نگاهی غیرسیاسی به مسئله فقر و زندگی پرتلاطم مرزنشینان

به گزارش یادداشت سریع، خبرنگاران - صادق امامی: از گذشته های دور، مردم روستاها و شهرهای مرزی، گاهی برای تأمین نیازهای خود، به آن سوی مرز رفته و بخشی از مایحتاج خود را خریداری و وارد کشور می کردند. اختلاف قیمت یک محصول در دو طرف مرز، کسب و کاری را به راه انداخت که امروزه به آن کولبری می گویند. اگرچه در گذشته بازارچه های مرزی فعال بودند و کولبران از معابر مرزی به سادگی کالایی را وارد کشور می کردند اما در سال های اخیر، با بسته شدن بسیاری از این معابر، کولبری از مسیرهای صعب العبور و سخت تبدیل به پیشه بعضی از مردم کشورمان به ویژه در غرب و شمال غرب کشور شد. عبور غیرقانونی از منطقه ها مرزی صعب العبور، گاهی مخاطرات جبران ناپذیری را به همراه دارد. شلیک نیروهای مرزبانی، رفتن روی مین، سقوط به دره، گرفتاری در کولاک بخشی از خطراتی است که یک کولبر با آن دست و پنجه نرم می نماید. با وجود تلخی این حوادث اما در ایران کمتر به این موضوع پرداخته می شد و همین فرصتی را به رسانه های فارسی زبان ضد ایران داده بود تا با رنگ و لعاب سیاسی به این پدیده ناخوشایند بپردازند.

نگاهی غیرسیاسی به مسئله فقر و زندگی پرتلاطم مرزنشینان

کتاب یک زمستان با کولبرها کوشش کرد تا به این معضل از نگاه یک ایرانی و فارغ از نگاه های سیاسی بپردازد. برخلاف رسانه های غربی، برای نگارنده، مردم و درد آنها اهمیت داشت و از همین رو نیز در این کتاب کوشش شد تا ضمن پرداختن به مصائب کولبری، به تبعات آن برای کشور و حتی مردمی که هنوز به این پیشه مشغولند پرداخته گردد و راهکار هایی که تا حدودی می تواند به مرور اوضاع را در منطقه ها مرزی سامان دهد را بیان کند.

در این کتاب نگارنده دو سفر به منطقه ها مرزی داشته است؛ اولی در دی 1398 که خبر درگذشت دو نوجوان بر اثر سرما حین کولبری منتشر شد و دومی 40 روز بعد در اواخر بهمن ماه. مقصد سفر اول مرز مریوان بود و مقصد سفر دوم مرز سردشت، پیرانشهر و مریوان. سفر نخست دو روز به درازا کشید و سفر دوم هفت روز. در این دو سفر، نگارنده حداقل با بیش از 100 کولبر به گفت و گو نشست تا جزئیات دقیق از کولبری را به دست آورد.

جدا از گفت و گو با کولبرها در مرزهای مختلف، با کارشناسان و صاحب نظران و حتی فرماندار وقت شهرستان سردشت و وکیل پرونده های کولبران کشته شده نیز گفت وگو شد تا یک تصویر کامل از پدیده کولبری در اختیار مخاطبان قرار داده گردد.

در ایران معضلات اجتماعی دیگری نیز وجود دارد که نوشتن از آنها، هم مرهمی است برای کسانی که درگیر آن معضل هستند و هم بسته ای جامع برای تصمیم گیرانی است که اطلاع دقیقی از معضلات ندارند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 17 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1402 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2418

به "نگاهی غیرسیاسی به مسئله فقر و زندگی پرتلاطم مرزنشینان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی غیرسیاسی به مسئله فقر و زندگی پرتلاطم مرزنشینان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید