خبرنگاران یک متخصص: پوسیدگی دندان از دهان والدین به کودک نیزمنتقل می شود

به گزارش یادداشت سریع، اهواز - خبرنگاران - یک متخصص جراحی لثه و ایمپلنت با اشاره به امکان انتقال پوسیدگی از دهان والدین به دهان کودک توصیه کرد: والدین ضمن پرهیز از بوسیدن دهان کودک، قاشق استفاده شده خود را برای وی استفاده نکنند زیرا با انتقال میکروب های دهانشان به دهان کودک، او را در معرض بیماریهای پوسیدگی و لثه قرار می دهند.

خبرنگاران یک متخصص: پوسیدگی دندان از دهان والدین به کودک نیزمنتقل می شود

دکتر ندا رسایی یکشنبه درگفت وگو با خبرنگارخبرنگاران وی با بیان ضرورت مسواک زدن دندان های شیری از ابتدای رویش گفت: عدم رعایت بهداشت دهان و دندان کودک از طرف والدین مهم ترین علت پوسیدگی دندان شیری در بچه ها است .

وی با اشاره به تعریف پوسیدگی دندان اعلام نمود: پوسیدگی از بین رفتن بافت سخت دندان ناشی ازترشح اسیدهایی است که توسط میکروب های داخل دهان ایجاد می شود. همچنین باقیمانده های غذا در دهان یا لابه لای دندان ها روی سطوح دهانی و مخاطی باقی می ماند و میکروب ها به دلیل نیاز به سوخت و ساز این مواد غذایی را تجزیه می کنند.

وی ادامه داد: از تجزیه شدن مواد غذایی توسط میکروب ها اسیدهایی تولید شده و این اسیدها در تماس با دندان، مینای دندان را ازبین برده و پوسیدگی یا حفره در دندان ایجاد می کنند و این پوسیدگی شامل دندان های شیری و دائمی می شود.

دکتر رسایی توضیح داد: دندان های شیری از سن 6 ماهگی شروع به رشدو تا سن 2 سالگی تکمیل می شوندو دراین سن بیست عدد دندان شیری دردهان کودک وجود خواهد داشت و این دندان های شیری تا سن 10تا 12سالگی نقش غذا خوردن، کمک به تکلم و زیبایی را در بچه ها به عهده دارند .

وی اضافه کرد: در سن زیر 6 سال اگر کودک دندان پوسیده و یا ترمیم شده داشته باشد یعنی کودک دچار پوسیدگی زودرس شده است لذا رسیدگی به بهداشت دهان و دندان کودک از طرف والدین دراین سن بسیار ضروری است .

رسایی ادامه داد: از دیگر پوسیدگی های زودرس دردندان های شیری باقی ماندن شیر مادردردهان نوزاد و نگه داشتن بطری شیشه شیر در طول شب در دهان نوزاد برای بیدار نشدن ازخواب است .همچنین در طول شب میزان بزاق در دهان و بلعیدن کمتر شده و شیر در دهان کودک باقی می ماند. شیر حاوی مواد قندی باعث پوسیدگی شده لذا توصیه می شود شیشه شیر و پستانک در طول شب در دهان کودک نگه داشته نشود.

این متخصص جراحی لثه و ایمپلنت با اشاره به شروع رویش دندان از 6 ماهگی یا قبل از آن اعلام نمود: بهداشت دندان در این سن باید با مسواک های انگشتی نرم موجود در داروخانه و با قرار دادن آن روی انگشت اشاره مادر،بدون خمیر دندان بر روی لثه و دندان روییده شده کودک کشیده می شود و یا با استفاده از یک گاز استریل و نمناک دندان کودک را تمیز کرد.

وی اضافه کرد: در سن یک سال و نیم تا سه سالگی نیز بهداشت دندان به صورت استفاده از مسواک های انگشتی یا مسواک با سری کوچک به صورت دستی و بدون خمیردندان و یا با استفاده ازخمیر دندان های بدون فلوراید است و کار مسواک زدن باید توسط خود والدین انجام شود زیرا کودک در این سن با بازیگوشی مسواک را در دهان فرو برده و به درستی مسواک نمی زند.همچنین کودک دراین سن ممکن است خمیر دندان را ببلعد و زیاد شدن این مواد در صورت بلعیدن سبب مسمومیت می شود.

رسایی با بیان این که در سن 3 تا 6 سالگی بهداشت دندان با نظارت والدین انجام شود گفت: دندان کودک با مسواک دستی شخصی مخصوص خود و با استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید شستشو شود ودراین سنین کودک به مرحله ای رسیده که فلورایید را نبلعد. همچنین از شروع سن سه سالگی نخ دندان کشیدن برای بچه های که دندان هایی بهم چسبیده و بدون فاصله دارند از مسواک زدن ضروری تر است و این کار نیز به عهده والدین است و با تهیه نخ دندان دسته دار این کار انجام می شود.

وی ادامه داد: بچه ها در سن 6 تا 12 سال با مسواک شخصی و نظارت والدین می توانند به بهداشت دهان و دندان بپردازند و این الگوی بهداشتی را از خواهر و برادر و والدین فرا بگیرند.

متخصص جراحی لثه و ایمپلنت یکی دیگر از علل پوسیدگی دندان های شیری را استفاده از مواد قندی بیش از اندازه در بچه ها دانست و گفت : بهتر است استفاده از مواد قندی غیر چسبنده مانند نوشابه ،انواع آب میوه های صنعتی و مصرف مواد قندی چسبنده شامل گزها سوهان شکلات و تافی ها به حداقل برسدو یا فقط یک بار در روز و آن هم بعد ازوعده اصلی غذا استفاده شود. همچنین با هر بار استفاده از مواد قندی ph دهان اسیدی می شود یعنی تکرار خوردن مواد قندی پوسیدگی زا است نه یک بار خوردن آن .

منبع: ایرنا
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1548

به "خبرنگاران یک متخصص: پوسیدگی دندان از دهان والدین به کودک نیزمنتقل می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران یک متخصص: پوسیدگی دندان از دهان والدین به کودک نیزمنتقل می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید