فناوری در 2021: از هواپیما های الکتریکی تا ماشین های خودران

به گزارش یادداشت سریع، استفاده نکردن از صندوق برای صدور صورت حساب و عدم نیاز به کارمند برای به کار انداختنشان باعث کاهش هزینه ها خواهد شد، اما کاهش تماس با سطوح نیز می تواند یکی از نکات جذاب این شکل فروشگاه ها در دوران پساکووید باشد.

فناوری در 2021: از هواپیما های الکتریکی تا ماشین های خودران

سال 2021 چه چیز برای شرکت های بزرگ فناوری در چنته خواهد داشت؟

سال آینده شاید خیلی به مذاق رئیسان بزرگترین شرکت های فناوری دنیا خوش نیاید. تلاش ها برای کاهش قدرت فیسبوک، آمازون، اپل، شرکت مادر گوگل یعنی آلفابت دارد بیشتر و بیشتر می شود. مقامات، مخصوصا در ایالات متحده و اروپا، از همین حالا موضع سختتری در قبال مسائل رقابتی گرفته اند و این موضوع احتمالا در سال 2021 به یکی از میدان های کلیدی نبرد تبدیل خواهد شد.

اما اگر اهمیت فناوری برای شما بیشتر از زاویه کاربردی آن باشد، سال آینده شاید تحولاتی نیز برای شما به ارمغان بیاورد. بهتر است خود را برای فناوری ها و خدماتی آماده کنید که کار از خانه را راحتتر و امنتر می کنند.

در ادامه نگاهی می کنیم به فرایند تحولات در صنایع هوافضا و فروشگاه ها در سال 2021:

برخورد با شرکت های بزرگ

آسمان گوگل، فیسبوک، آمازون و اپل در هفته های پایانی سال 2020 بیش از پیش ابری شد، اتفاقی که می تواند سال 2021 را به سالی ناخوشایند تبدیل کند.

مقامات اروپایی آمازون را به سوء استفاده از جایگاه غالب خود متهم کرده اند

در ابتدای ماه جاری، سازمان های نظارتی فدرال در آمریکا و بیش از 45 دادستان ایالتی این کشور با شکایت از فیسبوک این شبکه اجتماعی را به اقدامات غیرقانونی برای خریدن رقبا و خفه کردن فضای رقابت متهم کردند. کمیسیون اروپا نیز در ماه دسامبر از دو لایحه خدمات دیجیتال و بازار های دیجیتال رونمایی کرد - طرح ابتدایی قوانینی که شیوه نظارت بر شرکت های بزرگ فناوری را به شکل کامل متحول خواهند کرد.

در بریتانیا، دفتر بازار و رقابت طرحی برای ایجاد یک مرامنامه قانونی پیشنهاد کرد و خواستار ایجاد واحد بازار های دیجیتال جدیدی شد که بتواند جریمه های سنگین ببرد. مساله مهم دیگر برای بخش فناوری برخورد احتمالی جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا، با شرکت های بزرگ فناوری است.

او در گذشته نقدها سختی از شرکت های بزرگ فناوری کرده، مخصوصا از فیسبوک.

او در ماه ژانویه گذشته در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز گفت که قانونی که از رسانه های اجتماعی محافظت می کند باید لغو شود. این قانون که به تبصره 230 معروف است می گوید شبکه های اجتماعی به طور کلی مسئولیتی در قبال محتوای غیرقانونی یا اهانت باری که کاربرانشان منتشر می کنند ندارند.

این شرکت ها در دفاع از خود می گویند که در فضایی رقابتی فعالیت می کنند و خدماتی ارائه می دهند که صرفا در توان شرکت های بسیار بزرگ است. حیطه دیگری که شاید در آمریکا شاهد تغییرات باشد محافظت از اطلاعات شخصی است. ایالت کالیفرنیا در حال حاضر قانونی برای محافظت از اطلاعات شخصی دارد، اما فشار ها دارد برای وضع قانونی ملی بیشتر می شود.

نوآوری الکتریکی

رولز رویس تلاش خواهد کرد رکورد دنیای سرعت برای هواپیمای الکتریکی را بشکند

صنعت هوافضا شاهد سالی ناگوار بوده است. یکی از بزرگترین مشتریان این صنعت، یعنی شرکت های هواپیمایی، دارد به خاطر کاهش شدید سفر های هوایی سفارشات خود را لغو می کند یا به تاخیر می اندازد.

با وجود این شرایط وحشتناک، هر دو گروه می گویند که تحقیق و توسعه، مخصوصا ساخت هواپیما هایی که آسیب کمتری به محیط زیست می زنند، در اولویت است. در ماه سپتامبر، شرکت ایرباس از سه طرح مفهومی رونمایی کرد که از سوخت هیدروژن استفاده می کنند.

این شرکت در عین حال قرار است سال آینده قراردادی با آلمان، فرانسه، اسپانیا و ایتالیا برای طراحی و توسعه یک پهپاد بزرگ امضا کند. این سامانه که به یورودرون معروف شده است قرار است در سال 2025 وارد مرحله پرواز های آزمایشی شود.

سال آینده حواستان به شرکت رولز-رویس هم باشد، چرا که قرار است از هواپیمایی الکتریکی به نام spirit of innovation رونمایی کند. این شرکت امید دارد که این هواپیما بتواند به سرعتی بیش از 300 مایل در ساعت دست یابد و رکورد سرعت هواپیما های برقی را بشکند.

پیشرفت در خرده فروشی

فروشگاه های بدون صندوق شاید در آینده بیشتر شوند

سال 2020 برای خرده فروشان نیز فاجعه بار بود. گیر افتادن مردم در خانه هایشان به خاطر قرنطینه و فرمان خانه نشینی باعث شد که گرایش عمومی به خرید اینترنتی به مراتب بیشتر از گذشته شود. فروشگاه هایی که از این مهلکه جان سالم به در ببرند شاید در سال 2021 با فناوری جدیدی روبه رو شوند.

طبق گزارش ها، آمازون زنجیره فروشگاه های موسوم Amazon Go خود را گسترده تر خواهد کرد - فروشگاه هایی که صندوق ندارند.

فرایند خرید برای مشتریان سریعتر خواهد شد، چرا که می توانند محصولات مورد نیاز خود را بردارند و فروشگاه را ترک کنند. ترکیبی هوشمند از دوربین ها و هوش مصنوعی اقلامی را که برداشته اند رصد می کند و هنگام خروج برایشان صورت حساب صادر می کند.

تا به حال 20 فروشگاه در آمریکا افتتاح شده اند و انتظار می رود که این شرکت در سال 2021 نخستین فروشگاه خود را نیز در بریتانیا افتتاح کند، اما این مساله هنوز از جانب این غول اینترنتی اعلام رسمی نشده است.

استفاده نکردن از صندوق برای صدور صورت حساب و عدم نیاز به کارمند برای به کار انداختنشان باعث کاهش هزینه ها خواهد شد، اما کاهش تماس با سطوح نیز می تواند یکی از نکات جذاب این شکل فروشگاه ها در دوران پساکووید باشد.

مکس هموند، مدیر و تحلیلگر ارشد در شرکت پژوهشی گارتنر، می گوید فروشگاه های زنجیره ای بریتانیا قطعا واکنش مشتریان به این فناوری را زیر نظر خواهند گرفت و به استفاده از آن فکر خواهند کرد.

او می گوید آیا چیزی که مشتری تجربه می کند توجیه کننده هزینه این فناوری خواهد بود؟ در این لحظه و با وجود این که این فناوری دارد قابلیت خود را نشان می دهد، فکر می کنم یافتن بهانه مالی مناسب برای اعمال چنین تغییر برای آن ها سخت خواهد بود.

فناوری کار از خانه

افزایش کار از خانه باعث افزایش محبوبیت تخته سفید های دیجتال نظیر مورال شده است

به نظر می رسد که کار از خانه قرار است ادامه پیدا کند. تحقیقی که اخیرا انجام گرفته است نشان می دهد که 60 درصد مدیران کسب وکار ها در اروپای غربی و آمریکای شمالی انتظار دارند که حداقل 25 درصد نیروی کارشان، و در بعضی موارد همه کارمندانشان، حداقل به طور پاره وقت از خانه کار کنند - حتی بعد از پایان همه گیری.

بسیاری از شرکت های بزرگ از همین حالا به کار از خانه متعهد شده اند. در ماه اکتبر، شرکت دراپ باکس گفت همه کارمندانش می توانند از خانه کار کنند و توییتر نیز سیاست مشابهی دارد. مایکروسافت و فیسبوک نیز گفته اند که تعداد قابل توجهی از کارمندانشان می توانند به طور دائم از خانه کار کنند.

این مساله می تواند بازار خوبی برای شرکت های فناوری ایجاد کند. می توان انتظار داشت که شرکت های ارائه کننده خدمات اینترنتی و دیگر شرکت های فناوری به ارائه بسته های مخصوص کار از خانه رو بیاورند.

مارینا کویچوا، مدیر بخش پیش بینی در شرکت سی سی اس اینسایتس، می گوید امنیت قطعا یکی از موضوعاتی است که ما فکر می کنیم در مقوله کار از خانه اهمیت پیدا خواهد کرد و می تواند یک بسته باشد. نه فقط یک خط جداگانه، بلکه شاید یک روتر جدا، یا شاید روتری که امنیت بیشتری دارد، به همراه بعضی خدمات دیگر مثل پشتیبانی، چون بسیاری شرکت های کوچکتر شاید نفر خود را برای پشتیبانی فنی از راه دور نداشته باشند.

اتفاق دیگری که احتمالا خواهد افتاد افزایش امکانات نرم افزاری برای هم کاری بین کسانی است که از خانه کار می کنند. استفاده از تخته سفید های دیجتالی مانند میرو و مورال بسیار بیشتر شده است و دومی در سال جاری شاهد افزایش یک میلیون نفری کاربرانش بوده است.

این نرم افزار نمایی تصویری از پروژه در اختیار کارمندان می گذارد و همه می توانند چیزی به آن اضافه کنند.

ماشین های خودران

در خیابان های شهر فینیکس در ایالت آریزونا بیش از 300 ماشین به تنهایی کار می کنند و بدون داشتن راننده مسافر می زنند و پیاده می کنند. این بخشی از ویمو وان است که در ماه اکتبر نخستین ماشین های خودران را وارد عرصه عمومی کرد.

ویمو بیش از 300 ماشین بدون راننده در فینیکس دارد

ویمو که از طرف شرکت مادر گوگل یعنی آلفابت حمایت می شود یکی از شرکت های پیشرو در حیطه ماشین های خودران در آمریکا است و قصد دارد که خدمات خود را در سال جدید در فینیکس و نقاط دیگر افزایش دهد.

سخنگوی این شرکت می گوید همزمان که ظرفیت خود را به مرور افزایش می دهیم، خدماتمان را نیز از طریق یک اپلیکیشن کاملا عمومی در اختیار افراد بیشتری خواهیم گذاشت. امید ما به این است که مردم در نقاط دیگر نیز بتوانند از خدمات ویمو وان استفاده کنند.

فاصله این شرکت، اما با رقیبانش زیاد نیست. کروز که متعلق به شرکت جنرال موتورز است نیز دارد خدمات خود را در سان فرانسیسکو آزمایش می کند، شهری که آب وهوا و خیابان بندی مشکل آفرینتری از فینیکس دارد.

در ماه اکتبر به کروز اجازه داده شد که ماشین های خودگردان خود را بدون حضور انسان آزمایش کند و هدف این شرکت راه اندازی تاکسی های خودرانی مانند ویمو است. البته این شرکت زمانی برای شروع این کار مشخص نکرده است.

لیفت نیز دارد ماشین های خودگردان خود را در سان فرانسیسکو آزمایش می کند. گمان می رود که پروژه این شرکت عقبتر از ویمو و کروز باشد.

در این بین، اما شرکت اوبر در ماه دسامبر تصمیم گرفت که دست از ساخت ماشین های خودران خودش بردارد. این شرکت بخش ماشین های خودگردانش را به یکی از شرکت های زیرمجموعه آمازون فروخت تا روی خدمات تاکسی و تحویل غذای خود تمرکز کند.

اوتوایکس در چین پیشتاز است. ناوگان این شرکت که از 25 ماشین خودران تشکیل شده است اوایل ماه جاری وارد مرحله آزمایش بدون حضور انسان یا کنترل از راه دور در شهر شنژن شد.

منبع: فرادید
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1490

به "فناوری در 2021: از هواپیما های الکتریکی تا ماشین های خودران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوری در 2021: از هواپیما های الکتریکی تا ماشین های خودران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید