ترفندهای جدید برای فروش محصولات تقلبی!

به گزارش یادداشت سریع، شاید تا همین چند وقت پیش ،جعل پول کاغذی رایج ترین محصول تقلبی در کشورها به شمار می رفت که با یک دستگاه تشخیص پول می شد تقلبی بودن آن را به راحتی تشخیص داد. اما متقلبان بیکار ننشستند و آغاز به ساخت محصولات تقلبی با مارک های معروف کشورهای مختلف کردند از لوازم خانگی گرفته تا مواد خوراکی و لوازم آرایشی!

ترفندهای جدید برای فروش محصولات تقلبی!

به گزارش خبرنگاران، روزنامه خراسان در ادامه نوشت: در چند وقت اخیر، چندین گزارش از شگردهای این کلاهبرداران که اجناس تقلبی را به نام جنس اصلی به مشتری می فروشند چاپ نموده ایم که برای نمونه می توان به خرید کارتن های خالی محصولات اشاره نمود. آن ها با این کار اجناس بی مارک و تقلبی را با زدن مارک کارتن خالی خریداری شده در کارتن می گذارند و به اسم اجناس اصل به فروش می رسانند. البته هر حوزه ای که سود بیشتری داشته باشد کارگاه های زیر پله ای به سراغش می فرایند و نمونه تقلبی آن را می سازند و برای این که اعتماد مشتری ها را هم جلب نمایند دست به اقداماتی می زنند. امروز ضمن معرفی بعضی از شگردهای این زیرپله ای ها که به روش های مدرن مشتریانشان را فریب می دهند به راه های تشخیص اجناس اصل از تقلبی پرداخته ایم که خواندنش خالی از لطف نیست.

تبلیغ های اینستاگرامی

در بسیاری از موارد، محصولات ساخته شده در زیر پله ها به دلیل این که کیفیت لازم را ندارند در تبلیغ های اینستاگرامی و تلگرامی به فروش می رود و شما بعد از خرید هیچ دسترسی به فروشنده ندارید تا خدای ننموده در صورت بروز مشکل، پیگیر خسارت های واردشده شوید. در این روش تبلیغ با ویدئوهایی جذاب و ادعاهای غیرواقعی، قربانی تشویق می گردد که یک کد را به شماره ای مشخص شده پیامک کند. حالا کلاهبرداران با قربانی تماس می گیرند و محصول تقلبی را برایش ارسال می نمایند. در کل این فرایند، نه مشخص است که این شرکت متعلق به کجاست و نه هویت مالکانش افشا می گردد. در این روش فروشنده خیالش راحت است که شما برای پیگیری مسائل زیادی خواهید داشت و ضمناًً هویت فروشنده هم مشخص نیست و راه های پیگیری بسیار سخت و زمان بر خواهد بود.

وب سایت های ساختگی

معمولا این کلاهبردارها برای اعتبار دادن به محصولات تقلبی که زیرپله فراوری می نمایند به جز ادعاهای عجیب و غریبی که درباره محصول شان دارند ،احتیاج به این دارند که بگویند ما نماینده یک شرکت معتبر خارجی هستیم به همین دلیل اقدام به طراحی یک وب سایت می نمایند و ضمن معرفی دروغین خود به عنوان یک نماینده از برند خارجی، محصولات تقلبی شان را به فروش می رسانند. متاسفانه در میان این محصولات دارو هم دیده می گردد که خدای ننموده ممکن است جان افراد را هم به خطر بیندازد. در این روش هم شما تنها یک سایت طراحی شده را دارید که هیچ ربطی به برند اصلی ندارد و کلاهبرداران فقط با استفاده از یک وب سایت ساخته شده شبیه به وب سایت برند اصلی شما را گول زده اند.

کالای زیر پله ای و به خطر افتادن سلامت مردم

معمولا مهم ترین خطر کالاهای زیر پله ای به مخاطره انداختن سلامت مردم است، تنها محصولات غذایی و بهداشتی سلامت مردم را به خطر نمی اندازد بلکه لوازم خانگی هم می تواند به دلایلی از جمله احتمال آتش سوزی و ... سلامت مردم را به خطر بیندازد. این در حالی است که مصرف نماینده بی اطلاع از این خطرات احتمالی است.

1- فراوری، بسته بندی، انبارداری و حمل و نقل این کالاها هرگز در شرایط استاندارد نبوده و نیست بنابراین می تواند بسیار بسیار خطرناک و تهدیدی جدی برای سلامت مصرف نمایندگان باشد.

2- در بیشتر مواقع به خصوص در کالاهای رنگی آرایشی همانند لاک، رژ لب، ریمل، پنکیک و...، به دلیل بسیار ارزان تر بودن از رنگ های صنعتی و آلوده به فلزات سنگین مانند جیوه، سرب و آرسنیک استفاده می گردد که سرطان زایی اثبات شده دارد و سلامت مصرف نماینده را به خصوص در آینده به خطر می اندازد.

3- در بسیاری از موارد به ویژه در کالاهای رنگی به دلیل ارزانی از حلال های بسیار خطرناک استفاده می گردد که تهدیدی جدی است برای سلامت مصرف نماینده فریب خورده.

4- به علت رعایت نشدن استانداردهای ذکر شده در بند یک متقلبان برای فرار از بروز آلودگی های احتمالی مجبورند یا از مقادیر بالای نگهدارنده یا از انواع ممنوعه آن استفاده نمایند که در هر دو صورت بسیار خطرناک است.

روش های شناسایی اجناس زیر پله ای

ارتقای فناوری متاسفانه باعث شده قاچاقچیان و جاعلان ،توان جعل بسیار دقیق کالاها را که مشابهت فراوانی با کالای اصلی دارد، داشته باشند. جاعلان به انواع ماشین های چاپ، بسته بندی، طراحان زبده، اسانس های مشابه و... دسترسی دارند و در بعضی از مواقع کالای جعل شده حتی برای فراوری نماینده اصلی کالا نیز در نگاه اول قابل شناسایی نیست و با آنالیز تخصصی و کارشناسانه می توان به تفاوت های موجود پی برد. با این حال برای شناخت کالای اصل از کالای تقلبی راه هایی وجود دارد که به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم. البته همواره به تفاوت قیمت فاحش میان دو نمونه مشابه شک کنید.

محصولات سلامت محور:

1- برای پیگیری محصولات سلامت محور از جمله دارو، مواد غذایی و لوازم آرایشی فراوری داخل، کافی است کد دو رقمی را که برای مجوز ساخت روی محصول درج شده پیگیری کنید. این کد منحصر به فرد برای دانشگاه علوم پزشکی هرشهر است. به عنوان مثال کد 40 مربوط به کاشان و کد 39 مختص قم است. اگر پیش کد محصول با محدوده آدرسی که روی برچسب درج شده مطابقت نداشته باشد می توان به مجوز آن شک کرد.

2- برای محصولات وارداتی هم باید شماره پیگیری 16 رقمی درج شده روی لیبل مجوز بهداشتی را که روی تمام محصولات سلامت محور وارداتی درج شده برای شماره 20008822 پیامک کرد و منتظر پاسخ ماند در صورت تایید می توانید از آن ها بهره ببرید. در صورتی که به پیامک شما پاسخی داده نشد ،بهتر است با شماره تلفن گویای 6185- 021 یا وب سایت www.ttac.ir برای مشخص اصالت کالا مراجعه کرد.

لوازم خانگی:

1- در محصولات لوازم خانگی حتما شماره سریال درج شده روی محصول را با شماره سریال روی کارتن مطابقت دهید در صورت مغایرت ،مطمئن باشید که شما در حال خرید جنس تقلبی هستید.

2- اجناسی که روی آن ها عکس پرچم سازنده کشور به صورت چاپی یا برچسب خورده باشد قطعا فیک محسوب می شوند زیرا هیچ برند معتبری، عکس پرچم را روی کالای خود نمی زند.

3- زدن برچسب های اضافی و زیاد و فانتزی روی بدنه دستگاه حاکی از فیک بودن کالاست.

4- اگر دیدید کیفیت چاپ متن روی دستگاه پایین هست و با ناخن پاک می گردد قطعا فیک است زیرا محصولات اورجینال در هر برندی با بهترین کیفیت چاپ زده می شوند.

نظارت ها را بیشتر کنید

از آن جایی که روز به روز کلاهبرداران برای فروش کالاهای تقلبی شان دست به کارهای جدیدی می زنند و همچنین پیدا کردن افراد و شرکت های پشت این کسب و کارها، کار راحتی نیست به نظر می رسد باید کمیته ویژه ای برای این موضوع در نظر گرفت. ضمناًً می توان با استفاده از ظرفیت خود اتحادیه ها و رصد تبلیغاتی که در فضای مجازی انجام می گردد، در راه کاهشِ محصولات تقلبی گام برداشت قبل از آن که خدای ننموده اتفاق بدی رخ دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1410

به "ترفندهای جدید برای فروش محصولات تقلبی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترفندهای جدید برای فروش محصولات تقلبی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید