نظام اجاره داری حرفه ای، قیمت ها را می شکند؟

به گزارش یادداشت سریع، محمود محمودزاده معاون مسکن معاون وزیر راه و شهرسازی که اخیرا تدوین آیین نامه نظام اجاره داری حرفه ای را از برنامه های این وزارتخانه در بخش ساماندهی بازار اجاره اعلام نموده، گفته است: واحد های مسکونی اجاره ای از آنجایی که با حمایت دولت احداث می شوند و شامل اراضی با اجاره 99 ساله، تسهیلات مقرون به صرفه قیمت و سایر مشوق ها هستند، واحد هایی محسوب می شوند که کاملا قابلیت قیمت گذاری دارند.

نظام اجاره داری حرفه ای، قیمت ها را می شکند؟

به گزارش خبرنگاران، معاون وزیر راه و شهرسازی درباره جزییات قانون اجاره داری حرفه ای نیز گفت: یکی از دغدغه هایی که در اجاره داری حرفه ای حل می گردد، دوره زمان اجاره است. هم اکنون در کشور دوره یکساله اجاره عرفی است که این موارد همگی در ساختار آیین نامه تازه برای ساختمان های موجود، دیده شده است. بر این اساس در قانون اجاره داری حرفه ای مقرر شده تا دولت به عنوان تسهیلات دهنده و تامین نماینده زمین، قیمت ثابت روی واحد های اجاره ای بگذارد و زمان اجاره را از یک سال به 3 تا 5 سال افزایش بدهد

وی اضافه نمود: برای آنکه واحد های تازه و قابل کنترلی فراوری گردد زمین 99 ساله در اختیار سازندگان قرار می گیرد تا هم شرکت های سازنده علاقمند در حوزه اجاره داری و هم نهاد ها و سازمان ها از این امکان بهره مند شوند.

آیا بازار اجاره متحول خواهد شد؟

مهدی روانشادنیا کارشناس بازار مسکن در تبادل نظر با خبرنگاران با اشاره به اینکه اجرای قانون اجاره داری حرفه ای می تواند تا حدود زیادی بازار اجاره را سروسامان دهد، گفت: قانون فراوری مسکن استیجاری مصوب سال 77 است، حالا اگر دولت بخواهد این قانون را اجرا کند، بخشی از آن مربوط به نظام اجاره داری حرفه ای است که می تواند امروز به مرحله اجرا برسد.

وی اضافه نمود: در این قانون برای ساخت مسکن استیجاری معافیت های مالیاتی و بعلاوه بخگرددگی عوارض صدور پروانه ساختمانی در نظر گرفته شده است، ازسویی بر اساس این قانون فراوری مسکن استیجاری بر عهده شهرداری ها است با توجه به نقشی که آن ها می توانند در این زمینه ایفا نمایند، هر چند در این رابطه باید آن ها با دولت همکاری تنگاتنگی داشته باشند.

روانشادنیا اظهارداشت: در حال حاضر سهم ساخت مسکن استیجاری از اندازه واحد های ساخته شده در کشور در طول یک سال صفر است، اما اگر قرار باشد نظام اجاره داری حرفه ای اجرایی گردد، بخشی از مسکن فراوری فراوری شده به این موضوع اختصاص خواهد یافت، اگر چنین موضوعی محقق گردد، ما می توانیم ببینیم که با توجه به این مسئله عرضه در بازار مسکن به خصوص در حوزه اجاره با افزایش روبرو گردد که این موضوع می تواند قیمت ها در این بازار را متعادل کند.

این کارشناس بازار مسکن با تاکید بر اینکه ساخت مسکن به صورت استیجاری باید در مقیاس انبوه دنبال گردد، اضافه نمود: در کشور های اروپایی و کانادا انبوه سازان اقدام به ساخت مسکن استیجاری که صرفاً مختص اجاره می نمایند، از سویی در آن جا به علت تنوع در ساختار مالکیت، مستاجران می توانند از آپشن های بسیار زیادی برای پرداخت اجاره استفاده نمایند، اما در کشور ما این تنوع در ساختار مالکیت وجود ندارد، اما هرقدر که بتوان در داخل این ساختار مالکیت ها را متنوع کرد قدر مسلم بازار اجاره می توانند بهتر ساماندهی گردد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه دولت می تواند در یک برنامه پنج ساله نظام اجاره داری حرفه ای را به طور کامل اجرا کند، ادامه داد: اگر این موضوع محقق گردد در ادامه نیز می توان یک نظام فراوری مسکن مختص اجاره داری حرفه ای پایه ریزی کرد و در سال تعداد مشخصی مسکن فراوری کرد که با این کار اندازه ساخت وساز در کشور بالا می رود و هم بازار اجاره می تواند در جهت درستی قرار بگیرد.

روانشادنیا با بیان اینکه در این طرح مسکن به صورت طولانی مدت اجاره داده می گردد، خاطر نشان کرد: در ساخت مسکن استیجاری باید به تقاضای بازار اهمیت داد، در حال حاضر با توجه به قدرت خرید مردم و بعلاوه شرایط مالی واحد هایی با متراژ کوچک بسیار مورد استقبال هستند، بنابراین الگوی ساخت باید به سوی ساختن خانه های کوچک سوق داده گردد، این در حالی است که در شهری مانند تهران که تقاضا برای اجاره زیاد است، بیشتر ساخت وساز ها در منطقه ها شمالی و مرکزی شهر با متراژ بزرگ انجام می گردد که به هیچ عنوان به کار بخش اعظمی از جامعه نمی آید، بنابراین در ساخت مسکن استیجاری باید به این نکات توجه گردد.

وی توضیح داد: به مرور اگر نظام اجاره داری حرفه ای توسعه یابد می توان در ادامه واحد های برای اجاره به شرط تملیک فراوری کرد که بسیاری از افراد از زوج های جوان نیز صاحب مسکن و خانه شوند، بنابراین این کار احتیاج به یک برنامه ریزی مدون و مناسب دارد که باید دید آیا دولت در این جهت گام بر خواهد داشت.

منبع: فرارو
انتشار: 24 دی 1400 بروزرسانی: 24 دی 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2103

به "نظام اجاره داری حرفه ای، قیمت ها را می شکند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظام اجاره داری حرفه ای، قیمت ها را می شکند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید