چرا از سمت چپ هواپیما سوار و پیاده می شویم؟

به گزارش یادداشت سریع، چه اولین بار باشد که با هواپیما مسافرت می کنید و چه مسافر همیشگی سفرهای هوایی باشید حاضریم با شما شرط ببندیم که همیشه و هنوز پرسش هایی درباره برخی از موضوعات هواپیما در فکر شما پرسه می زنند و دوست دارید جواب آنها را بدانید. برای مثال، برچسب های مثلثی شکل بالای سرتان در هواپیما به چه کاری می آیند؟ یا این که چرا بیشتر اوقات نفر بغل دست تان یا یک بچه تخس و فضول از آب درمی آید و یا کسی است که همین که روی صندلی نشست صدای خروپف او سقف هواپیما را می شکافد!؟

چرا از سمت چپ هواپیما سوار و پیاده می شویم؟

اما در میان همه پرسش هایی که به شکل رازآلود فکر آدم را قلقلک می دهند یک سوال هست که شاید هر وقت پرسیده باشید یا جواب نمی دانم شنیده اید یا پاسخی که داده اند نه تنها قانع کننده نبوده بلکه خنده دار هم بوده است. این پرسش مهم این است که چرا همیشه از سمت چپ هواپیما سوار و پیاده می شویم؟ هر کجای دنیا که باشید و به هر جا که بخواهید با هواپیما سفر کنید حتما از سمت چپ هواپیما شما را سوار می کنند و هیچ کس هم توضیح نمی دهد چرا. به راستی چه دلیلی دارد و چرا مثلا از سمت راست هواپیما سوار نمی شویم؟ با مجله خبرنگاران همراه باشید.

وقتی جواب این پرسش را دانستید متوجه می شوید که قضیه چه قدر ساده بوده و حتی ممکن است به خوتان نهیب بزنید که من دیوانه چرا از همان اول خودم متوجه نشدم که از سمت راست هواپیما هم سوخت گیری می کنند و هم بار و بنه سفر مسافران را در هواپیما جا می دهند. پس دیگر چه طور ممکن است بشود مسافران از سمت راست هواپیما سوار شوند!؟

نکته دیگر این که خلبان ها هم معمولا روی صندلی سمت چپ می نشینند. یکی از خلبان های پیشین نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا در این باره می گوید: این که خلبان اصلی هواپیما یا همان کاپیتان روی صندلی سمت چپ می نشیند به این دلیل است که بتواند حواسش بیشتر به محیط اطراف از جمله بال های هواپیما و ساختمان های پایانه پرواز باشد. همین طور خلبان فقط روی صندلی سمت چپ بنشیند بهتر می تواند هواپیما را در مقابل درهای پایانه پرواز قرار دهد.

یک توضیح دیگر در همین باره هست که البته ریشه در سنت و آداب و آیین کار در دریا دارد. از وقتی هدایت قایق برعهده نخستین پاروی نزدیک به دماغه قایق گذاشته شد برای حفظ تعادل قایق سرنشینان چاره ای جز این نداشتند که هنگام سوار شدن بیشتر در سمت چپ قایق بنشینند. نتیجه این شد که به گفته اندرو استگ، خلبان تجاری، بیشتر طراحان هواپیما و جت ها دست به دامن همین روش شدند.

می دانید چه وقت و در کدام هواپیما نه از سمت چپ که از سمت راست سوار می شوید؟ هنگامی که بخواهید سوار هواپیماهای کوچک دو نفره شوید. در غیر این صورت، در بیشتر مواقع و در همه پروازها سرنشینان از سمت چپ سوار هواپیما می شوند. حالا اگر دل تان خواست که قدری به مهماندار هواپیما فخر بفروشید که شما هم چیزهایی از ریزه کاری کار او می دانید می توانید از قضیه را برای او تعریف کنید. می دانید چرا؟ چون هیچ بعید نیست مهمانداران هواپیما هم از موضوع آگاه نباشند!

برای خرید بلیط هواپیما به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید.

منبع: مجله دور و نزدیک
انتشار: 31 مرداد 1400 بروزرسانی: 31 مرداد 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1944

به "چرا از سمت چپ هواپیما سوار و پیاده می شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا از سمت چپ هواپیما سوار و پیاده می شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید