقوع سیل های ویران کننده در مناطق جنوبی یمن تشدید شده است.

دولت مستعفی یمن به ریاست عبدربه منصور هادی روز پنجشنبه گذشته شورای انتقالی جنوب یمن (تحت حمایت امارات) را مسئول مانع تراشی برای بازگشت دولت هادی به شهر عدن دانست.

دولت مستعفی یمن در بیانیه ای گفت که شورای انتقالی جنوب یمن روز پنجشنبه در اقدامی غیرمسئولانه مانع بازگشت دولت هادی به عدن برای مقابله با خسارت های فاجعه آمیز سیل این شهر شد.

شورای انتقالی جنوب یمن تحت حمایت امارات نیز در پاسخ به این بیانیه گفت که طبق توافق ریاض فقط عبدربه منصور هادی حق بازگشت به عدن را دارد نه اعضای دولت مستعفی.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 31 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 987

به "اعلام حالت فوق العاده و خودگردانی شورای انتقالی جنوب یمن، دولت مستعفی یمن: شورای انتقالی نافرمانی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام حالت فوق العاده و خودگردانی شورای انتقالی جنوب یمن، دولت مستعفی یمن: شورای انتقالی نافرمانی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید