مصایب تزریق واکسن

به گزارش یادداشت سریع، تهران (پانا) - با گذشت حدود یک ماه از شروع واکسیناسیون بیماران نادر و خاص هنوز اغلب این بیماران سردرگم هستند و نمی دانند چه زمانی و کجا برای تزریق واکسن مراجعه نمایند.

مصایب تزریق واکسن

به گزارش ایران، آنطور که خانواده های بعضی از بیماران خاص و نادر در شبکه های اجتماعی می گویند منبع دریافت زمان و محل تزریق واکسن کرونا برای این بیماران فقط اطلاعیه های غیر رسمی در گروه های واتس اپی و تلگرامی بوده و بیشترآنها سردرگم مانده اند که چه زمانی این واکسن حیاتی را می زنند. از طرفی انتشار بعضی اخبار در مورد تزریق واکسن های کرونا به افراد خارج ازنوبت به نگرانی ها دامن زده است. آنها نگرانند که مبادا از فرایند تزریق واکسن جا بمانند و دست شان هم به جایی بند نباشد. چندی پیش تصاویری از بیمارستان امام حسین(ع) تهران و بعضی خانه های بهداشت منتشر شد که نشان می داد صف طویلی از بیماران خاص جلوی این مراکز شکل گرفته و مراجعان بعد از ثبت نام و نام نویسی در نهایت دست خالی به خانه برگشته اند. همین ایجاد صف های پر ازدحام در بعضی مراکز بهداشت و درمان تهران آن هم در شرایطی که ویروس جهش یافته با سرعت بیشتری قابلیت انتقال دارد نقدها و گلایه های خانواده های بعضی از بیماران خاص را در پی داشته است. عده ای از آنها می گویند با وجود نام نویسی هنوز پیروز نشده اند واکسنی دریافت نمایند و نه در اطلاع رسانی و نه در برنامه ریزی برای اجرای واکسیناسیون بیماران خاص انسجامی وجود ندارد.

اعتراض ها به تشکیل صف های طویل مقابل بعضی مراکز درمانی و بهداشتی در تهران در حالی مطرح می گردد که به گفته انجمن های تخصصی بیماران خاص؛ بعضی از این بیماران بدون هیچ نوع فراخوانی و تنها بر اساس شنیده ها به مراکز درمان و خانه های بهداشت مراجعه می نمایند و اگرچه اسامی شان ثبت می گردد ولی در نهایت واکسن به کسانی تزریق می گردد که به ترتیب اولویت به آنها فراخوان داده شده است.

5ساعت در صف ثبت نام واکسن!

شادی فدایی 43 ساله و بیمار مبتلا به تالاسمی است. او و شوهرش هر دو بیماری خاص دارند و هنوز واکسن کرونا تزریق ننموده اند. فدایی می گوید: خیلی جاها رفتم، بیمارستان طالقانی ثبت نام کردم و 5 ساعت در نوبت نشستم. رفتارهای بدی هم دیدم. همه اینها به کنار ما استرس داریم که تو همین صف ها کرونا بگیریم. در آخر هم واکسن به من و همسرم نرسید. یکی از بیماران تالاسمی برایم فرستاده بود که بیماران خاص در بیمارستان طالقانی واکسن می زنند. همان روز رفتیم در صف بودیم و اسم نویسی هم کردیم دو تا از بیماران تزریق کردند و به من و تعدادی که نوبت بودیم، نزدند.

این بیمار تالاسمی در پاسخ به اینکه آیا از قبل به شما اعلام شده بود برای واکسن به جای خاصی مراجعه کنید؟ می گوید: خیر. اما تعدادی از بیماران در درمانگاه تالاسمی واکسن زدند ما چون زیر نظر دانشگاه شهید بهشتی هستیم قرار بر این بود اگر در منطقه یک زندگی می کنیم به بیمارستان شهید طالقانی برویم آنهایی هم که منطقه 7 بودند به بیمارستان امام حسین بفرایند خانه مادرم دم بیمارستان امام حسین بود رفتم آنجا اما گفتند نوبتت نرسیده برو و 25 اردیبهشت بیا. از منبع رسمی به ما اعلام نشده بود کجا و چه زمانی برای تزریق واکسن بروم... به وسیله تلگرام اطلاعیه ای را دیدم به نظرم غیر رسمی نبود.

فدایی که هفتگی تزریق خون انجام می دهد، می افزاید: دیابت نوع یک هم دارم. مسائل قلبی و ریوی دارم. آپاندیس و کیسه صفرا و طحال ندارم یعنی سیستم ایمنی ام به طور کل ناقص است. چطور همه بیماران هموفیلی واکسن زدند حتی در شهرستان دوز دوم را هم زده اند ولی کل درمانگاه تالاسمی تهران که 400 نفر بیمار تالاسمی دارد نباید واکسن بزنند؟ ما خیلی در معرض خطر هستیم. از هیچ جا به ما اعلام نشده است چه زمانی باید واکسن بزنیم. هر روز به وزارت بهداشت زنگ می زنم اما وعده می دهند.

از 23 هزار بیمار تالاسمی فقط 5هزار نفر واکسن زدند!

یونس عرب، رئیس انجمن تالاسمی ایران هم درباره فرایند واکسیناسیون بیماران تالاسمی گلایه های زیادی دارد. او می گوید: بیماران دیالیزی به دلیل اینکه مراجعه مادام العمر به مراکز درمانی و داروخانه ها دارند در اولویت نخست هستند چون هیچ نوع سیستم ایمنی در بدن شان نیست و اغلب درگیر دو یا سه بیماری خاص و نارسایی های قلبی، ریوی و کلیوی و... به طور همزمان هستند. بعضی از اینها به دلیل تزریق خون های آلوده، هپاتیت ث نیز دارند بنابراین روا نیست این بیماران با کوهی از عوارض در اولویت نباشند ولی از کارمند تا تلفن چی و نگهبان مرکز درمانی واکسن تزریق نمایند و این بیماران واکسن نزنند.

عرب با بیان اینکه چرا اثری از تزریق واکسن در بیمارستان مفید یا مرکز بزرگسالان تالاسمی ظفر و بیمارستان شهدای تجریش نیست و حتی یک نفر هم آنجا واکسن نزده است، عنوان می نماید: از طرفی تعدادی از بیماران که به نوعی مبتلا به اختلالات هموگلوبین و تالاسمی بینابینی هستند در سیستم وزارت بهداشت برای اولویت تزریق واکسن تعریف نشده اند. به طوری که 5 هزار بیمار از تزریق واکسن محروم مانده اند.

رئیس انجمن تالاسمی ایران با اشاره به اینکه مدیریت بسیار غلطی در سیستم حاکم است، عنوان می نماید: هنوز واکسن کرونا را در اختیار همه مراکز قرار نداده اند، از 23 هزار بیمار تالاسمی تنها 4 الی 5 هزار بیمار واکسن زده اند. در مرکز درمانی زاهدان از 800 بیمار 40 نفر واکسن زده اند. البته دانشگاه های خوزستان، فارس، مازندران، گیلان و اصفهان خوب عمل نموده اند اما شرایط در تهران فاجعه بار است در تهران 2000 بیمار تالاسمی وجود دارد که 300 نفرشان واکسن زده اند.

عرب می گوید: بیمار تالاسمی در مرکز درمانی ارائه خدمات، واکسن دریافت می نماید. گاهی پرستار مرکز از خودگذشتگی نموده و با بیماران تماس گرفته که بفرایند و واکسن بزنند بیماران هم به هم اطلاع داده اند ومرکز شلوغ شده است. برای تالاسمی ها واکسن سینوفارم چینی را می زنند که ظاهراً در بروشور و در مقایسه، واکسن سینوفارم از کیفیت پایین تری برخوردار است.

او می افزاید: در تهران بلبشو است. بیماران بدون فراخوان به بیمارستان امام حسین و طالقانی مراجعه می نمایند و در صف های شلوغ می ایستند و کرونا می گیرند. ما بیمارانی را داشتیم که سه ساعت و نیم در صف بودند تا توانستند واکسن بزنند. اینها سرخود رفتند و پیغام را در فضای مجازی دیدند از 1800 بیمار تالاسمی در تهران فقط سه نفر پیروز شدند در دو هفته اخیر واکسن بزنند. البته دانشگاه علوم پزشکی ایران برای بیماران ما احترام قائل شد و حدود 300 بیمار تالاسمی به وسیله فراخوان تالاسمی در بیمارستان رسول و علی اصغر واکسینه شدند. دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه تهران تا به امروز هیچ کاری برای واکسن بیماران ما انجام ندادند. ما از وزارت بهداشت می خواهیم حرمت تالاسمی ها را نگه دارد و با وجود ویروس کرونا که عملاً درمان از اولویت خارج شده و تأمین دارو مسائل زیادی برای تالاسمی ها به وجود آورده، کوشش بیشتری کند.

به بیماران ام اس پیغامک زده می گردد

در حالی که انجمن بیماران تالاسمی از شرایط دسترسی به واکسن بسیار گلایه مند ند، این موضوع درباره بیماران مبتلا به ام اس از یک هفته گذشته سر و سامان داده شده است. هوشمند مدیر عامل انجمن ام اس با اشاره به بلاتکلیفی بیماران ام اس در مراکز درمانی در دو هفته گذشته می گوید: در دو هفته گذشته بعضی بیماران بدون فراخوان به بیمارستان امام حسین مراجعه نموده بودند، از روز دوم و بعد از ازدحام در مراکز تزریق واکسن اطلاعیه دادیم که این فرایند چالش ایجاد می نماید بنابراین دستور داده شد دانشگاه ها با انجمن ها هماهنگ باشند. انجمن تعیینات بیماران را به تفکیک محل زندگی، شماره تماس و شرایط بالینی در اختیار داشت بنابراین تهران را به سه منطقه تقسیم کردیم و قرار شد هر دانشگاهی مراکز تحت پوشش را تعیین کند و بر اساس اولویت بندی با بیماران تماس بگیرند و با توجه به سهمیه روزانه مراکز، ساعت تعیینی را برای تزریق واکسن اعلام نمایند.

او با اشاره به اینکه مراجعه شخصی باعث ازدحام در مراکز تزریق واکسن می گردد، می افزاید: هفته گذشته دانشگاه علوم پزشکی ایران فهرست بیماران ام اس را بر اساس اولویت دریافت کرد و به بیماران پیغامک زده شد و بنا بر سهمیه واکسن دریافت کردند. دانشگاه تهران نیز از دیروز به بیماران ام اس تحت پوشش پیغامک می زند. ما اسم این مراکز را اعلام نمی کنیم چرا که باعث بهم ریختگی و مراجعه خودسر بیماران می گردد.

هوشمند با بیان اینکه تا به امروز بالغ بر 27 هزار پیغامک به 27 هزار بیمار ام اس ارسال کردیم، عنوان می نماید: کسانی که اطلاعات شان در سامانه انجمن ام اس ثبت نیست، وارد سایت شوند و به وسیله لینک اقدام به ثبت نام نمایند و شرایط بالینی و آدرس محل سکونت شان را اعلام نمایند. در پیغامک تزریق ساعت و مکان تزریق پیش بینی شده است.گاه در هر ساعت 50 نفر مراجعه می نمایند که نهایت یک ربع بعد واکسن برای شان تزریق می گردد. نوع واکسن نیز سینوفارم چینی است.

وی می گوید: تزریق واکسن کرونا برای بیماران ام اس در حال حاضر در یک مرکز در تهران شروع شده و ظرف سه روز در هفته گذشته 700 بیمار ام اس در یک مرکز واکسن زدند. در دو روز آینده به بیماران ام اس در شهرهای پرند، شهر قدس، شهریار و رباط کریم و بهارستان نیز فراخوان می دهیم تا به مرکزی در غرب تهران مراجعه نمایند.

کاچی به از هیچی

نوید محجوب 40 سال دارد و 21 سال است مبتلا به بیمار ام اس است. او هفته گذشته واکسن کرونا تزریق نموده و می گوید: جزو اولین نفراتی بودم که واکسن زدم. برایم پیغامک تزریق واکسن آمد. اعلام کردند واکسن سینوفارم چینی است آیا تمایل داری واکسن بزنی؟ اگرچه شنیده بودم اثر بخشی این واکسن مقداری کم تر است اما کاچی به از هیچی بود. پیغامک اعلام نموده بود اگر تمایل به تزریق دارید عدد یک را وارد کنید چند روز بعد با پیغامک اعلام شد در صورت تمایل به آدرس خیابان زرتشت.... مراجعه کنید. برگه تعیینات را پر کردیم و به ترتیب نوبت صدا کردند و بعد از دو ساعت در فضای باز نوبت مان شد. اسامی را خواندند. دوز اول را تزریق کردیم. حدود 100 نفر برای تزریق آمده بودند اما نمی دانم برای همه پیغامک زده بودند یا خیر؟ اعلام کردند دوز دوم واکسن 35 روز دیگر است و به همین ترتیب اطلاع می دهند.

تزریق واکسن به 90 درصد بیماران کلیوی

دکتر اعظم پناهی مدیر عامل انجمن بیماران کلیوی ودیالیزی با بیان اینکه تا به امروز حدود 80 تا 90 درصد بیماران دیالیزی و کلیوی واکسن کرونا تزریق نموده اند می گوید: با توجه به اینکه بیماران کلیوی و دیالیزی یک روز در میان به مرکز درمانی می فرایند واکسن کرونا مستقیم تحویل همان مراکز داده می گردد و سرپرستار حین دیالیز واکسن را هم تزریق می نماید. حدود 80 تا 90 درصد بیماران دیالیزی نوبت اول واکسن را تزریق نموده اند. البته مشکل ما درباره بیماران پیوندی است که آنها هم بر اساس اطلاعیه مراجعه می نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1806

به "مصایب تزریق واکسن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصایب تزریق واکسن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید