لاوروف: روسیه جاه طلبی ابرقدرتی ندارد

به گزارش یادداشت سریع، وزیر امور خارجه روسیه گفت، روسیه جاه طلبی ابرقدرتی یا تمایلی به اشاعه دستورکار خود در سراسر دنیا ندارد.

لاوروف: روسیه جاه طلبی ابرقدرتی ندارد

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاووف، وزیر امور خارجه روسیه در مجمع مطالعات پریماکوفگفت: ما جاه طلبی های ابرقدرتی نداریم، برایمان هم اهمیتی ندارد که چطور کسی آنها یا دیگران را در جهت مخالف قانع می نماید. ما چنین تمایل موعودگرایانه ای مثل همکاران غربی خودمان که کوشش می نماید دستور کار داخلی خودشان را در سراسر این سیاره توسعه دهند، نداریم.

لاوروف گفت که روسیه مایل به روابط عملگرایانه با آمریکا و به طور کلی غرب است و میخواهم تاکید کنم که بر خلاف آنچه غرب کوشش دارد تا به ما نسبت بدهد، ما همواره به روابط عملی سودمند متقابل با همه، از جمله خود غرب، چه ایالات متحده یا متحدانش در ناتو یا اتحادیه اروپا تمایل نشان داده ایم.

وزیر خارجه سوریه در بخش دیگری از صحبت هایش ابراز امیدواری کرد که واشنگتن پیش از نشست 16 ژوئن میان روسای جمهوری روسیه و آمریکا به آنالیز اشتباهاتش در گذشته بپردازد.

وی گفت: امیدوارم که در جریان آماده سازی این نشست... کسانی که اکنون در دولت بایدن هستند و با روسیه تعامل دارند، اقدامات، منافع، موقعیت روسیه، خطوط قرمز و اراده ما را ارزیابی نمایند و اگر دوست دارید روی اشتباهات سال های گذشته کار کنید و از انجام گفت وگو منحصراً با موضع ادعای هژمونی در امور جهانی امتناع ورزید.

این دیپلمات ارشد روسیه تاکید نمود که برگزاری نشست میان ولادیمیر پوتین و جو بایدن، روسای جمهوری روسیه و آمریکا از اهمیت برخوردار است و مسکو آماده مکالمات صادقانه است.

سرگئی لاوروف بعلاوه گفت، غرب در حال رد مکالمات صادقانه با روسیه در مورد توقف استقرار موشکهای میان برد و کوتاه برد در اروپاست. لاوروف گفت: بعد از اینکه آمریکایی ها بسیاری از معاهده ها را نابود کردند، به اسم مثال معاهده موشک های کوتاه برد و میان برد، ما پیشنهاد کردیم که یک توقف داوطلبانه در استقرار آنها حداقل در اروپا ایجاد کنیم. اما با وجود ساز و کارهایی که ما برای تأیید چنین تواقفی ارائه نموده ایم، غرب هنوز از گفت وگوی صادقانه دوری می نماید.

این وزیر امور خارجه اضافه کرد، روسیه در ملاقات آینده ولادیمیر پوتین و همتای آمریکایی او، پیشنهاد فوق را به رئیس جمهوری ایالات متحده یادآوری خواهد نمود. لاوروف گفت: پیشنهاد ما هنوز پابر جاست و اطمینان دارم که در نشست 16 ژوئن در ژنو ما دوباره آن را یاددآوری می کنیم و منتظر واکنش آنها می مانیم.

او بعلاوه آمریکا را به حمایت از جدایی طلبان سوریه با استفاده از اموال غارت شده خود این کشور متهم کرد و گفت: ما هر بار بر نامشروع و غیر قانونی بودن حضور نظامیان آمریکا در خاک سوریه تاکید می کنیم و به ویژه اینکه این حضور با غارت منابع طبیعی سوریه همراه است.

لاوروف گفت: آمریکایی ها منابع نفتی و محصولات کشاورزی سوریه را غارت نموده و واضح است که با آن از جدایی طلبان در شرق رود فرات حمایت می نمایند.

وی تاکید نمود: این بازی با یک مشکل جدی است منظور من از مشکل؛ مشکل نمودهاست و این بازی ممکن است که به شکل بدی به سرانجام برسد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1919

به "لاوروف: روسیه جاه طلبی ابرقدرتی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: روسیه جاه طلبی ابرقدرتی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید