جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز شنبه هشتم آذر 99

به گزارش یادداشت سریع، بورس امروز کار خود را با نوسانی عجیب شروع کرد. طوری که فرایند صعودی بازار بعد از پنج دقیقه شسکته شد و شاهد عقب نشینی شاخص کل بودیم، اما بعد از 15 دقیقه شرایط به حالت عادی برگشت و تا سرانجام 30 دقیقه ابتدایی بازار، شاخص کل رشد 13 هزار و 400 واحدی را پشت سر گذاشت. در ای لحظه شاخص کل 98 صدم و شاخص هم وزن 91 صدم افزایش داشته که نشان می دهد بورس فرایند صعودی امروز خود را مدیون شرکت های کوچک و متوسط است. هرچند در بین نماد های شاخص ساز، امروز فارس، فولاد، فملی، تاپیکو، شپنا و شتران بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز شنبه هشتم آذر 99

افزایش قیمت سهام در سه چهارم نمادها

به گزارش خبرنگاران در ساعات ابتدایی معاملات امروز از مجموع 328 نماد بورسی معامله شده، 69 نماد فرایند نزولی دارند و 249 نماد با رنگ سبز به تابلو بورس آمده اند. از طرف دیگر در بین 244 نماد فرابورسی، 162 نماد صعودی هستند و 82 نماد با کاهش قیمت سهام روبرو شده اند. موردی که نشان می دهد امروز سه چهارم نماد ها برای سهامدارانشان خوش خبر هستند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز شنبه هشتم آذرماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

آنالیز نقشه بازار نشان می دهد دست کم در ابتدای معاملات، شرکت های کوچک و متوسط شرایط خیلی بهتری نسبت به نماد های شاخص ساز دارند. از نمونه آن ها می توان به گروه زراعت اشاره نمود که اغلب آن ها با دامنه نوسان 10 درصد معامله می شوند و با شگفتی تمام، امروز شاهد تشکیل صف خرید در این نماد ها هستیم. زدشت، تلیسه، زبینا، زشگزا و زقیام نماد شاخص ساز به حساب نمی آیند، اما نماد های شگفتی ساز بازار امروز با جهش 10 درصدی قیمت هستند. امروز خودرویی ها با رنگ قرمز به تابلو آمده اند و شاهد کاهش قیمت سهام خودرو، خساپا، خگستر و خپارس هستیم. البته شرکت های کوچک این گروه سبزرنگ هستند. بانک ها در یک فرایند آرام صعودی حرکت می نمایند و شاهد افزایش دو تا تا سه درصدی قیمت سهام وتجارت، دی و وبصادر هستیم. فلزات اساسی منتظر معین تکلیف قیمت گذاری فولاد در روز یکشنبه هستند و فعلا سبزرنگ باقی مانده اند. هولدینگ ها با کاهش فشار فروش در شستا با رنگ سبز تیره روی تابلو نهاده شده اند. در گروه پالایشگاه ها، شپنا و شتران صعودی و شبندر و شبریز نزولی هستند. دیگر گروه های صنعت از جمله انبوه سازی ها، محصولات شیمیایی، سرمایه گذاری ها، حمل و نقل، غذایی ها، قندی ها، عرضه برق و گاز، بیمه، دارویی ها و لاستیکی ها عموما سبزرنگ هستند.

سنگین ترین صف های خرید و فروش امروز

خبری از نماد های شاخص ساز در فهرست سنگین ترین صف های خرید نیست و این موضوع نشان می دهد امروز هم مثل هفته گذشته شاهد پیشتازی شرکت های کوچک و متوسط هستیم. در صدر آن ها نماد وتوکا نهاده شده است که عنوان سنگین ترین صف خرید را در بازار از آن خود نموده است. ارزش صف خرید وتوکا در ساعات اولیه معاملت به حدود 132 میلیارد تومان می رسد. در بازار فرابورس، نماد کگهر رتبه برتر را از آن خود نموده و ارزش صف خرید در این نماد هم 132 میلیارد توامن است. بنو با صف 70 میلیارد تومانی در مقام سوم نهاده شده و پشت سر آن ها صف خرید 64 میلیاردی سیمرغ و صف خرید 53 میلیاردی رافزا مشاهده می شود. از جمله دیگر نماد های دارای صف خرید می توان به ولپارس، شغدیر، غگیلا، زدشت، زفکا، زکوثر، بکام، لپارس و قهکمت اشاره نمود.

در آن سوی بازار امروز فروشنده های وملی، صف سنگینی به ارزش 188 میلیارد تومان تشکیل داده اند تا همچنان عنوان سنگین ترین صف فروش در اختیار هولدینگ ملی قرار داشته باشد. خکمک با صف فروش 66 میلیارد تومانی در مقام دوم ایستاده و رتبه سوم به کفپارس با صف فروش 51 میلیارد تومانی رسیده است. امروز نماد های فنوال، پدرخش، خنصیر در بورس و نماد های ثغرب، بکهنوج، فولای و بزاگرس در فرابورس صف فروش سنگینی دارند.

ناظر بازار جلوی رشد 30 درصدی بموتو را گرفت

نماد شرکت موتوژن امروز بالاخره بازگشایی شد. هفته گذشته بود که بموتو با افشای اطلاعات با اهمیت مبنی بر افزایش قیمت محصولات موتوری این شرکت، متوقف شده بود. روز چهارشنبه در جریان بازگشایی نماد بموتو شاهد افزایش قیمت شدید سهام بودیم که باعث شد این بازگشایی به تایید ناظر بازار نرسد. صبح امروز بموتو در دومین بازگشایی باز هم 30 درصد گران تر کشف قیمت شد و باز هم ناظر بازار این بازگشایی را تایید نکرد و نهایتا بموتو با محدودیت دامنه نوسان پنج درصدی به بورس برگشت. این نماد تا خاتمه ساعات معاملات صف خرید داشت و با توجه به تعداد ناچیز فروشنده ها، معاملات چندانی انجام نشد و قیمت خاتمهی سهام بموتو تنها نیم درصد افزایش پیدا کرد.

ریزش صف خرید گروه زراعت با اطلاعیه کاهش دامنه

امروز نماد های گروه زراعت از جمله زشگزا، زبینا، تلیسه، زدشت و زقیام از شگفتی های بازار بودند. دامنه نوسان این نماد ها دو هفته پیش با شروع بازارگردانی از پنج درصد به 10 درصد افزایش پیدا کرد و همین مورد باعث افزایش تقاضا برای خرید شد. جالب اینجاست که این نماد ها در دو هفته اخیر بیشترین نوسان را شاهد بودند و از قرار معلوم بازارگردان آن ها چندان علاقه ای به کنترل نوسانات ندارد. امروز هم این نماد ها اغلب با صف خرید در سقف قیمت روبرو شدند و افزایش 10 درصدی را تجربه کردند. تا اینکه 10 دقیقه مانده به خاتمه بازار ناظر در اطلاعیه گفت از روز دوشنبه محدودیت دامنه نوسان این نماد ها به پنج درصد بازخواهد گشت. اتفاقی که باعث شد در عرض چند دقیقه صف خرید زشگزا و زبینا فرو بریزد.

شاخص بورس در یک قدمی کانال 1.4 میلیون واحدی

شاخص کل بورس تهران در خاتمه معاملات امروز شنبه هشتم آذرماه با رشد 23 هزار و 548 واحدی به رقمی یک میلیون و 390 هزار و 797 واحد رسید و در نزدیکی مرز کانال 1.4 میلیونی نهاده شد. امروز شاخص کل 1.72 درصد و شاخص هم وزن 1.62 درصد رشد کردند که نشان می دهد شرکت های کوچک و متوسط امروز شرایط بسیار خوبی را تجربه نموده و در رشد شاخص کل همراه بوده اند. عمده افزایش شاخص کل امروز بر دوش نماد های فارس، فولاد، فملی، شپنا، تاپیکو و شتران بود و خودرو بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشت.

نقشه بازار در خاتمه معاملات روز شنبه هشتم آذرماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

بانک ها و خودرویی ها اعلام استقلال کردند. در بازار سراسر سبزرنگ امروز، تنها این دو گروه با رنگ قرمز به تابلو بازار آمدند. تا ساعات آخر معاملات امروز، نمادهای وتجارت، وپارس و وبملت با کاهش نسبی قیمت و وبصادر با صف فروش به کار خود خاتمه دادند. در گروه بانک ها دی، وسینا و وپست سبزرنگ بودند. در گروه خودرو، نمادهای عظیم از جمله خودرو، خساپا، خگستر، خزامیا، خرینگ، ختور، خاهن و خپارس تا پنج درصد ارزش خود را از دست دادند و گروهی قرمزرنگ را تشکیل دادند. البته در این گروه همچنان شرکت های کوچک صعودی بودند. در گروه فلزات اساسی، فملی، ذوب، میدکو و فخوز نتوانستند چندان افزایش قیمت چشمگیری را رقم بزنند اما دیگر نمادها از جمله فولاد، کاوه و شرکت های کوچک امروز اغلب صف خرید داشتند. گروه صندوق های سرمایه گذاری ETF سهامی فرایند بسیار آرامی را در پیش گرفته اند و اغلب آنها با قیمتی پایین تر از ارزش NAV معامله می شوند. در بین پالایشگاه ها، شپنا و شتران با صف خرید و شبندر و شبریز با کاهش نسبی قیمت به کار خود خاتمه دادند. شستا در نزدیکی قیمت روز گذشته ایستاد و وغدیر و وبانک صعودی شدند. محصولات شیمیایی امروز یکدست سبزرنگ بودند. سرمایه گذاری ها، انبوه سازی، زراعت، غذایی ها، عرضه برق و گاز، قندی ها، دارویی ها، حمل و نقل و لاستیک از دیگر گروه های سبزرنگ بازار امروز بودند.

ارزش معاملات در محدوده 23 هزار میلیارد تومان

معامله گران بورس امروز بیش از 18 میلیارد و 230 میلیون سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی را در قالب یک میلیون و 832 هزار معامله به ارزش یک میلیون و 16 هزار و 634 میلیارد تومان دادوستد کردند. با در نظر دریافت معاملات شش هزار و 52 میلیارد تومانی فرابورس ایران، ارزش کل معاملات امروز بازار سرمایه به رقمی حدود 22 هزار و 686 میلیارد تومان می رسد.

ورود 155 میلیارد تومان پول به بورس

آنالیز تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی در بازار نشان می دهد امروز شرکت های حقوقی در مجموع 154 میلیارد و 500 میلیون تومان سهام به سرمایه گذاران حقیقی فروخته اند و شاهد ورود این مقدار پول جدید به بورس بودیم. در جریان معاملات امروز، شرکت های حقوقی بیش از همه در نماد های خودرو، وتجارت، وبملت، خساپا، فملی، وپاسار، شبندر، میدکو، آریان و ونوین دست به خرید زدند و در نماد های حسینا، فارس، وملی، شستا، شغدیر، وپارس، تلیسه، وبهمن، اخابر و تاپیکو فروشنده بودند.

پیش بینی بورس فردا یکشنبه 9 آذر

شاخص بورس در آستانه کانال 1.4 میلیونی نهاده شده است و این مورد می تواند در فرایند بورس فردا تاثیرگذار باشد. با توجه به حجم بالای معاملات روزانه و همچنین رشد سهام شرکت های کوچک و متوسط بعید به نظر می رسد شاهد کاهش شاخص کل در بورس باشیم.

ایمان رئیسی، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با بازار فردا می گوید به نظر شاخص کل در بازار فردا هم مثبت باشد و مانند امروز با حجم بالایی از معاملات روبرو باشیم. این کارشناس در رابطه با دلیل عرضه در بورس و ادامه دار بودن فرایند صعودی معتقد است خیلی از افراد قصد نوسان گیری داشتند و دنبال جابجایی سهم های خود بودند و عرضه در بازار سهام زیاد شد، اما بازار در سه ماه قبل به قدری افت نموده که توان افت بیشتر را ندارد. بیشتر نماد ها هم سیگنال های تکنیکال برگشتی دارند و به نظرم فرایند صعودی ادامه دار است. همچنین عباس علی حقانی نسب، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با بازار فردا معتقد است، چون یکشنبه ها بازار های جهانی تعطیل است و همچنین فشار عرضه زیاد است به نظر می رسد فرایند بورس فردا کمی نزولی باشد، اما این فرایند پایدار نیست و دوباره فرایند صعودی بازمی شود.

منبع: فرارو
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1342

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز شنبه هشتم آذر 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز شنبه هشتم آذر 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید