کارگروه اقدام مشترک برای برطرف بوی نامطبوع تهران تشکیل شد

به گزارش یادداشت سریع، تهران (پانا) - جلسه رسیدگی به موضوع بوی نامطبوع تهران با حضور رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر، معاون خدمات شهری شهرداری، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب و تعدادی از مدیران حوزه معاونت خدمات شهری مورد آنالیز نهاده شد.

کارگروه اقدام مشترک برای برطرف بوی نامطبوع تهران تشکیل شد

در ابتدای این جلسه، مشاور شرکت آب و فاضلاب استان تهران نقش فاضلاب و ورود آن به انهار و کانال های روباز را در ایجاد بوی نامطبوع را مورد آنالیز قرار داده و با تشریح داده های کیفی تاثیر فاضلاب در انتشار بوی نامطبوع را اندک دانست.

شینا انصاری، مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهر تهران هم در ادامه این جلسه، استانداردها و پارامترهای سنجش شرایط بو و کیفیت هوا را مورد بحث و آنالیز قرار داد و توالی احساس بوی نامطبوع در تهران در سال های 97، 98 و 99 را به تفکیک مناطق شهری را تشریح کرد.

وی با تشریح احتمالات و سناریوهای موجود درخصوص ایجاد بوی نامطبوع در تهران، فرضیات مطرح شده درخصوص حرکت گسل ها، فاضلاب سابق ساختمان پلاسکو و... را در ایجاد بوی نامطبوع مردود دانست و ورود فاضلاب به انهار و آب های سطحی، نقاط انفصال شبکه فاضلاب شهری، مصرف سوخت های فسیلی از جمله مازوت، فعالیت صنایع مستقر در حریم، جنوبی بودن بادها و فعالیت مراکز آلاینده در جنوب تهران را سناریوهای احتمالی در ایجاد بوی نامطبوع برشمرد.

در ادامه این جلسه، مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران همکاری میان مدیریت شهری و شرکت آب و فاضلاب استان تهران را در طول سال های اخیر بی نظیر دانست و بر عزم شهرداری تهران در همکاری با شرکت آب و فاضلاب استان تهران برای حل معضل بوی نامطبوع و تکمیل شبکه فاضلاب شهری تاکید نمود.

محمدرضا بختیاری، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران هم در این جلسه، همکاری و شانه خالی نکردن از مسئولیت را تنها راه چاره حل مسئله دانست و گفت: بوی نامطبوع تهران یک مسئله جدید و البته موقتی است که در ماه آذر و دی ماه طی سه سال اخیر احساس شده است در حالی که در خصوص مشکل بوی نامطبوعی که در محور فرودگاه بین المللی به صورت مزمن و طولانی وجود داشت، با همکاری نهادهای مختلف اقدامات معین و در دستورکار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه 76 درصد شبکه فاضلاب شهری در تهران تا به امروز اجرا شده است، عدم توازن در میان فاضلاب شهری با توان تفصیه خانه ها را یک عامل موثر و معضل برشمرد و گفت: تا انتها سال ظرفیت فراوری پساب و فاضلاب شهری یکی می گردد و تا انتها سال آینده دیگر نقطه انفصالی در شبکه فاضلاب شهری نخواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران فعالیت بیش از 15 هزار مرکز آلاینده و کانون فراوری آبهای آلوده را یکی از مسائل اساسی در کیفیت آب های سطحی دانست و خواهان همکاری شهرداری تهران برای برخورد با این کانون ها شد.

در ادامه این جلسه، سید آرش حسینی میلانی رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر عزم شورای پنجم نسبت به مسائل محیط زیستی توضیح داد: با تاکید شورا، ساختار اداره کل محیط زیست در شهرداری تهران شکل گرفته و درصدد تقویت این اداره کل برای رصد و پایش گری مسائل محیط زیستی تهران هستیم.

وی ادامه داد: همچنین ارتباطات و همکاری خوبی میان مدیریت شهری با شرکت آب و فاضلاب استان تهران شکل گرفته که می توان این همکاری را در تکمیل شبکه فاضلاب شهری، تصفیه خانه ششم تهران و تصفیه خانه خرگوش دره مشاهده کرد که نشان از عزم شورا برای رسیدگی به مسائل محیط زیستی است.

این عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران با بیان اینکه هم اکنون آمادگی لازم برای رسیدگی به مسائل محیط زیستی در شهرداری تهران ایجاد شده است، اظهار داشت: شهرداری برای حل معضل بوی نامطبوع، مسئولیت هایی را برعهده دارد که از جمله آن، می توان به بهبود فرایند پردازش پسماند در آرادکوه اشاره نمود. البته قرار است گزارشی در خصوص سنجش بو و فرایندهای خروجی و ورودی این مجتمع نیز از سوی سازمان مدیریت پسماند ارائه گردد.

حسینی میلانی با تاکید بر برطرف اختلال های موجود برای حل مسائل محیط زیستی از جمله معضل بوی نامطبوع گفت: همه دستگاه های فعال در حوزه خدمات شهری نسبت به برطرف معضل بوی نامطبوع دارای مسئولیت هستند و کسی هم نمی تواند در این باره شانه خالی کند. محیط زیست مظلوم ترین و تنهاترین دستگاه در مقابله با عوامل آلاینده است و ضروری است برای برطرف مسائل محیط زیستی، تشریک مساعی صورت گیرد.

وی همکاری شهرداری تهران و شرکت آب و فاضلاب برای حل معضل بوی نامطبوع را ضروری دانست و اعلام کرد: باید کارگروهی با حضور دستگاه های مسئول از جمله شهرداری، شرکت آب و فاضلاب، اداره محیط زیست استان تهران و... ایجاد گردد تا هم افزایی و همکاری با یکدیگر دیگر شاهد احساس بوی نامطبوع در تهران نباشیم. هم شهرداری و هم شرکت آب و فاضلاب در این رابطه پشتیبانی فنی و حقوقی دارند و اگر ضروری است اعتباری در این رابطه در بودجه 1400 شهرداری اختصاص داده می گردد.

رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری سنگ بنا و موتور محرک معضل بوی نامطبوع را در همکاری بین بخشی برشمرد و یادآور شد: ما نباید به دنبال مچ گیری و شانه خالی کردن از مسئولیت باشیم بلکه باید پاسخگویی به مردم و ایجاد شفافیت را دنبال کنیم. در این چارچوب، باید کوشش کرد مسائل محیط زیستی را برای مردم تشریح و تبیین کرد تا یک اطمینان خاطر به مردم داده گردد.

حسینی میلانی با تاکید بر ضرورت معین شدن شرایط تاب آوری آبی و محیط زیستی تهران عنوان نمود: تمامی کلانشهرها تحت تاثیر تغییرات اقلیمی هستند و همین مسئله ضروری می سازد تا با معین شدن شرایط تاب آوری محیط زیستی تهران، کمبودها و کاستی ها معین شده و درصدد برطرف آن باشیم. بوی نامطبوع یک شوک را بر شهر تهران وارد کرد و باید به صورت جدی نسبت به منشایابی و برطرف آن اقدام کرد.

وی اضافه کرد: اکنون باید عوامل موثر در ایجاد این بوی نامطبوع معین شده و درصدد افزایش تاب آوری شهر تهران باشیم. به همین خاطر، کارگروه برطرف بوی نامطبوع باید از امروز کار خود را شروع کند. اگر این کارگروه نیازمند پشتوانه قانونی است، شورا آمادگی دارد مصوبه ای را در این رابطه تصویب کند.

در انتها مقرر شد در گام نخست، کارگروه اقدام مشترک در رابطه با برطرف بوی نامطبوع با مشارکت آب و فاضلاب استان و شهرداری تهران تشکیل و با جلب همکاری سایر دستگاه ها فعالیت های مختلف از نظر مطالعاتی، اجرایی و پشتیبانی به صورت مستمر برنامه ریزی و پیگیری گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1395

به "کارگروه اقدام مشترک برای برطرف بوی نامطبوع تهران تشکیل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارگروه اقدام مشترک برای برطرف بوی نامطبوع تهران تشکیل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید