مالیات تازه خودرو چگونه محاسبه می شود؟

به گزارش یادداشت سریع، طبق طرح مجلس درباره مالیات بر عایدی سرمایه که تا شهریور ماه قرار است به صحن علنی رود، سود حاصل از فروش خودرو طی مدتی نگهداری مشمول مالیات می شود. مالیات دیگر خودرو مربوط به خودروهای لوکس با ارزش بیش از یک میلیارد تومان است که تا بهمن ماه باید اخذ شود و مالیات بر نقل وانتقال و شماره گذاری خودروهای تولید داخل و وارداتی هم به قوت خود باقی است.

مالیات تازه خودرو چگونه محاسبه می شود؟

به گزارش ایسنا، اقتصادیات بر عایدی سرمایه طرح مجلس است که مدتی از تصویب کلیات آن می گذرد و اجرای کامل آن به دولت بعدی می رسد؛ به گونه ای که پورابراهیمی - رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس - گفته که ظرف یک ماه آینده تلاش خواهیم کرد تا تمامی نظرات کارشناسان اتاق بازرگانی، صاحب نظران و متخصصان را در مورد بحث اقتصادیات بر عایدی سرمایه جمع آوری و جمع بندی کنیم و تا اواخر شهریور ماه هم گزارش رسمی و نهایی آن را در کمیسیون اقتصادی تصویب و به صحن علنی ارائه کنیم.

در این طرح، اگر فردی خودرو بخرد و سپس اقدام به فروش آن کند، باید از محل سود این معامله طبق مدت نگهداری آن سرمایه، بخشی را به نام اقتصادیات پرداخت کند.

نحوه محاسبه اقتصادیات بر عایدی سرمایه در بازار خودرو براساس مدت زمان نگهداری، در سال اول 30 درصد، سال دوم 20 درصد و سال سوم 10 درصد است.

نگهداری خودرو خریداری شده از سال چهارم به بعد معاف از اقتصادیات می شود.

به نام مثال، اگر خودرویی به ارزش 500 میلیون تومان خریده و پس از یک سال آن به قیمت 600 میلیون تومان فروخته شود، سودی که از این فروش حاصل شده معادل 100 میلیون تومان است که اقتصادیات آن براساس یک سال نگهداری 30 درصد محاسبه می شود و باید 30 میلیون تومان اقتصادیات بپردازید.

اجرای اقتصادیات خودروهای لوکس از بهمن ماه

همچنین، به جز اقتصادیات بر عایدی سرمایه طبق بودجه سالجاری باید صاحبان خودروهای لوکس که ارزش آن ها بیش از یک میلیارد تومان باشد، تا بهمن سال جاری اقتصادیات بپردازند.

طبق قانون، تمام مالکان انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی به نام خود و فرزندان کمتر از 18 سال و محجور تحت تکفل که در پایان هر سال مجموع ارزش آن ها بیش از یک میلیارد تومان باشد به شرح زیر مشمول اقتصادیات سالانه خودرو هستند:

1 - تا 1.5 میلیارد نسبت به مازاد یک میلیارد تومان؛ یک درصد

2- تا مبلغ سه میلیارد نسبت به مازاد 1.5 میلیارد تومان؛ دو درصد

3 - تا مبلغ 4.5 میلیارد نسبت به مازاد سه میلیارد تومان؛ سه درصد

4- نسبت به مازاد 4.5 میلیارد تومان؛ چهار درصد

آشنایی با اقتصادیات نقل وانتقال و شماره گذاری خودرو

از سوی دیگر، انواع خودروهای داخلی و وارداتی به استثناء ماشین های راهسازی، کارگاهی، معدنی و کشاورزی و شناورها، مشمول اقتصادیات نقل و انتقال هستند.

در این زمینه، مبنای محاسبه اقتصادیات نقل وانتقال برای خودروهای تولید داخل بهای فروش آن ها و برای خودروهای وارداتی، مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی آن ها مبنای محاسبه این اقتصادیات است.

علاوه براین، انواع خودروهای سبک، سنگین و موتورسیکلت، براساس رتبه انرژی آنها که به تأیید سازمان ملی استاندارد ایران رسیده است، طبق نرخ های مربوطه مشمول اقتصادیات و عوارض سبز می شوند که اساس مأخذ اقتصادیات و عوارض موضوع این ماده، قیمت فروش کارخانه در مورد تولیدات داخلی و مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی برای خودروهای وارداتی است.

منبع: فرارو
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1914

به "مالیات تازه خودرو چگونه محاسبه می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالیات تازه خودرو چگونه محاسبه می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید