میدان مانژ؛ یادگاری شکوهمند دویست ساله در قلب مسکو، عکس

به گزارش یادداشت سریع، میدان مانژ بر خلاف تصور قالبی که از میدان در ذهن داریم، مثلثی شکل است که در هر سمت آن مکان های مهمی مانند موزه تاریخی مسکو، دانشگاه مسکو و باغ الکساندر قرار گرفته اند. این فضای 6500 متر مربعی در پشت کاخ کرملین واقع شده است و دو هزار نفر به راحتی می توانند در آن رژه بروند.

میدان مانژ؛ یادگاری شکوهمند دویست ساله در قلب مسکو، عکس

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

میدان مانژ با فضای باز عظیم مخصوص عابرین، در قلب پایتخت روسیه قرار گرفته است. این میدان مثلثی از شرق به هتل مسکوا، از جنوب به موزه تاریخ ملی و باغ الکساندر و از غرب به ساختمان مسکو مانژ که دفتر اصلی دانشگاه دولتی مسکو در قرن 18 میلادی بوده است، منتهی می گردد. این میدان یکی از شریان های اصلی مرکز شهر مسکو است که میدان سرخ را به عظیم ترین و پر ترافیک ترین عظیمراه منطقه یعنی خیابان تورسکایا (Tverskaya) متصل می نماید. خیابان تورسکایا از این ناحیه شروع شده و در جهت شمال غربی به سمت سن پترزبورگ ادامه می یابد.

نام این میدان از ساختمان مانژ گرفته شده است. میدان مانژ با باغچه های پر از گل، فواره ها و مجسمه هایی از شخصیت های داستانی مردم روسیه تزئین شده است. کاخ کرملین و کتابخانه ملی روسیه هم در این میدان قرار دارند. میدان مانژ پاتوق محبوب جوانان مسکو است. این میدان بین سال های 1932 تا 1938 ساخته شد و از آن برای رژه های نظامی، گذراندن تعطیلات، نمایشگاه ها و کنسرت ها استفاده می شد و محلی برای فستیوال های مردمی و نمایشگاه های محلی به حساب می آمد.

تاریخچه میدان مانژ

این میدان در اصل سال 1798 در نتیجه تخریب صومعه ای قرون وسطایی که بر کرانه رودخانه نیگلینایا قرار گرفته بود، شکل گرفت. گرچه این رود بعدها به صورت یک مجرای زیرزمینی درآمد، اما محله اطراف آن همچنان باقی ماند. در سال 1932 تصمیم گرفته شد تا آثار به جای مانده از سبک زندگی قرون وسطایی برداشته شده و جایی برای گردهمایی ها و سخنرانی اعضای حزب کمونیست ساخته گردد. در نتیجه گراند هتل و بسیاری از بناهای سبک نئوکلاسیک توسط Osip Bove تخریب و با گسترش فضا، میدان مانژ فعلی ساخته شد.

در دهه 1990، شهردار مسکو یوری لاژکوف دستور داد تا میدان برای بازسازی بسته گردد. بخش مرکزی میدان یک مرکز خرید چهار طبقه زیر زمینی و یک پارکینگ وجود دارد که با یک گنبد مدور شیشه ای تزئین شده اند. این گنبد در واقع ساعت جهانی نیمکره شمالی زمین است که ساعت های شهرهای عظیم بر روی آن معین شده اند.

امروزه بستر رودخانه نگلینایا اکنون به یکی از محبوب ترین جاذبه های توریستی مسکو تبدیل شده است، مخصوصاً در روزهای شرجی تابستان! در جهت رودخانه نهری کوچک جاری شده است که در میان آن مجسمه های از شخصیت های داستان های روسی قرار گرفته است. در سال 1995، مجسمه سوار بر اسب مارشال ژاکوف در مقابل موزه تاریخ ملی روسیه رونمایی شد تا نشانی از پنجاهمین سالگرد رژه پیروزی مسکو باشد.

در حال حاضر یکی از عظیم ترین مراکز تجاری پایتخت یعنی اوخودنی ریاد (Okhotny Ryad) در این میدان قرار گرفته است. همچنین می توانید مجسمه ای تحت عنوان کشتن اژدها توسط سن جورج را در وسط میدان ببینید که نماد شهر مسکو محسوب می گردد. در سال 1995 در مقابل موزه تاریخی، بنای یادبود گئورگی ژوکوف نصب شد. ضمناً در مرز میان دو میدان مانژ و سرخ، یک نماد طبیعی قرار گرفته است که کیلومتر صفر روسیه نامیده می گردد که به شکل ستاره ای در پیاده رو خود نمایی می نماید و نماد شروع تمام عظیمراه های کشور محسوب می گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1571

به "میدان مانژ؛ یادگاری شکوهمند دویست ساله در قلب مسکو، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میدان مانژ؛ یادگاری شکوهمند دویست ساله در قلب مسکو، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید