درخواست تعطیلی تهران؛ شرایط اسفناک بیمارستان ها

به گزارش یادداشت سریع، کرونا همچنان بی محابا می تازد. دیروز 434 نفر قربانی کووید19 شده اند . شرایط در تهران قرمز و تعداد متوفیان به قدری زیاد است که به گفته مدیرعامل بهشت زهرا، شرایط این آرامستان غیر قابل تصور است!

درخواست تعطیلی تهران؛ شرایط اسفناک بیمارستان ها

به گزارش خبرنگاران؛ بعد از سرانجام یافتن شش روز تعطیلی هفته های اخیر در استان تهران و البرز برای کاهش پیشروی کرونا مقامات بهداشت و درمان می گویند این تعطیلی هیچ فایده ای نداشته و تعطیلی موثر برای مهار کرونا یعنی لاک دوان واقعی. در این رابطه حریرچی معاون وزیر بهداشت با انتقاد از شرایط نامناسب رعایت شیوه نامه ها گفته بود در همین تعطیلات 6 روزه رعایت دستورالعمل ها در تهران، البرز، قم، مازندران و گیلان به کمتر از 40 درصد رسیده است. او بعلاوه با انتقاد از نظارت بر رستوران های تهران اعلام نموده بود در تهران رستوران های معروف پر پر است؛ هیچ کس ماسک ندارد.

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

بار سنگین مرگ های پی درپی در بهشت زهرا

حالا بعد از گذشت حدود دو هفته از تعطیلات شش روزه فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران با اشاره به ویژگی های موثر برای تعطیلی یا لاک داون موقت در کشور، می گوید: به نظر می رسد با توجه به اینکه در جلسه قرارگاه کرونا در روز سه شنبه 12 مرداد ماه که با درخواست تعطیلی موافقت نشد، اهمیت این موضوع هنوز خیلی درک نشده است؛ درحالی که فشار زیادی بر کادر درمان وارد است و تاب آوری آن ها را تحت تاثیر قرار داده است.

دکتر علیرضا زالی درباره شروط موثر در تعطیلی دو هفته ای کشور برای مهار کرونا، گفت: تعطیلی موثر از نظر ما یعنی لاک داون و هرنوع تعطیلی غیر از این عملا اثربخشی ندارد. در واقع تعطیلی موقتی یا ناقص اصلا اثربخشی نخواهد داشت. لاک داون به معنای واقعی مدنظر ما است.

وی اضافه نمود: لاک داون به معنای تعطیلی کامل است و باید همه شهر تعطیل شده و فعالیت های اجتماعی به حداقل برسد و جز مشاغل بسیار ضروری مانند تامین غذا، دارو و امدادی سایر مشاغل باید تعطیل شوند. حتی حمل و نقل عمومی هم در لاک داونی که مدنظر ما است باید تعطیل گردد.

زالی با تاکید بر اینکه آنچه در فضای گفتمان شهری وجود دارد با لاک داون فاصله دارد، اظهار کرد: لاک داون تصمیم تلخی است که مانند مُسکن عمل می نماید و تنها جنبه تسکینی دارد و همانگونه که در اصطلاح جهانی از لاک داون یاد می گردد، این اصطلاح یعنی سرعت گیر و یک تصمیم مقطعی و گذرا خواهد بود که وقتی اثربخشی کافی دارد که در کنار آن کار های بنیادی تری انجام گردد.

به گفته وی، ردیابی بیماران، بیماریابی سریع، افزایش تست غربالگری، بالابردن پوشش واکسیناسیون، حمایت از گروه های پرخطر، تامین بسته های معیشتی برای گروه های آسیب پذیر، ایجاد حمایت مالی و مدنی برای گروه هایی از مشاغل که در تعطیلی آسیب می بینند و... ملاحظاتی است که باید برای لاک داون موثر عملی گردد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ادامه داد: اگر تعطیلی اعمال گردد، اما هیچ بسته حمایتی از مردم نداشته باشیم، همراهی آن ها را نخواهیم داشت. لاک داون احتیاج به قانع کردن افکار عمومی دارد تا همراهی نمایند. دادن بسته های یاری معیشتی به اقشار فرودست در لاک داون بسیار لازم است.

وی اضافه نمود: به نظر می رسد با توجه به اینکه در جلسه قرارگاه کرونا در روز سه شنبه 12 مرداد ماه که با درخواست تعطیلی موافقت نشد، اهمیت این موضوع هنوز خیلی درک نشده است درحالی که فشار زیادی بر کادر درمان وارد است و تاب آوری آن ها را تحت تاثیر قرار داده است.

زالی گفت: بیماری کرونا مزمن است و شرایط فرسایشی را رقم می زند و مهمترین کار قانع کردن سازی مردم و بالا بردن مقدار اعتماد عمومی است که اگر این کار درست انجام نگردد، اثربخشی تعطیلی عمومی هم کافی نخواهد بود. برای تحقق مضامین بهداشتی احتیاجمند همکاری مردم هستیم که این موضوع با تحلیل درست واقعیت ها رخ می دهد.

شرایط اسفناک بیمارستان ها و نبودن تخت خالی

دکتر مسعود مردانی؛ متخصص بیماری های عفونی هم در تبادل نظر با ایسنا، درباره شرایط کرونا در کشور، گفته است: در حال حاضر در پیک پنجم کووید-19 هستیم و شرایط بیمارستان ها اسفناک است. یعنی تخت خالی گیر نمی آید و با سختی پیدا می گردد. آی سی یو ها و ظرفیت پذیرش پر است.

او با بیان اینکه مقدار مراجعه نمایندگان در این پیک بسیار زیاد است، گفت: بر همین اساس هم متاسفانه مقدار مرگ و میر هم همانطور که در آمار ها می بینید رو به افزایش است. باید توجه کرد که تا زمانیکه ورودی بیمارستان ها در حال افزایش است، مرگ و میر هم متاسفانه افزایش می یابد.

مردانی درباره تعطیلی موثری که می تواند از سرعت شیوع کرونا در کشور پیشگیری کند، گفت: اگر قرار باشد تعطیلی مانند شش روزی باشد که اخیرا تعطیل بود، حتی یک ریال هم ارزش ندارد و نه تنها سرعت انتقال بیماری را کاهش نمی دهد، بلکه حتی مقدار انتقال بیماری را افزایش هم می دهد؛ چرا که همه جا باز است و جاده ها هم باز هستند و مسافرت ها انجام می گردد.

وی تاکید نمود: لاک داون به این معنی است که همه چیز در جامعه باید به صورت واقعی تعطیل باشد. در صورت تعطیلی باید قوانین جدی و سخت، اعمال گردد.

توصیه در رابطه با برگزاری مراسم محرم

مردانی با اشاره به نزدیکی ایام محرم و احتمال بعضی تجمعات در عزاداری ها هم گفت: امیدوارم عزاداری همه عزیزان در ایام محرم مورد قبول درگاه خداوند واقع گردد، اما باید در این ایام حتما دستورالعمل های وزارت بهداشت رعایت شوند. در چنین شرایطی، تجمع و برگزاری هیات عزاداری و برپایی دسته های عزاداری نباید اتفاق بیفتد. بعلاوه ایستگاه های صلواتی نباید برپا شوند.

وی تاکید نمود: توصیه ما این است که مردم عزاداری هایشان را به صورت مجازی برگزار نموده یا از تلویزیون مشاهده نمایند تا بیماری توسعه نیابد.

منبع: فرارو
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1935

به "درخواست تعطیلی تهران؛ شرایط اسفناک بیمارستان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست تعطیلی تهران؛ شرایط اسفناک بیمارستان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید