با تور مجازی از مرکز امپراتوری اینکا تماشا کنید

به گزارش یادداشت سریع، شهر کوزکو در پرو، به عنوان مرکز امپراتوری اینکا شناخته می گردد و آثار تاریخی کمتر شناخته شده ای را در دل خود جای داده است.

با تور مجازی از مرکز امپراتوری اینکا تماشا کنید

کشور پرو، مقاصد گردشگری شناخته شده ای از جمله ماچو پیچو (Machu Picchu) دارد که شهر باستانی و مرموز امپراتوری اینکاها محسوب می گردد؛ اما به جز ماچو پیچو، جاذبه تاریخی دیگری در پرو وجود دارد که به همان میزان به اینکاهای باستان وابستگی دارد و البته، کمتر مورد اقبال گردشگران نهاده شده است. کوزکو (Cusco) که بیشتر به عنوان توقفگاهی در راستا ماچو پیچو شناخته می گردد، شایسته توجه بیشتری است.

در حالی که قدمت ماچو پیچو به سال 1440 باز می گر دد، دانشمندان تاریخچه سکونت انسان ها در کوزکو را بیش از 3000 سال پیش می دانند و تاریخ شروع تمدن آن نیز به سال 1200 میلادی می ر سد. اولین امپراتور اینکاها که مانکو کپاچ نام داشت، این شهر را مقر حکومت خود قرار داد. با ما همراه شوید تا در سفری با تور مجازی، از شهر کوزکو در پرو تماشا کنیم.

نام امپراتوری اینکا در زبان کچوا به معنای قلمرویی است که چهار جهت را با هم متحد می نماید. مرکز این قلمروی باستانی نیز کوزکو نام داشت که معنای آن را مرکز جهان دانسته اند. پیش از بنیان گذاری امپراتوری، این ناحیه از آمریکای مرکزی به چهار قسمت تقسیم می شد که هرکدام به یک جاده واحد منتهی می شدند و در شمال غربی، شمال شرقی، جنوب غربی و جنوب شرقی قرار داشتند.

در دوران شکوفایی، کوزکو نمونه عالی معماری در امپراتوری اینکاها محسوب می شد. این شکوه نه فقط به خاطر موقعیت استرتژیک شهر، بلکه به خاطر سنت های غیرمعمولی بود که در زمان حکومت پاچاکوتی روی کار آمدند. یکی از این سنت های جالب توجه، این بود که وقتی امپراتوری از جهان می رفت، عنوان وی به پسرش می رسید؛ اما دارایی ها، املاک و اموال او را بستگانش به ارث می بردند. به این ترتیب، امپراتور نو باید اقامتگاه نوی بسازد و زمین های بیشتری را آباد کند و تحت اختیار درآورد.

اولین اسپانیا یی ها در تاریخ 15 نوامبر سال 1533 میلادی قدم به کوزکو گذاشتند و از این طریق، بر بخش های عمده ای از امپراتوری اینکاها تسلط یافتند. چهار دهه بعد و پس از برچیده شدن کامل امپراتوری اینکا، بناهای تاریخی و فرهنگی آنان بازسازی شد؛ اما طبیعت، به شیوه خود از فاتحان انتقام گرفت! زلزله های مداوم سازه های اسپانیایی ها را تخریب می کرد و سکونتگاه های آنان را ویران می ساخت. این در حالی بود که به طریقی رازآلود، بناهای باستانی اینکاها، از هرگونه آسیب در امان می ماندند. در سال 1950 و پس از بعضی فجایای طبیعی دیگر، حفظ و نگهداری از بناهای تاریخی دوران استعمار نیز در توجه بعضی از تاریخ دانان نهاده شد و اکنون در کنار بناهای باستانی اینکاها، آثاری از هر دو فرهنگ در این منطقه به چشم می خورد.

در مرکز شهر کوزکو، Plaza de Armas قرار گرفته است که میدانی تاریخی برای پرستش خدای خورشید اینکا بود. این میدان اکنون بسیار کوچک تر از سابق است؛ چراکه دورتادور آن با عمارت ها و کاخ های دوران استعمار احاطه شده است و البته، بسیاری از این بناها بر ویرانه کاخ های اینکاها ساخته شده اند. این میدان تاریخی، امروزه محلی است که دفاتر گردشگری، فروشگاه ها، رستوران ها و دیگر شاخصه های جهان مدرن را در بر می گیرد. صومعه سنت دومینیکو که یکی از جاهای تماشای کوزکو محسوب می گردد، در محل سابق معبد خورشید بنا شده است.

علاوه بر این ها، کوزکو دو جاذبه مهم و البته مدرن دیگر نیز دارد. یکی از این شگفتی ها، تپه نگاره ای در دامنه کوهستان است که به واسطه فعالیت ارتش پرو در اواسط قرن بیستم پدید آمده و مورد دیگر، مجسمه مسیح است که به لحاظ شکوه و زیبایی، چیزی از همتای خود در ریو دو ژانیرو کم ندارد. یکی دیگر از ویژگی های برجسته شهر کوزکو، قلعه ای به نام پیساک است که با بالا رفتن از آن، بقایای معبدی باستانی مشاهده می گردد. در این معبد، سنگواره ای وجود دارد که نمادی از خدای خورشید به شمار میرود و از تقدس بالایی نزد اقوام اینکا برخوردار بوده است.

60 کیلومتر خارج از شهر کوزکو و در راستا ماچو پیچو، مکانی باستانی به نام اولان تای تامبو وجود دارد که در ارتفاع 2,792 متری از سطح دریا واقع شده است . این مجموعه تاریخی که یادگاری از دوران فرمان روایی امپراتور بزرگ اینکاها یعنی پاچاکوتی محسوب می گردد، علاوه بر معابد، میدان ها و کاخ های متعدد، استخر، انبار، معدن و تفرجگاه های متنوعی را نیز در بر می گیرد. اولان تای تامبو در واقع یکی از خوش آب وهواترین شهرک های اینکاها محسوب می شده است.

در سال 1983، شهر کوزکو به همراه تمام آثار تاریخی خود، به مثابه نماد فرهنگ و تمدن قاره آمریکا و بعلاوه تجلی تاریخی متفاوت از بشریت، در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. از شما دعوت می کنیم تا با استفاده از پنجره ای که در شروعه این مطلب تعبیه شده است، به تماشای این شهر باستانی بپردازید. خبرنگاران روزانه مطالب مختلفی را با موضوع تورهای مجازی و سفرهای تصویری به اشتراک می گذارد. اگر به این دست از مطالب علاقه مندید، بازدید روزانه را از خبرنگاران از قلم نیاندازید.

منبع: کجارو / airpano.com
انتشار: 21 اسفند 1400 بروزرسانی: 21 اسفند 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2164

به "با تور مجازی از مرکز امپراتوری اینکا تماشا کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با تور مجازی از مرکز امپراتوری اینکا تماشا کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید