راهکار ژاپنی برای درمان کبد چرب

به گزارش یادداشت سریع، ایسنا نوشت: اندام تراشه کوچک ژاپنی امید جدیدی برای درمان بیماری های کشنده کبدی فراهم می نمایند. این تراشه در واقع شبیه ساز یه آزمایشگاه روی یک تراشه است که انجام آزمایش های مختلف را در ابعاد کوچک و در زمان کوتاه میسر می سازد.

راهکار ژاپنی برای درمان کبد چرب

یک اندام تراشه نو می تواند راه را برای درمان های نو برای کسانی که از بیماری کبد چرب غیرالکلی(NAFLD) رنج می برند، هموار کند. دانشمندان دانشگاه کیوتودر ژاپن پلتفرم یکپارچه روده-کبد روی تراشه یا به اختصار iGLC را برای مطالعه موثرتر کبد چرب غیرالکلی ایجاد نموده اند. با شبیه سازی محور پیچیده روده-کبد، این تراشه نویدبخش کشف گزینه های درمانی بهبود یافته است.

پلتفرم iGLC درهایی را به روی درک عمیق تری از تعاملات اندام ها و مکانیسم های بیماری باز می نماید و با پیشرفت دانش، ما را به توسعه درمان های هدفمند برای بیماری هایی مانند کبد چرب غیر الکلی نزدیک تر می نماید و در نهایت زندگی افراد مبتلا را بهبود می بخشد.

پلتفرم iGLC از یک ماده سیلیکونی پوشیده شده با دو ماده ساخته شده است: یکی از آن ها از تداخل مولکول های چربی جلوگیری می نماید و دیگری باعث رشد سلول می گردد.

کبد چرب غیرالکلی بخش قابل توجهی از جمعیت دنیا را تحت تاثیر قرار می دهد، با این حال درمان های موثر همچنان کم هستند. محور روده-کبد، که شامل فعل و انفعالات پیچیده بین روده و کبد است، به علت وجود تفاوت در گونه های محتلف جانوری و انسان، مدل های حیوانی را برای دستیابی به راه چاره های انسانی ناکارآمد می نماید و این چالشی برای محققان است.

تجمع چربی در کبد مشخصه کبد چرب غیرالکلی است که می تواند منجر به بروز عوارض شدیدی گردد که پیوند کبد را تبدیل به امری ضروری می نماید. برای کشف این بیماری و کشف راه های درمانی بهتر، دانشمندان به روینمودهای تحقیقاتی پیشرفته ای احتیاج دارند.

طبق مطالعه ای که در مجله Communications Biology منتشر شده است، اگرچه پلتفرم های ارگان های بدن روی یک تراشه، به تازگی ایجاد نشده اند اما پلتفرم iGLC که به وسیله تیمی از محققان دانشگاه کیوتو پیشرفته است، نویدبخش برطرف بعضی محدودیت های تراشه های قبلی است.

محققان از پلتفرم iGLC همراه با خطوط سلولی سرطان کبد و روده در محفظه های مجزا که با کانال های سیال به آن متصل هستند، استفاده کردند. محفظه ها دارای دریچه هایی برای کنترل مایعات و پمپی برای تقلید گردش خون بین روده و کبد هستند. این سیستم امکان گردش مجزای مایع را فراهم می نماید و در عین حال ورود موادی مانند اسیدهای چرب آزاد را تسهیل می نماید تا تاثیر آنها بر ارگان های در حال تعامل مشاهده گردد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 خرداد 1402 بروزرسانی: 30 خرداد 1402 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2437

به "راهکار ژاپنی برای درمان کبد چرب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکار ژاپنی برای درمان کبد چرب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید