تورم ژاپن منفی ماند

به گزارش یادداشت سریع، متوسط نرخ تورم ژاپن در 12 ماه منتهی به مارس با 0.2 درصد افزایش نسبت به ماه قبل به منفی 0.2 رسید.

تورم ژاپن منفی ماند

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از تریدینگ اکونومیکس، متوسط نرخ تورم ژاپن در 12 ماه منتهی به مارس با 0.2 درصد افزایش نسبت به ماه قبل به منفی 0.2 رسید که این رقم، یکی از بیشترین تورم های ثبت شده در این کشور طی هشت ماه اخیر بوده است.

در بین بخش های مختلف، آب و برق با تورم منفی 4.8 درصدی بیشترین تاثیر را در نزولی شدن نرخ تورم داشته است و پس از این بخش نیز آموزش با تورم مفی 2.2 درصدی و ارتباطات با تورم منفی 0.4 درصد قرار دارند. از سوی دیگر نیز بیشترین تورم مربوط به لوازم منزل با 2.9 درصد بوده است و پس از این بخش، تفریح و سرگرمی با 0.4 درصد قرار دارند.

بانک مرکزی ژاپن با توجه به نرخ تورم پایین و کمبود نیروی کار در دوراهی سختی برای مشخص راستا آینده سیاست های پولی خود قرار گرفته است. سیاست های انبساطی بانک مرکزی ژاپن در حال حاضر عظیم ترین بسته محرک در بین کشورهای دنیا محسوب می گردد و اکنون بعضی از اقتصاددانان با انتقاد از این سیاست خواهان تغییر رویه کنونی این کشور شده اند.

هم چنین هسته تورمی که تغییرات قیمت گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آن ها در نظر نمی گیرد در 12 ماه منتهی به مارس با 0.6 درصد افزایش نسبت به ماه قبل به منفی 0.1 درصد رسیده که یکی از بالاترین سطوح ثبت شده در طول 10 ماه اخیر بوده است. متوسط نرخ تورم ژاپن در بازه زمانی 1958 تا 2020 معادل 2.83 درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه 1974 با 24.9 درصد و کمترین تورم ثبت شده مربوط به اکتبر 2009 با منفی 2.5 درصد بوده است.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم این ماه با 0.1 درصد افزایش نسبت به ماه قبل به 0.2 درصد رسیده است.

بانک مرکزی ژاپن دستیابی به تورم دو درصدی را هدف گذاری نموده که در از تحقق چنین هدفی در طول سه سال اخیر ناکام مانده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1801

به "تورم ژاپن منفی ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم ژاپن منفی ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید