خبرنگاران 130 اندیس(نشانه) معدنی در اصفهان شناسایی شد

به گزارش یادداشت سریع، اصفهان - خبرنگاران - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان گفت: تا به امروز 130 اندیس معدنی در این استان شناسایی شده است.

خبرنگاران 130 اندیس(نشانه) معدنی در اصفهان شناسایی شد

اندیس یا نشانه معدنی، محدوده ای است که در آن آثار یک یا چند ماده معدنی صرفنظر از مالی بودن آن، مشاهده شده باشد که در صورت مالی بودن به آن معدن می گویند.

ایرج پیروز روز چهارشنبه در جلسه ویدیو کنفرانس با حضور معاون وزیر و رییس سازمان ایمیدرو و استاندار خراسان که در باره سنگ های قیمتی برگزار شد، افزود: ظرفیت خوبی در معادن جاسپر، عقیق و کوارتز استان وجود دارد و برنامه ریزی برای شناسایی ظرفیت های نهفته بیشتر همچنان نیز ادامه دارد.

وی ادامه داد: بدنبال این هستیم تا بزودی بازارچه و مرکز داد و ستد سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی را در اصفهان فعال کنیم.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان افزود: در این بازارچه باید گواهینامه سنگ ها ارائه شود و بتوان این سنگ ها را بطور مستقیم بدست مصرف کننده رساند.

وی با اشاره به اینکه سنگ های قیمتی جزو محصولات وارداتی محسوب می شوند، افزود: باید برای کاهش یا به صفر رساندن تعرفه واردات این نوع سنگ ها اقدام شود.

پیروز گفت: هماهنگی بین بانک مرکزی، گمرک، شورای پول و اعتبار و کنسرسیوم برای تنظیم بازار و ساماندهی قیمت و تهیه شناسنامه سنگ های قیمتی زیر نظر آزمایشگاه های مورد تایید استاندارد ضرورریست.

وی گفت: باید با دعوت از اساتید مطرح تراش این نوع سنگ ها، هنرمندان کشور را آموزش دهیم و تکنسین های خوبی در این رشته پرورش دهیم.

به گفته پیروز، این کار با ارزش و مهمی است که باید مورد توجه جدی مسوولان قرار بگیرد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان ابراز امیدواری کرد که بزودی کشور ما بتواند سهم مناسبی از گردش مالی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی جهان را به خود اختصاص دهد که بطور قطع در این صورت ایجاد ثروت، ارزش اضافه کرده و اشتغال را بدنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: در ارگ جهان نمای اصفهان حدود یکهزار و 500 مترمربع مساحت به بازارچه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و در سرای گوهرمیدان امام علی(ع) سه هزار مترمربع فضا در سه طبقه به این امر اختصاص یافته است.

پیروز خاطرنشان کرد: قرار است سرای گوهر به بخش تولید و ارگ جهان نما به بخش فروش این سنگ ها اختصاص یابد.

وی شرح داد: در زمان حاضر حدود 18 غرفه در ارگ جهان نما و حدود 80 غرفه در سرای گوهر به این موضوع اختصاص یافته است.

سال گذشته 35 فقره پروانه اکتشاف، 29 فقره گواهی کشف و 28 فقره پروانه بهره برداری در بخش معدن استان اصفهان صادر و 34.1 میلیارد تومان حقوق دولتی معادن وصول شد.

اصفهان با بیش از پنج میلیون نفر جمعیت بیش از 9 هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ با سرمایه 221 هزار میلیارد ریال و اشتغال 263 هزار نفر، حدود 840 معدن در حال بهره برداری با سرمایه بیش از 10 هزار میلیارد ریال و حدود 180 هزار واحد صنفی، صنعتی ترین استان کشور بشمار می آید.

سهم اصفهان در صنعت کشور 11 درصد، سرمایه گذاری 10 درصد و اشتغال صنعتی 8 درصد و رتبه این استان در طرح های نیمه تمام صنعتی و تعداد معادن کشور، اول و از نظر ذخایر معدنی دوم است.

جلسه ویدیو کنفرانس در باره سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و اقدامات استان اصفهان در راستای خروجی بازارچه این نوع سنگ ها با حضور معاون وزیر و رییس سازمان ایمیدرو و استاندار خراسان رضوی برگزار شد.

قرار است بازارچه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در پنج نقطه کشور احداث شود که 2 نقطه آن در اصفهان است.

منبع: ایرنا
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1074

به "خبرنگاران 130 اندیس(نشانه) معدنی در اصفهان شناسایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 130 اندیس(نشانه) معدنی در اصفهان شناسایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید